Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Czy trzeba bać się mieć dzieci...?

     Pisaliśmy ostatnio o tym, że powodem, dla którego ludzie boją się mieć dużo dzieci, jest błędne przekonanie, że dziecko potrzebuje przede wszystkim wysokiego standardu życia. Oto przykład: Moja koleżanka z klasy, obecnie matka, stwierdziła, że nie mogą mieć drugiego dziecka, bo... mają tylko trzy pokoje. A przecież w jednym muszą mieszkać oni, w drugim jest salon, a dziecko powinno mieć własny pokój. My w identycznym mieszkaniu zdecydowaliśmy się na trójkę, nasi znajomi nawet na piątkę dzieci.

     Mariola: Ja sama muszę przyznać, że wychowałam się w ka-walerce, obie z siostrą miałyśmy mikroskopijny "pokoik" wydzielony w kuchni za pomocą ścianki z dykty. Nie było mowy o wstawieniu dwóch łóżek - więc spałyśmy na specjalnie skonstruowanych przez tatę piętrowych (!) tapczanopół-kach (składały się płasko na ścianę). Jak w pociągu. Drzwi naszego pokoiku były zasuwane (jak w pociągu), a zamiast biurka miałam tylko opuszczany stolik (jak w pociągu). Moja siostra uczyła się w szkole dla wychowawczyń przedszkolnych i musiała ćwiczyć na instrumencie. Robiła to po prostu na górnym łóżku. No i co? Miałyśmy szczęśliwe dzieciństwo i wyrosłyśmy na osoby nie tylko wykształcone, ale jak to się mówi "na porządnych ludzi".

     Oczywiście, nie chcemy powiedzieć, że tak być powinno, ale nie przeszkadzało to w naszym "godnym" wychowaniu. Natomiast życzylibyśmy sobie, aby u nas ludzie nie rozpuścili się tak, jak to ma czasami miejsce w krajach zachodnich. Np. już przeszło 10 lat temu wyobrażenie Niemców o minimalnym standardzie życia odzwierciedlał Ust, który przeczytałam wówczas w czasopiśmie dla rodziców: "Droga Redakcjo! Proszę mi poradzić, co będzie lepsze dla naszych dzieci, bo tak trudno nam podjąć decyzję oczekując drugiego dziecka. Wiem, że dla dzieci ważne jest świeże powietrze - ale nasz domek z ogródkiem ma tylko trzy pokoje. Czy zrobimy lepiej przeprowadzając się do większego mieszkania w mieście, bo jest to jedyna finansowa perspektywa".

     Dla lepszego zrozumienia dodamy, że 3 pokoje oznaczają 3 pomieszczenia, z których każde ma co najmniej 12 m kw. Wszelkie mniejsze pomieszczenia to po prostu pomieszczenia gospodarcze, czyli np. garderoby i spiżarnie, które zaoszczędzają miejsca w pokojach. Teraz chcielibyśmy przejść do drugiej przyczyny, która naszym prywatnym zdaniem przeszkadza ludziom w otwartości na życie (pragnienie liczniejszego potomstwa). Otóż obserwujemy, że - podobnie jak w dawnych czasach, dziecko nie było wcale szanowane, nie znano jego potrzeb, co było nieraz tragiczne w skutkach - teraz popada się w drugą skrajność i zaczyna traktować dziecko jak bożka. W konsekwencji ludzie bywają nieraz przekonani, że muszą całkowicie skończyć z poprzednim, normalnym trybem życia i traktują dziecko jak kulę u nogi.

     Owszem, musimy przyznać, że jest w tym trochę prawdy - poczynając dziecko, musimy być świadomi, że to nie zabawka i trzeba będzie przez wiele lat być za nie całkowicie odpowiedzialnym. Owszem, to prawda, że może (choć nie musi) budzić nas po nocach oraz zgodnie z prawami Murphiego będzie chciało koniecznie do toalety dopiero w chwili, kiedy już ubierzemy je do końca w zimowy kombinezon (oczywiście dwuczęściowy ze spodniami na szelkach pod spodem) i naciągniemy nie tylko czapkę i szalik, ale i rękawiczki na każdy paluszek. Owszem, tak bywa, ale lepiej się wtedy pośmiać z sytuacji niż złościć i narzekać. Jedno chcemy Ci przekazać: jeśli zakopiesz się w pieluchy, to będzie to jedynie Twój własny wybór. Zasadniczo nie musisz rezygnować z tego, co Bóg ci przygotował, abyś mógł się cieszyć tym i korzystać z tego.

     Mariola: Dziękuję Bogu za pozytywne wzorce, które miałam blisko siebie, zanim rodziły się nasze dzieci. Moje koleżanki zachodziły w ciążę podczas studiów, broniły się, potem np. rodziły dzieci i wszystko było u nich w porządku (co nie znaczy, że szło zupełnie bez problemów). Wobec tego my również poczęliśmy nasze dzieci świadomie w trakcie studiów i to w dodatku u mnie przez pewien czas "podwójnych" - dziennych i zaocznych. Rodzice Piotra obawiali się nawet, że sam ślub może spowodować przerwanie studiów. Ale po prostu mylili się.


Mariola i Piotr Wołochowiczowie


Tekst pochodzi z Tygodnika
Młodziezy Katolickiej

18 IV 1999 r.Jak być rodzicem na wzór Boga Ojca? Jak być rodzicem na wzór Boga Ojca?
Maria Teresa Zattoni, Gilberto Gillini
Książka zawiera czternaście różnych sposobów bycia rodzicami na wzór Boga Ojca. Jest cenna zarówno dla animowania grup rodzinnych, jak i dla samodzielnej refleksji małżonków. Korzystanie z publikacji ułatwiają dodatkowe zestawy tematyczne, umożliwiające dobór treści według potrzeb danej grupy czy małżeństwa... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 asia###: 22.03.2010, 19:26
 Gdyby panstwo omagało rodzinom to ludzie decydowaliby sie na 3 lub 4dzieci .Ja obecnie mam 3 dzieci zastanawiam się czy jeszcze kiedys miec następne bo w Polsce 4 dzieci to niby dużo a znam rodziny z 7,8 dziecmi..........................
 Gośka: 18.09.2009, 10:46
 Mam 4 dzieci, ale młodym ludziom się nie dziwię.Teraz wystarczy donos złośliwych sąsiadów o hałas, nawiedzonej położnej , że np ktoś nie ma warunków i dzieci mogą wylądować w sierocińcu.Więc jak tu wybrać właściwą drogę?
 KAsia: 17.08.2009, 08:37
 Ja też chce mieć dzieci :(
 wiatr: 11.10.2008, 20:34
  Gdy Rodzina JEST ZDROWA ... czyli ...Źródłem Miłości między Małżonkami ... Jest Duch Święty ...wówczas ...Każde ... Dzieciątko ...Będzie Przyjęte... z Miłością ... Jako ... Najcenniejszy SKARB ... a warunki ... zewnętrzne ... nie będą w tym żadną przeszkodą ! Kochający się Rodzice ...Poradzą ...Sobie ... gdy Jest ...Ciasno ...lub też nie ... !
 Ania: 11.10.2008, 16:00
 My mamy na razie jeden pokój i mieszkamy w nim we troje z dzieckiem:)Jeśli będzie nas stać na 3 pokoje -mam nadzieje ze dochowamy się czwóreczki:)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej