Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dziadkowie są potrzebni!

     Dziadkowie są naszym trwałym i żywym związkiem z najbliższą przeszłością. Oni współuczestniczą z nami w świątecznych obchodach i bolesnych kolejach życiowych, wpływając na nasze życie i świat nas otaczający. Niezależnie od tego czy są naszym biologicznymi ojcami, teściami, czy ojczymami wypełniają braki w naszej zabieganej społeczności. Pokolenie seniorów jest dla naszego społeczeństwa ważnym ogniwem łączącym z dziedzictwem i tradycjami narodowymi".

     Powyższe słowa przytaczamy z orędzia prezydenta USA Jimmego Cartera, który w 1979 roku postanowił ustanowić specjalne święto poświęcone uczczeniu Dziadków.

     Według badań przeprowadzonych przez American Association of Retired Persons w 2002 roku, większość dziadków (56%) widuje przynajmniej jedno z swoich wnucząt raz na tydzień, 12% widuje jedno ze swoich wnucząt raz na dwa tygodnie, zaś reszta czyli 24% widuje swoje wnuczki raz w miesiącu lub rzadziej.

     Jeżeli jesteś dziadkiem czytającym ten artykuł, dziękujemy Ci za wszystko co robisz! Przyjmij od nas te słowa: jesteś niesamowicie cennym darem, który jest o wiele za rzadko dostępny dla młodego pokolenia. Jak wiesz, Twoje wnuki potrzebują Ciebie! Są też inne dzieci, które Cię potrzebują, a które spotykasz na ulicy, w Twojej wiosce czy mieście. Dla nich możesz być figurą nieobecnego ojca.

     Musimy rozpoznawać i korzystać z darów, które dziadkowie mogą wnieść w życie naszych dzieci. Dziadkowie są bardzo ważni, ponieważ symbolizują rodzinę, są łącznikami pomiędzy teraźniejszością i przeszłością oraz dają możliwość utrzymywania więzi z dalszymi członkami rodziny.

     Nasze dzieci mogą także czerpać z daru dziadka, dzięki jego unikatowemu spojrzeniu na świat i rodzinę. Dziadkowie mogą widzieć pewne sprawy z dystansu, przez co są bardziej obiektywni i stają się dla dzieci źródłem cennych rad, które pomogą im w dorastaniu i rozwijaniu się. Dziadkowie są też częściej bardziej zrelaksowani niż rodzice, dlatego dostarczają naszym dzieciom wspaniałą, pozytywną - bez presji - zachętę do działania. Stanowią kolejny model męskości, często zastępujący obraz ojca, potrzebny dzieciom, które go nie posiadają. Ponad są cudownym źródłem odpowiedzi na dziecięce pytania i wątpliwości, z którymi nie radzą sobie rodzice.

     Szanujmy dziadków i dajmy naszym dzieciom szansę czerpania z ich wspaniałego daru!

     Propozycje aktywności dla Taty i Dziadka

  • Dziadku: regularnie podejmuj małe czynności, które będą przypominać Twoim wnuczkom, że od nich myślisz. Telefonuj do nich, wysyłaj im kartki, listy, e-maile, smsy, itp.
  • Tato: zachęć swoje dziecko do przeprowadzenia „wywiadu" z dziadkami o ich życiu, niech zarejestrują go w wersji audio lub video.
  • Dziadku: stwórz system czytania z nagrodami dla swoich wnucząt, bazujący na liście książek, którą Ty zaprojektujesz specjalnie dla nich.
  • Tato: powiedz swoim dzieciom o czymś pozytywnym, czego nauczyłeś się od swojego taty.
  • Tato: szanuj i opiekuj się swoim tatą i mamą, zaangażuj się w ich życie i odpowiedz na potrzeby, które mają. W miarę możliwości włączaj w tę opiekę swoje dzieci.
     Przedruk ze strony Inicjatywy Tato.Net http://www.tato.net


Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"
   


Co wolno dziecku? Rozsądne ustalanie granic Co wolno dziecku? Rozsądne ustalanie granic
Martin Herbert
Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Książka ta uczy, jak ustanawiać jasne granice w relacjach z dziećmi, asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie oraz uczyć odpowiedzialności, wyciągając konsekwencje z ich postaw... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 wiatr: 18.11.2008, 05:15
  DZIADKOWIE ... TO SKARB ... TAK ... Bardzo POTRZEBNY !!! NIECH PAN ... Błogosławi ...Na Każdy Dzień ... Niech Obdarzy Zdrowiem i Uśmiechem ... Każdą Babcię ...i Każdego Dziadka ! niech WAS ... Strzeże ...i Osłania ! Amen !
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej