Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Żeby zrozumieć

     Od pierwszego wymienionego z mamą spojrzenia aż po mozolnie składane opowieści - dziecko uwielbia porozumiewać się z otoczeniem. Uczy się mówić dzięki temu, że słyszy, jak mówią inni. Wyposażone w umiejętność obserwacji i naśladowania oraz pasję eksperymentatora, ciesząc się przychylnym audytorium, odważnie i cierpliwie ćwiczy, ćwiczy, ćwiczy...

     Obserwacja nauki mowy jest czymś, po nigdy chyba mi nie powszednieje.

     Mimo że już czwarty mały człowiek w naszej rodzinie próbuje swoich sił w komunikacji werbalnej, znów jest to dla nas wszystkich źródłem radości, podziwu, niemałych emocji i - last but not least - rozrywki. Mamie zapiera dech, kiedy w ucho wpada jej nowe słowo w interpretacji Grzesia, rodzeństwo w lot chwyta styl jego mowy, by z nim poufale pogawędzić na odpowiednim poziomie, pękający zaś z dumy ojciec stanie na głowie, żeby jeszcze i jeszcze raz usłyszeć pierwsze samodzielnie złożone przez juniora zdanie: "Co tam masz, tata?".

     Nawet ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z małym dzieckiem, potrafi udawać dziecięcą wymowę. Choć akurat dzieci tego nie cierpią, bo dobrze wiedzą, jak powinno się poprawnie mówić. Dlatego bywa, że z niesmakiem "poprawiają" naśladujących je dorosłych: "Nie lowel, tylko lowel". Wiadomo, że gadający maluch "pieści się" i omija pewne głoski albo zamienia je na łatwiejsze. Ale to wcale nie wystarczy, by znać język tego jednego, konkretnego dziecka. Nawet kochająca babcia, która widuje go jedynie od czasu do czasu, musi korzystać z pomocy tłumacza, którym zwykle jest mama, pytając co chwila z konsternacją: "Co on mówi?". Bo mama wie, że dla Grzesia "kok" to sok, a "kupa kuje" oznacza tyle tylko, że zupa się gotuje.

     Nietrudno wziąć czyjeś słowa za coś, czego w ogóle nie znaczyły. Żeby naprawdę zrozumieć, potrzeba z kimś dużo przebywać, rozmawiać, słuchać. Potrzeba czasu i otwartości, aby się go wciąż na nowo uczyć.


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

11 stycznia 2009
   


A dlaczego? Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci A dlaczego? Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci
Eva Zoller
A dlaczego nie mogę być psem? Kiedy zaczyna się jutro? Czy anioły tez mają wakacje? Czy kwiaty też mogą być smutne? Gdzie mieszka Pan Bóg? Takie oraz podobne pytania zadają wszystkie dzieci – często z nieoczekiwaną gorliwością.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej