Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Światełka po drodze

     "Szukaj rady u każdego mądrego" - zaleca Tobiaszowi Paweł Apostoł. Mam wrażenie, że podobnie "rady" udziela każdy dobry. Kto z nas nie potrafi wskazać spotkanych gdzieś, kiedyś - mądrych i dobrych, którzy użyczyli mu choćby odrobiny swej mądrości i dobroci, przez co życie stało się choć o ton jaśniejsze?

     Tacy ludzie, określani staroświeckim, lecz odpowiednim zwrotem "nasi dobrodzieje", towarzyszą nam nawet wtedy, gdy są nieobecni. Wujka, a właściwie ciotecznego stryjka, Felka spotkałam tylko na chwilę. Jego kapitalne powiedzonka zdradzały dystans do samego siebie, afirmację świata i szacunek wobec bliźnich. Poruszał się powoli, przygarbiony, jakby osłaniając dźwigane za pazuchą kruche a bezcenne naczynie: słabe serce. Ograniczało ono jego aktywność do spacerów, lektury i spotkań z przyjaciółmi. Żałował, że mając tyle wolnego czasu, nie dysponuje talentem malarskim swojej żony, zajętej opieką nad wnukami i chorą matką i wzdychał z humorem: - Dałeś, Boże, temu, co nie może! Ten emerytowany inżynier rolnik przy jednym z nielicznych spotkań z dwiema nowo poznanymi ciotecznymi bratanicami, podówczas studentkami polonistyki, poprosił je o indeks. Ku ich zaskoczeniu, bynajmniej nie po to, by sprawdzić oceny. - Czego uczycie się na kulturze języka? - pytał. - Czym różni się teoria literatury od teorii lektury? A gramatyka opisowa od historycznej? Co to jest poetyka? Lubisz ten przedmiot? Obie z siostrą zostałyśmy "zastrzelone". Nikt inny tak z nami o naszych studiach nie rozmawiał. I nikt inny nie pokazał, jak bardzo i po prostu można okazać drugiemu prawdziwe zainteresowanie.

     Wujek Felek przemknął przez moje życie jak meteor, i zgasł. Ale światełko, które zapalił mi na drodze, świeci nadal. Gdyby nawet po spotkaniu z nim została tylko wdzięczność, czyż nie wystarczyłoby to za całą naukę?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

18 stycznia 2009Jak naprawdę kochać pełne gniewu dziecko Jak naprawdę kochać pełne gniewu dziecko
Ross Campbell, Rob Suggs
Dajmy więc swoim dzieciom szansę, by nie zostały zmuszone do przyswojenia sobie tej najgorszej formy wyrażania gniewu jakim jest bierna agresja. Zajmijmy się problemami leżącymi u podłoża uczucia gniewu... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej