Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Światełka po drodze

     "Szukaj rady u każdego mądrego" - zaleca Tobiaszowi Paweł Apostoł. Mam wrażenie, że podobnie "rady" udziela każdy dobry. Kto z nas nie potrafi wskazać spotkanych gdzieś, kiedyś - mądrych i dobrych, którzy użyczyli mu choćby odrobiny swej mądrości i dobroci, przez co życie stało się choć o ton jaśniejsze?

     Tacy ludzie, określani staroświeckim, lecz odpowiednim zwrotem "nasi dobrodzieje", towarzyszą nam nawet wtedy, gdy są nieobecni. Wujka, a właściwie ciotecznego stryjka, Felka spotkałam tylko na chwilę. Jego kapitalne powiedzonka zdradzały dystans do samego siebie, afirmację świata i szacunek wobec bliźnich. Poruszał się powoli, przygarbiony, jakby osłaniając dźwigane za pazuchą kruche a bezcenne naczynie: słabe serce. Ograniczało ono jego aktywność do spacerów, lektury i spotkań z przyjaciółmi. Żałował, że mając tyle wolnego czasu, nie dysponuje talentem malarskim swojej żony, zajętej opieką nad wnukami i chorą matką i wzdychał z humorem: - Dałeś, Boże, temu, co nie może! Ten emerytowany inżynier rolnik przy jednym z nielicznych spotkań z dwiema nowo poznanymi ciotecznymi bratanicami, podówczas studentkami polonistyki, poprosił je o indeks. Ku ich zaskoczeniu, bynajmniej nie po to, by sprawdzić oceny. - Czego uczycie się na kulturze języka? - pytał. - Czym różni się teoria literatury od teorii lektury? A gramatyka opisowa od historycznej? Co to jest poetyka? Lubisz ten przedmiot? Obie z siostrą zostałyśmy "zastrzelone". Nikt inny tak z nami o naszych studiach nie rozmawiał. I nikt inny nie pokazał, jak bardzo i po prostu można okazać drugiemu prawdziwe zainteresowanie.

     Wujek Felek przemknął przez moje życie jak meteor, i zgasł. Ale światełko, które zapalił mi na drodze, świeci nadal. Gdyby nawet po spotkaniu z nim została tylko wdzięczność, czyż nie wystarczyłoby to za całą naukę?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

18 stycznia 2009
   


Niedziela dniem dla nas. Odkrywamy niedziele w rodzinie Niedziela dniem dla nas. Odkrywamy niedziele w rodzinie
Praca zbiorowa
Ta niewielka książeczka ma być zachętą do odkrycia niedzieli w rodzinie: dnia odpoczynku, świętowania i dziękczynienia. Z Eucharystii, która jest sercem niedzieli, wypływa misja rodziny chrześcijańskiej w przekazywaniu wiary, miłości i w dawaniu świadectwa. Książeczka jest skierowana do rodzin, które chcą z nowym spojrzeniem podejść do "dnia Pańskiego": zawiera zabawy, refleksje, czytania i propozycje, które można wprowadzić w życie... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej