Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nie jesteś Bogiem

     Krótka, rozkazująca forma V przykazania Dekalogu - Nie zabijaj! - nie pozostawia wątpliwości /Wj 20,13; Pwt 5,17/. Podobnie jednoznaczna jest formuła VI i VII przykazania. Te trzy zakazy stoją na straży podstawowych dóbr i praw człowieka: życia i zdrowia, ochrony miłości małżeństwa i rodziny oraz prawa własności. Wyjątki dotyczyły w Izraelu uśmiercania zwierząt, nieumyślnego zabójstwa, kary śmierci a także zabijania podczas walk i wojen z obcymi plemionami. Jak widać te formy zabijania - dopuszczalne w ST - obecne są i współcześnie.

     Istotne było też przekonanie, że Bóg wobec określonych przestępstw daje prawo, aby winnego ukarać śmiercią /Kpł 20,10/. Czasem nawet sam ją wymierzał /Rdz 7,23; 19,24/. Chodzi więc o zakaz dowolnej eskalacji przemocy, krwawych samosądów, ślepej zemsty i bezkarnego zabijania /Jr 7,8-11; Oz 4,1-2/. Bibliści precyzują, że chodziło najpierw "o eliminację zabójstw wśród wolnych, pełnoprawnych obywateli Izraela."

     W Nowym Testamencie dominuje już przekaz, że każde życie ludzkie jest święte, "wszyscy bowiem dla Niego żyją" /Łk 20,38/. Człowiek zawdzięcza własne życie nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim Bogu, który jest Stwórcą. Życie jest Jego darem, co nie znaczy, że zawsze wspaniałym prezentem. Prezentem sprawia się przelotną przyjemność; z darem życia jest inaczej. Wymaga rozwoju od obdarowanego. Trzeba dorosnąć i odpowiedzieć, tzn. podjąć "dar jako zadanie" nieustannego odkrywania i dojrzewania do sensu życia. To bardzo trudne, ponieważ dziś świętość życia przegrywa z "jakością życia", tzn. w opinii wielu nie każde ludzkie życie warte jest "przeżycia". Narasta myślenie: "byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził" /Mt 26,24/. Ale nie jesteś człowieku Bogiem, który nawet Judaszowi dał wolność i szansę życia do końca. A nieuleczalnie chorzy, upośledzeni umysłowo, jeszcze nienaro-dzeni, głęboko zdeformowani niepełnosprawni nikogo nie zdradzili! Naprawdę, ciężkim grzechem jest myśleć o czyjejś egzystencji, jako "niemającej sensu" /J 9,1-3/.

     Nawet wtedy, gdy życie jest ewidentnym cierpieniem, udręką i porażką - ma sens. Potrzeba cierpliwego, pokornego odkrywania tej tajemnicy. Wymaga ona pracy nad wiarą, modlitwy, systematycznego życia sakramentalnego. Współcześnie coraz częściej wydaje się, że lepiej w ogóle "nie istnieć", niż źle się urodzić. Spróbujemy się z tym wkrótce zmierzyć. Jan Paweł II uczył, że "cierpienie przygotowuje człowieka do lotu ku górze" i ma nawet społeczny sens: "cierpienie jest w świecie po to, aby wyzwalało miłość."


Stefan Meetschen


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 maja 2009


   


Łaska bazuje na naturze Łaska bazuje na naturze
O. Tomasz Alexiewicz OP, o. Nikodem Brzózy OP
Niniejsza książka powstała na podstawie rekolekcji głoszonych przez ojców dominikanów. Były one zatytułowane żartobliwie "Precz z duchowością", ponieważ zaobserwowano, iż wielu młodych ludzi związanych z ruchami odnowy w Kościele często szuka subtelności duchowych...... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej