Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Znaczenie postu

     Przeczytałem ostatnio przykazania kościelne w nowej wersji. Bo myślę tak sobie, że jak są zmienione, to należy te nowe poznać i zastosować. Przeczytałem czwarte i dowiedziałem się, że jest post, ale słyszałem, że nie zawsze obowiązuje. Ze można zamienić post na dobry uczynek, jak w Niemczech. Ogólnie to przykazanie jest niekonkretne. Wszyscy dookoła tego postu w piątki nie zachowują, jedzą mięso, kebaby i hot-dogi. Czy mógłby Ksiądz napisać, co mnie obowiązuje, a co nie?

     Czwarte przykazanie kościelne w nowej formule poucza, że w dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post.

     Post ma wielkie znaczenie duchowe. Pan Jezus powiedział, że pewien rodzaj złych duchów można wyrzucić tylko modlitwą i postem (Mk 9, 29). Niemniej post w różnych regionach świata i w różnych kulturach miewa różne odcienie. Przepis o poście brzmi niekonkretnie, gdyż episkopaty poszczególnych krajów mają prawo dookreślać warunki postu. Chodzi o uszanowanie obyczajów lokalnych kościołów.

     Katolików mieszkających w Polsce obowiązuje post jakościowy, czyli powstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku, o ile nie przypada tego dnia jakaś uroczystość i w Wigilię Narodzenia Pańskiego, o ile nie wypada w niedzielę. W dwa dni w roku obowiązuje obok postu jakościowego post ilościowy. Ma to miejsce w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Ilościowy post polega na jednym posiłku dziennie do syta. Możemy się najeść jeden raz. Wolno przyjąć trochę pokarmu w innych porach dnia, ale tak, aby w dalszym ciągu'odczuwać głód. Chodzi o temperowanie zachcianek, przytarcie nosa swojej zmysłowości.

     Post jakościowy obowiązuje tych, którzy ukończyli 14. rok życia, natomiast do zachowania postu ilościowego zobowiązani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli 60. roku. Oczywiście dobrowolnie można pościć przed 14. i po 60. roku życia.

     Zasada dyspensy, o której wspomniał Pan w liście, dotyczy postu w piątki. Nie należy się zwalniać z postu w Popielec i Wielki Piątek. Zwolnienie, czyli dyspensa od postu piątkowego, dotyczy osób, które stołują się w zakładach żywienia zbiorowego i nie mają możliwości wyboru potraw bezmięsnych. W różnych okolicznościach losowych można też o dyspensę poprosić proboszcza danego miejsca. W sytuacji, kiedy korzystamy z dyspens, dobrze jest brak postu zastąpić modlitwą albo jałmużną. Chodzi o to, aby jedno dobro - post - zostało zastąpione drugim dobrem, a nie było pominięte.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 sierpnia 2009


   


Bilet do nieba. Rok B Bilet do nieba. Rok B
Ks. Dariusz Madejczyk
"Bilet do nieba" to pierwszy z trzech tomów cyklu "Ewangelia o piątej nad ranem". Teksty zawarte w książce, publikowane przez trzy kolejne lata na łamach "Przewodnika Katolickiego", powstawały zazwyczaj w ciszy wtorkowych poranków, które stały się dla mnie czasem szczególnego spotkania ze słowem Ewangelii... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej