Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wszystko jest łaską

     Wszystko jest łaską. Zdolności, przymioty osobiste, wyniki pracy i całe dzieło zbawcze zawdzięczamy Bogu. Przypisywanie sobie zasług oraz chęć zaimponowania innym jest po prostu pozbawione podstaw. Wszystko co otrzymaliśmy — otrzymaliśmy od Boga. Dary, którymi jesteśmy obdarzani można podzielić, dla naszych rozważań, na dwa rodzaje:

     — dary indywidualne
     — dary ogólne

     Dary indywidualne to te, którymi obdarzany jest konkretny człowiek. Dotyczą one wszystkich sfer człowieka: ducha, duszy i ciała (por. 1 Tes 5,2-3).

     Stwarzając człowieka Pan Bóg powiedział „Lfczyrimy człowieka na Nasz obraz i podobnego Nam" (Rdz 1,26). Otrzymaliśmy wtedy jako najważniejsze ze stworzeń rozum i wolną wolę. Z darów fizycznych, otrzymaliśmy całe wyposażenie ciała: mówimy, widzimy, słyszymy, możemy posługiwać się rękami, nogami. Nie tylko mówimy, ale i śpiewamy, albo słuchamy śpiewu, doznając niezwykłych wrażeń estetycznych. Patrząc na kolorowe widoki natury, czy na obrazy, ileż doznajemy podobnych wrażeń. A możliwości manualne...? Jakież stworzenie ma podobne!

     Następne dary zwane tutaj darami ogólnymi, to te dary, którymi Stwórca obdarzył cały świat. Po stworzeniu wszystkiego i po stworzeniu człowieka. Bóg wymienia nad czym człowiek ma panować (por. Rdz 1,26-31), daje polecenie aby rozmnażał się i zapełnia! ziemię i czynił ją sobie poddaną. Wszystko więc, co stworzył, stworzył z myślą, aby służyło człowiekowi. Wszystkie rośliny, drzewa, trawy, zioła — to wszystko dla' człowieka. Cała przyroda, dzień, noc, słońce, woda też dla człowieka. Rozważmy choćby właściwości wody. Parametry fizyczne wody w zakresie rozszerzalności, a więc i ciężaru właściwego są inne jak pozostałych ciał fizycznych. Niezwykłość polega na tym, że ciężar właściwy wody w temperaturze +4 stopnie Celsiusza jest największy, a więc w czasie mrozów część wody o tej temperaturze opada na dół, a część o niższej temperaturze pozostaje na powierzchni i tam zamarza tworząc lód utrzymując — w takim układzie temperatur — całe życie podwodne (głównie ryby) pod lodem.

     Widzimy tu mądrość Stwórcy, który tak ustanowił, a przecież tutaj to też nie dla ryb, ale dla człowieka.

     A więc wszystko — wszystko dla człowieka! 1 podobnie jak słońce wschodzi nad dobrymi i nad złymi (Mt 5,45) — wszystkie te dary stworzył dla dobrych i dla złych Chociaż te dary są tak wielkie i mają tak wielki zakres, trzeba pamiętać, że pochodzą z jednego, jedynego źródła — od_Boga. Od nikogo poza Nim, co podkreślił Pan Jezus: „beze Mnie nic nie możecie uczynić" (J 15,5). Otrzymujemy z różnych okazji i od różnych dawców wiele darów, które sprawiają nam przyjemność — to jednak żaden z darów Boskich nie zamienilibyśmy na żaden z tych ludzkich

     Przyjęcie tych rozważań to już jest łaska, a jak to mówi Księga Mądrości: „Ponieważ wiedziałem, że nie osiągnę mądrości jak tylko z ręki Boga — właśnie dzięki roztrop ności dostrzegłem Kto jej właściwie użycza" (Mdr 8,21).


Tadeusz Próchniewicz

Wieczenik, styczeń 2002 r.


   


Ubóstwo Ubóstwo
Raniero Cantalamessa
Wezwanie do ubóstwa Chrystus skierował zarówno do współczesnych Mu, jak i do wszystkich ludzi pragnacych iść Jego śladami. Jak jednak rozumieć ubóstwo? Czy każdy ubogi jest rzeczywiście ubogi? Czy istnieją różne rodzaje ubóstwa przeznaczone dla poszczególnych stanów? I wreszcie pytanie: Czy ubóstwo zawsze wydaje dobre owoce?... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej