Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niedoceniana belka

     Po chrzcie drugim sakramentem w katechizmowej kolejności jest bierzmowanie. To chyba najszybciej zapominany i najbardziej niedoceniany z siedmiu sakramentów. Jego nazwa pochodzi od staropolskiego słowa „bierzmo". W dawnych konstrukcjach domów /XV-XVH w./ była to poprzeczna belka, na której opierał się ciężar całego sklepienia budynku.

     W chrześcijańskim życiu sakrament ten ma spełniać podobną rolę. Można go porównać do wewnętrznej siły organizującej życie, która przeciwstawia się destrukcyjnym działaniom świata /1 2,15-17/. Jest to duchowe uzdolnienie człowieka ułatwiające wierność Bogu - nie do pierwszych wątpliwości czy kryzysu, ale aż do śmierci. Choć człowiek nie uniknie słabości, pokus i grzechów, to jednak istotny jest kierunek wysiłków i Duch, który łaską współtworzy i dynamizuje osobowość.

     Bierzmowanie jest często nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej albo konfirmacją /łac. confirmatio - umocnienie/. Teologia łączy go z trzecią Osobą Trójcy, czyli Duchem Świętym, którego określa się także Duchem Prawdy / J 16,13/, Obrońcą i Pocieszycielem /J 14,16/. Biblijnymi i liturgicznymi znakami Ducha Świętego są czerwony kolor, powiew, tchnienie, wiatr, ogień, płomień i gołębica /Łk 3,22; Dz 2,2-3/. Jak widać, jedną z idei jest symboliczne oddanie nieuchwytnej, niewidzialnej Przyczyny powodującej widzialne i doniosłe skutki.

     Bierzmowanie zobowiązuje do konsekwentnego, chrześcijańskiego stylu życia, w tym gotowości do obrony czci Chrystusa, publicznego, odważnego wyznawania wiary i "postępowania według jej zasad".

     Mówiąc o znaczeniu tego sakramentu, podkreśla się zawsze siedem otrzymywanych darów Ducha Świętego. Należą do nich: mądrość, rozum, umiejętność, rada, męstwo, pobożność i bojaźń Boża. Z natury swojej są to niematerialne uzdolnienia otrzymywane w zalążku, wymagające uruchomienia przez systematyczną praktykę wiary. Dary te po raz pierwszy wymienione zostały w Starym Testamencie /Iz 11,2-3/.

     Katechizm rozróżnia dary i charyzmaty Igrec. charisma - łaska/. Jeżeli dary dane są chrześcijaninowi bardziej dla jego własnego rozwoju, to charyzmaty mają wymiar społeczny. Są darami Bożymi uzdalniającymi do skutecznego działania we wspólnocie i dla Kościoła. Ich owoce mają służyć innym ludziom.

     W praktyce duszpasterskiej sakramentu tego najczęściej udziela biskup, rzadziej delegowany przez niego kapłan. W czasie liturgii namaszcza czoło bierzmowanego olejem Krzyżma. Jest to mieszanina oleju z oliwek i szlachetnego balsamu poświęcana zawsze przez biskupa w Wielki Czwartek, w czasie przedpołudniowej liturgii.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

15 marca 2010


Sakrament bierzmowania czyli Duch Święty rozdaje prezenty. List do młodzieży Sakrament bierzmowania czyli Duch Święty rozdaje prezenty. List do młodzieży
Bp Antoni Długosz
Ksiądz biskup Antoni Długosz napisał list do młodych, którzy będą przeżywać w niedługim czasie szczególny dzień sakramentu bierzmowania.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 INFOMAOJSAO: 30.10.2014, 10:05
 HAHAHAHAH XD CO TAM U WAS ADONAIOWICZEIE POZDRAWIAM WAS BARDZO SERDECZNIE
 Anetta : 09.06.2010, 13:36
 Duch Święty to chyba najbardziej tajemnicza i najbardziej fascynująca z osób boskich.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej