Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Chrzest święty i konsekwencje z niego wypływające

     Codzienność sprawia, że stajemy się obojętni na dar chrztu świętego i konsekwencje z niego wypływające. Jezus, przyjmując z rąk Jana Chrzciciela chrzest w Jordanie, pokazuje tymczasem, jak ważne jest dla człowieka nawrócenie i podjęcie zadośćuczynienia za popełnione grzechy. Sakrament chrztu różni się od wydarzenia opisanego w dzisiejszej Ewangelii, ponieważ - oprócz wezwania do moralnej przemiany człowieka - udziela konkretnych darów, usprawniających realizację tego zadania. Doświadczając niszczącej mocy zła istniejącego w świecie, ludzie od zawsze próbują znaleźć środki, które mogłyby skutecznie przed nim chronić lub uwalniać poddanych jego działaniu. Chrzest zawierający w sobie symbol obmycia i oczyszczenia jest odpowiedzią na pragnienie człowieka, aby być wolnym od zła i móc odkupić swoje winy, które ciążą w sumieniu.

     Chrzest przyjmowany przez chrześcijan, jako sakrament wprowadzający we wspólnotę Kościoła, zaprasza do otwarcia się na rzeczywistość, która ukazuje nam dobro i piękno życia w zjednoczeniu z Bogiem. W centrum sakramentu chrztu nie stoi już zatem wyłącznie kwestia uwolnienia z grzechu pierworodnego. Najistotniejsza staje się odnowa godności i obrazu dziecka Bożego w człowieku. Kościół wzywając do przyjęcia chrztu i udzielając go umożliwia powrót do stanu łaski, przywraca ład moralny i otwiera możliwość tworzenia międzyludzkiej jedności opartej na bezinteresowności i poczuciu braterstwa wynikającego z dziecięctwa Bożego. Wydarzenie chrztu jest również szczególną ingerencją Ducha Świętego w życie tych, którzy świadomie decydują się wejść na drogę pokuty i moralnego kształtowania własnego postępowania.

     Zobowiązania wynikające z sakramentu chrztu nie są dla nas zniewoleniem. Życie moralne, kształtowane na przesłaniu ewangelicznym, choć wzywa do trudnej i uczciwej pracy nad swoim sumieniem, zawsze przynosi człowiekowi wolność i pokój. Głoszenie światu prawdy o Chrystusie, które nieodłącznie wiąże się z udzielaniem chrztu, nie jest zatem próbą narzucania.czegokolwiek, ale zaproszeniem do odnowienia w sobie szlachetnego człowieczeństwa, którego obraz jest w nas wpisany na samym początku życia.

     Duch Święty przy każdym udzieleniu sakramentu chrztu oznajmia światu, że oto kolejny człowiek powraca do jedności z Bogiem Ojcem i na wzór Chrystusa staje się jego umiłowanym dzieckiem.


ks. Maciej Mietek


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 stycznia 2011


Chrzest. Dar na całe życie Chrzest. Dar na całe życie
Maria Campatelli
Chrzest to sakrament, który w Kościele katolickim przyjmujemy jako małe dzieci, będąc tego zupełnie nieświadomi. Może to właśnie z tego powodu nie zastanawiamy się nad tym, jak ogromne znaczenie ma on dla naszego życia duchowego, naszego życia z Bogiem. Maria Campatelli w swojej książce zmusza nas do zmiany takiej postawy i pokazuje, że to niezwykłe wydarzenie, którego byliśmy bohaterem u progu naszego życia, ma zasadnicze znaczenie dla jego jakości w przyszłości. ... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 marek3225: 12.11.2013, 17:50
 może coś więcej na temat obowiązków, bo szukam około 1 godziny i nic nie znalazłem.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej