Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Chrzest święty i konsekwencje z niego wypływające

     Codzienność sprawia, że stajemy się obojętni na dar chrztu świętego i konsekwencje z niego wypływające. Jezus, przyjmując z rąk Jana Chrzciciela chrzest w Jordanie, pokazuje tymczasem, jak ważne jest dla człowieka nawrócenie i podjęcie zadośćuczynienia za popełnione grzechy. Sakrament chrztu różni się od wydarzenia opisanego w dzisiejszej Ewangelii, ponieważ - oprócz wezwania do moralnej przemiany człowieka - udziela konkretnych darów, usprawniających realizację tego zadania. Doświadczając niszczącej mocy zła istniejącego w świecie, ludzie od zawsze próbują znaleźć środki, które mogłyby skutecznie przed nim chronić lub uwalniać poddanych jego działaniu. Chrzest zawierający w sobie symbol obmycia i oczyszczenia jest odpowiedzią na pragnienie człowieka, aby być wolnym od zła i móc odkupić swoje winy, które ciążą w sumieniu.

     Chrzest przyjmowany przez chrześcijan, jako sakrament wprowadzający we wspólnotę Kościoła, zaprasza do otwarcia się na rzeczywistość, która ukazuje nam dobro i piękno życia w zjednoczeniu z Bogiem. W centrum sakramentu chrztu nie stoi już zatem wyłącznie kwestia uwolnienia z grzechu pierworodnego. Najistotniejsza staje się odnowa godności i obrazu dziecka Bożego w człowieku. Kościół wzywając do przyjęcia chrztu i udzielając go umożliwia powrót do stanu łaski, przywraca ład moralny i otwiera możliwość tworzenia międzyludzkiej jedności opartej na bezinteresowności i poczuciu braterstwa wynikającego z dziecięctwa Bożego. Wydarzenie chrztu jest również szczególną ingerencją Ducha Świętego w życie tych, którzy świadomie decydują się wejść na drogę pokuty i moralnego kształtowania własnego postępowania.

     Zobowiązania wynikające z sakramentu chrztu nie są dla nas zniewoleniem. Życie moralne, kształtowane na przesłaniu ewangelicznym, choć wzywa do trudnej i uczciwej pracy nad swoim sumieniem, zawsze przynosi człowiekowi wolność i pokój. Głoszenie światu prawdy o Chrystusie, które nieodłącznie wiąże się z udzielaniem chrztu, nie jest zatem próbą narzucania.czegokolwiek, ale zaproszeniem do odnowienia w sobie szlachetnego człowieczeństwa, którego obraz jest w nas wpisany na samym początku życia.

     Duch Święty przy każdym udzieleniu sakramentu chrztu oznajmia światu, że oto kolejny człowiek powraca do jedności z Bogiem Ojcem i na wzór Chrystusa staje się jego umiłowanym dzieckiem.


ks. Maciej Mietek


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 stycznia 2011


Chrztu świętego wielki dar... Co powinniśmy wiedzieć, przygotowując się do chrztu św. dziecka? Chrztu świętego wielki dar... Co powinniśmy wiedzieć, przygotowując się do chrztu św. dziecka?
Ks. Stanisław Dziekoński
Książka ta jest cennym poradnikiem, skierowanym przede wszystkim do rodziców przygotowujących się do chrztu dziecka, ale również może stanowić pomoc dla katechetów i duszpasterzy. Czytelnik znajdzie w niej odpowiedź na szereg pytań: Co należy wiedzieć przed chrztem św. dziecka? Jak godnie przeżyć chrzest św. dziecka? Co robić po chrzcie św.?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 marek3225: 12.11.2013, 17:50
 może coś więcej na temat obowiązków, bo szukam około 1 godziny i nic nie znalazłem.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej