Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Chrzest bramą do nowego życia

     Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.. (Łk 3,15-16.21-22)

     Zapewne byliśmy już wiele razy świadkami lub uczestnikami sakramentu chrztu. Wówczas kapłan, polewając wodą święconą głowę dziecka, wypowiada słowa: "Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

     W czasie jednego z pierwszych chrztów, którego udzielałem jeszcze jako diakon, na postawione rodzicom pytanie: "O co prosicie Kościół Boży dla waszego dziecka?" usłyszałem odpowiedź: "O zdrówko proszę księdza i żeby nam się dobrze chowało". Zazwyczaj jednak pada właściwa odpowiedź: o chrzest, o wiarę, o przyjęcie do Kościoła.

     Przed laty nasi rodzice i chrzestni przynieśli nas do Kościoła, abyśmy zostali przyjęci do jego wspólnoty. Na nas również zstąpił wówczas Duch Święty, podobnie jak po chrzcie Pana Jezusa: "Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica (Łk 3, 22). Chrzest rozpoczął nowy rozdział w naszym życiu - zostaliśmy wyzwoleni z mocy zła poprzez zgładzenie grzechu pierworodnego. Ponadto Pan Bóg uczynił nas swoimi dziećmi. Sakrament chrztu stał się dla nas bramą do nowego życia w Duchu Świętym i "drzwiami otwierającymi dostęp do innych sakramentów.

     W czasie, gdy Pan Jezus przyjmował chrzest, w rzece Jordan, z rąk Jana Chrzciciela, z nieba odezwał się głos: "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Łk 16, 22). W czasie naszego chrztu, Bóg także uczynił nas swoimi dziećmi, niejako mówiąc: "Tyś jest mój syn umiłowany, tyś jest moja córka umiłowana, w was mam upodobanie". Dziękując dzisiaj Panu Bogu za łaskę chrztu świętego, pamiętajmy o zadaniu strzeżenia jej i rozwijania.

     Współcześnie wiele osób jest ochrzczonych. Lecz co z tego wynika? Wciąż aktualne pozostaje pytanie Sługi Bożego Jana Pawła II postawione podczas pielgrzymki do Francji, która była niegdyś wierną córą Kościoła: "Francjo, co uczyniłaś ze swoim chrztem?" To pytanie należy dzisiaj skierować do każdego z nas: co zrobiliśmy z łaską chrztu świętego?

     Warto dzisiaj, w niedzielę Chrztu Pańskiego, wspomnieć naszych rodziców i chrzestnych i podziękować Bogu za nich, bo dzięki ich wierze zostaliśmy ochrzczeni. Należy także pomodlić się za kapłana, który nam udzielił sakramentu chrztu. Wypada również pamiętać o dniu naszego chrztu świętego, tak jak pamiętamy i obchodzimy swoje imieniny, czy urodziny. Wszak przyjmując chrzest narodziliśmy się do nowego życia, życia z Ducha Świętego.


ks. Mariusz Wedziuk


Tekst pochodzi z Tygodnika

10 stycznia 2010


Dziecko Boże. Pamiątka przyjęcia sakramentu Chrztu świętego Dziecko Boże. Pamiątka przyjęcia sakramentu Chrztu świętego
Anna Matusiak (oprac.)
Album „Dziecko Boże” to prezent dla nowo ochrzczonego dziecka. Będzie on dla obdarowanego wspaniałą pamiątką tak niezwykłego wydarzenia, jakim jest przyjęcie pierwszego i najważniejszego sakramentu - chrztu świętego.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej