Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Tata bez Ojca

     Chyba bardziej zastanawiająca niż smutna jest odpowiedź dziecka z pewnego kaznodziejskiego dialogu. Na pytanie - kim chciałbyś być? - padło zaskakujące - dorosłym! Dlaczego? - Bo, jak tata, nie będę już musiał tutaj przychodzić! Cóż, tata wyrósł pewnie z Mszy św. jak z pierwszokomunijnego ubranka. Ale przeciwstawianie praktyk religijnych - a w konsekwencji wiary -wolności, jest jakoś charakterystyczne dla współczesnej mentalności.

     Rzeczywiście wielu uważa, że Bóg i wiara są wrogiem ludzkiej wolności. Niestety, odziedziczyliśmy po filozofii pana Sartre'a pojecie wolności jako absolutnej niezależności osoby od czegokolwiek. Człowiek jawi się wtedy jako centrum, które skupia w sobie wszystko i sobie podporządkowuje. Mało tego! Zaczyna decydować o dobru i złu. nigdy jednak nie wiedząc, czy rozstrzyga właściwie. Jeżeli przed snem jest szczery, może przynajmniej czuje narastającą samotność i dramat? Tymczasem Katechizm strzegą, że nasza wolność jest ograniczona i omylna. A historia świadczy o nieszczęściach, które powstały w następstwie złego korzystania z daru wolności. /KKK 1739/

     Ucząc się wiary, warto sięgać do czystych, katechizmowych źródeł i papieskich tekstów. Nie są drogie, trudne ani nudne! W homilii inaugurującej pontyfikat Benedykt XVI precyzował: "lękamy się, że jeśli pozwolimy Chrystusowi w pełni wejść do naszego wnętrza i całkowicie otworzymy się na Niego, to On może nam coś zabrać /.../ dręczy obawa, że nas skrępuje i pozbawi wolności." Papież odpowiada: "Nie! Kto pozwala wejść Chrystusowi, nie traci niczego z rzeczy, dzięki którym życie jest piękne i wielkie! Nie lękajcie się Chrystusa! On niczego nie odbiera a daje wszystko!"

     Systematyczna nauka wiary wyprowadza z labiryntu dowolności ku wyjściu, czyli przemianie duchowej. Wyprowadza z mentalności i zwyczajów niewolników, aby żyć jak ludzie wolni. A doświadczamy różnych skłonności i presji, które zniewalają człowieka. Po prostu pewne miejsca i działania nie przystoją ludziom, gdyż poniżają naszą godność. Wybór zła to nadużycie, a nie potwierdzenie wolności. /1 Kor 6,12/ Wtedy zaczyna się postrzeganie Boga jako zagrożenia dla "mojej zabawy", i nie widzi się w Nim Ojca zatroskanego o rozwój człowieka. Okazuje się, że im bardziej świadomy jest rozum i poważna wiara, tym mniejsze zniewolenia. Bo prawdziwą wolność uzyskujemy przez więź intelektu z Bożą prawdą, woli z Jego dobrem. Dopiero tak przezywana wolność daje poczuć radość człowieczeństwa, bo pozwala odczytać "czyj jest ten obraz i napis" w sercu. Warto "uzależnić się" przez wiarę od Ojca, bo On ma patent na ludzkie szczęście.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

26 październik 2008Msza Święta. Odkryj ten skarb Msza Święta. Odkryj ten skarb
br. Paulus Terwitte OFMCap, Marcus Leitschuh, Klaus Vellguth
Msza Święta bynajmniej nie jest sprawą wyłącznie księdza. Każdy ma w niej swoją rolę. W tej książce znajdziemy wyjaśnienie całego przebiegu Mszy Świętej oraz praktyczne wskazówki, w jaki sposób w niezmiennych od lat formach doświadczyć żywej, świeżej mocy Jezusa.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 I.D: 25.02.2009, 12:54
 Matko Boża, wykup mnie z niewoli grzechu mojej rodziny i moich + + +
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej