Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Orvieto - uroczystość Bożego Ciała

     Wedy wydarzył się cud w Bolsenie, w pobliskim Orneto rezydował papież Urban IV który przed wyborem na Stolicę Piotrowa sprawował urząd archidiakona w Liege w Belgii.

     Tam już w 1246 r. pod wpływem objawień i nalegań zakonnicy Julienne de Cornillon wprowadził procesję ku uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Czym prędzej posłał on do Bolesny swoich teologów, którzy potwierdzili prawdziwość faktu, zabrali korporał z Hostią i przywieźli go do Orvieto. Papież wyszedł im na spotkanie, wziął korporał z Hostią i ukazał licznie zgromadzonym wiernym. To właśnie wydarzenie uznaje się za początek odprawiania procesji Bożego Ciała. Dla uczczenia św. Hostii i zakrwawionego korporału wzniesiono w Orvieto wspaniałą katedrę. Umieszczone zostały one w specjalnej kaplicy w relikwiarzu ze złota, srebra i emalii.

     Do 1990 r. Orvieto odwiedziło 40 papieży. Szczególnie uroczyście przeżywa się w tym mieście dzień Bożego Ciała. Procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiarzem przechodzi wówczas przez najważniejsze ulice i place miasta. Poprzedza ją trzystuosobowy orszak mieszkańców ubranych w stroje z tamtej epoki. W 1990 r. uroczystościom w Orvieto przewodniczył Papież jan Paweł II.


Biblioteka Niedzieli tom 249


Eucharystia. Chrześcijańskie święto Eucharystia. Chrześcijańskie święto
Luis Resines Llorente
Eucharystia — obok chrztu i bierzmowania — należy do sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia, czyli do tych, które dorosły chrześcijanin otrzymywał po dwóch, a częściej po trzech latach katechizacji. Znamienne jednak, że w obrządku chrześcijańskim celebracja Eucharystii jest powtarzalna, podczas gdy pozostałe sakramenty wtajemniczenia przyjmuje się tylko raz w życiu... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej