Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Orvieto - uroczystość Bożego Ciała

     Wedy wydarzył się cud w Bolsenie, w pobliskim Orneto rezydował papież Urban IV który przed wyborem na Stolicę Piotrowa sprawował urząd archidiakona w Liege w Belgii.

     Tam już w 1246 r. pod wpływem objawień i nalegań zakonnicy Julienne de Cornillon wprowadził procesję ku uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Czym prędzej posłał on do Bolesny swoich teologów, którzy potwierdzili prawdziwość faktu, zabrali korporał z Hostią i przywieźli go do Orvieto. Papież wyszedł im na spotkanie, wziął korporał z Hostią i ukazał licznie zgromadzonym wiernym. To właśnie wydarzenie uznaje się za początek odprawiania procesji Bożego Ciała. Dla uczczenia św. Hostii i zakrwawionego korporału wzniesiono w Orvieto wspaniałą katedrę. Umieszczone zostały one w specjalnej kaplicy w relikwiarzu ze złota, srebra i emalii.

     Do 1990 r. Orvieto odwiedziło 40 papieży. Szczególnie uroczyście przeżywa się w tym mieście dzień Bożego Ciała. Procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiarzem przechodzi wówczas przez najważniejsze ulice i place miasta. Poprzedza ją trzystuosobowy orszak mieszkańców ubranych w stroje z tamtej epoki. W 1990 r. uroczystościom w Orvieto przewodniczył Papież jan Paweł II.


Biblioteka Niedzieli tom 249


Panie dobry jak chleb. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej dla chłopca Panie dobry jak chleb. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej dla chłopca
ks. bp Józef Zawitkowski
Ksiądz biskup Józef Zawitkowski w prosty i w zrozumiały sposób przygotowuje dzieci do świadomego przyjęcia i przeżycia Pierwszej Komunii Świętej.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej