Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
kard. Edmund Dalbor

     Pierwszy prymas odrodzonej Polski kard. Edmund Dalbor zmarł w Poznaniu 13 lutego 1926 r. Przyczyną przedwczesnej śmierci było zwapnienie serca i aorty.

     Pochodził z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie urodził się 18 października 1869 r. w rodzinie urzędniczej Władysława i Katarzyny z Rutkowskich. Już w seminarium duchownym w Poznaniu jego zdolności zwróciły uwagę przełożonych, dlatego został wysłany na studia najpierw do Miinster, a następnie do Gregorianum w Rzymie. Tam w 1893 r. został wyświęcony na księdza. Po powrocie do Polski pracował w kuriach biskupich w Poznaniu i Gnieźnie (obie archidiecezje połączone były unią) i był wykładowcą w seminarium duchownym w Poznaniu. Angażował się w działalność katolickich stowarzyszeń. W 1909 r. został wikariuszem generalnym i oficjałem Sądu Metropolitalnego w Poznaniu. W 1915 r. został metropolitą gnieźnieńskim i poznańskim, a w cztery lata później Benedykt XV wyniósł go do godności kardynalskiej. Jako kardynał był członkiem kongregacji: soboru, obrzędów i seminariów duchownych.

     Podczas I wojny światowej organizował opiekę charytatywną i duszpasterską dla jeńców wojennych. Zarządzał kwesty na PCK i ofiary klęsk żywiołowych. Zorganizował w Poznaniu kuchnie dla ubogich. Pozwolił duchowieństwu na udział w akcji plebiscytowej na Śląsku i Warmii, zabiegał o swobody religijne i narodowe dla katolików w Gdańsku, popierał udział księży w powstaniu wielkopolskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nakazał odprawianie nabożeństw dziękczynnych i za zmarłych żołnierzy oraz fundowanie tablic ku ich czci. Popierał rozwój skautingu.

     Urząd metropolity gnieźnieńskiego i poznańskiego sprawował przez 11 lat. Działał na rzecz umocnienia odzyskanej niepodległości. W 1919 r. zwołał pierwszą konferencję episkopatu Polski. Powrócił do używania tytułu Prymasa Polski, zakazanego w okresie zaborów. Ponieważ wywołało to spór z metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim, w sprawę włączyła się Stolica Apostolska, potwierdzając tytuł Prymasa Polski należny metropolitom gnieźnieńskim i poznańskim, a Prymasa Królestwa Polskiego ówczesnemu metropolicie warszawskiemu.

     Propagował rekolekcje dla świeckich i szerzył kult Najświętszego Serca Jezusowego. Przyczynił się do powstania wielu nowych parafii, a także pomógł powrócić zakonom, które w okresie zaborów zostały wypędzone z Wielkopolski. Założył w Poznaniu Katolicką Szkołę Społeczną. Duszpasterską opieką objął Polaków zamieszkałych w Niemczech i we Francji. Dążył do ustalenia stanu prawnego Kościoła w Polsce. Był doktorem honoris causa uniwersytetów w Krakowie, Lwowie i Miinster. Od władz Rzeczypospolitej otrzymał Order Orła Białego, a od rządu Francji wielką wstęgę Legii Honorowej.

     Kardynał Dalbor pochowany jest w podziemiach archikatedry gnieźnieńskiej.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 stycznia 2011


Jak Ojciec Mnie umiłował...365 myśli na Rok kapłański. Tom 1. Być kapłanem Jak Ojciec Mnie umiłował...365 myśli na Rok kapłański. Tom 1. Być kapłanem
Praca zbiorowa
Oto pierwszy tom antologii zawierającej myśli o tajemnicy kapłaństwa. Jest ona odpowiedzią na wezwanie papieża Benedykta XVI, który chciał, by od 19 czerwca 2009 roku Kościół powszechny poświęcił cały rok na rozważanie tej tajemnicy.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej