Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ubóstwo i odpowiedzialność

     UBÓSTWO

     W ciągu całego swojego życia kapłańskiego uważam, że lud Boży wszystko kapłanowi przebacza, ale nie pieniądze. On czuje w sercu swoim, że mamy być nie propter esum, ale propter Jesum, i niezmiernie obstaje za tymi księżmi, którzy fortuny nie mają, gotów, jeśli zajdzie tego potrzeba, ostatnim groszem podzielić się z biednym kapłanem, z pobudek religijnych i z cnoty świętego ubóstwa. Bracia Kapłani! Czy mamy zaszczyt mieć w szeregach swoich Vianney'ów.

     ODPOWIEDZIALNOŚĆ

     Nie sądźmy, że kapłan dlatego, iż często obcuje z Bogiem, nie potrzebuje naszych modlitw. I kaptan odczuwa w sercu nieopisaną próżnię, która mu każe powtarzać: "Módl się za mną". I on boi się zostać sam na sam przed Bogiem - i on żywo pragnie znajdować się w licznym otoczeniu dusz pobożnych, gdy ofiaruje Bogu łzy błagalne o łaski i błogosławieństwa. A tymczasem tak często musi on podzielać los Mistrza swego w Ogrójcu, tak często musi konać w samotności. Świat wymaga wiele, bardzo wiele od kapłana. Pod naciskiem tych wymogów dusza kapłana często miewa chwile konania, czego świadkiem jest tylko sam Bóg. Niechże przynajmniej duchowa dziatwa jego modli się z nim i za niego.

     Za każdą czynność kapłańską czeka go odpowiedzialność: będzie musiał zdać rachunek z każdej Mszy, z każdego kazania, z każdego sakramentu, z każdej duszy, którą prowadził przez życie. Jeśli dla naszego dobra, dla naszego zbawienia bierze na się tak ciężką odpowiedzialność, to słuszne jest, byśmy choć modlitwą starali się ująć mu tego ciężaru.

     Jeśli godnie odpowiada swemu powołaniu, módlmy się by ani jedno, ani jeden przykład nie padł na ziemię niewdzięczną. A jeśli nie stoi na wysokości swego posłannictwa, prośmy Boga, ażeby ci, co go widzą lub słuchają, mieli tyle rozsądku chrześcijańskiego, by umieli rozróżnić godność kapłańską od nędz osobistych. Wypraszajmy dla niego to samo miłosierdzie Boże, które nas może po tysiączne razy wyrwało z otchłani grzechu i słabości.

     Kościół potrzebuje tak bardzo kapłanów pełnych Ducha Świętego, gotowych do poświęcenia, zapalonych gorliwością. Ale pamiętajmy, iż narody mają zazwyczaj takich kapłanów, na jakich zasługują. Dobry kapłan to wielki dar dobroci Bożej.


bł. ks. Ignacy Kłopotowski


Tekst pochodzi z Tygodnika

25 przeździernika 2009


   


Od relacji do uczestnictwa Od relacji do uczestnictwa
Amedeo Cencini
Tym razem Cencini zwraca uwagę na zmierzch życia konsekrowanego, który ma miejsce w Europie. W Polsce w 2007 roku zmalała liczba powołań w zakonach żeńskich aż o ok. 30% (za: wiara.pl). Treści zawarte w tej książce mogą się przyczynić do tego, aby godzina zmierzchu nie stała się godziną nostalgii i zmęczenia, rozrachunku i zakończenia działalności... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej