Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Po kolędzie

     Ksiądz "po kolędzie " był u nas jakieś dwie i pól minuty, a cala rodzina czekała nań kilka godzin. Jaki jest sens odwiedzin duszpasterskich, bo nazwa "kolęda" coraz rzadziej jest używana?

     Cele wizyty duszpasterskiej w parafiach, patrząc z punktu widzenia księdza, są następujące:

     1. Błogosławienie mieszkań (domów) i przedmiotów kultu religijnego (krzyże, obrazy itp.). To jest najważniejsza sprawa podczas wizyty duszpasterskiej - aby zostali zaproszeni aniołowie, a wyproszone demony. Błogosławieństwo kapłana podczas wizyty duszpasterskiej owocuje lepszą atmosferą duchową danego domu, zdrowiem, bezpieczeństwem dobrymi snami.

     2. Poznanie przez duszpasterzy wiernych i warunków ich życia. Jest to kanoniczny obowiązek proboszcza. Księża powinni wiedzieć, z kim pielgrzymują w drodze do Boga, z kim rozmawiają w konfesjonale i przy ołtarzu słowa.

     3. Poznanie na miejscu, a nie z opowiadań, jakie są duchowe i materialne potrzeby rodzin z parafii.

     4. Możliwość bardziej indywidualnego dialogu księży z parafianami. Wysłuchanie uwag i pomysłów, jakie mają itp.

     5. Ściślejsze włączenie wiernych w życie wspólnoty parafialnej przez odkrycie i wykorzystanie ich zdolności; zaproszenie do współpracy we wspólnotach czy zespołach typu rada duszpasterska, chór, teatr, ministranci, nadzwyczajni szafarze Eucharystii itp.

     6. Ewangelizowanie parafian będących daleko od życia Kościoła.

     7. Przyjmowanie ofiar pieniężnych od parafian z przeznaczeniem na: potrzeby kościoła parafialnego, kurii, seminarium duchownego i potrzeby własne duszpasterzy.

     8. Ewentualna możliwość upomnienia braterskiego czy umocnienia swoich parafian przez duszpasterza; doprowadzenie do uregulowania pewnych zaniedbań wobec Boga i Kościoła np. doprowadzenie do zawarcia małżeństwa osób żyjących bez ślubu.

     Z punktu widzenia przyjmujących wizytę duszpasterską jest ona ponadto:

     1. Świadectwem - przyznaniem się do Kościoła przed sąsiadami.

     2. Zaproszeniem Boga i aniołów do domu i wspólna modlitwa rodzinna o uchronienie wiernych od wszelkiego zła i Boże błogosławieństwo na cały rok.

     3. Osobistym spotkaniem z księdzem, którego zna się często bardzo pobieżnie.

     4. Często jest to jeden z elementów lepszego przeżycia Adwentu i czasu Narodzenia Pańskiego.

     Przykro mi jest, że jako rodzina czują Państwo niedosyt po wizycie kapłana. Pewnie mógłbym wskazać jakieś usprawiedliwienia pośpiechu księdza, ale czuję, że to nie tak ma być. To ma przecież być bardzo ważne spotkanie dla księdza i dla wierzących oraz niezwykle szczęśliwy dzień dla domu, który jest błogosławiony. Proszę przyjąć moje ubolewanie.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 stycznia 2010


   


Jak ogień, który pali. Osoba konsekrowana otwarta na dar Ducha Świętego Jak ogień, który pali. Osoba konsekrowana otwarta na dar Ducha Świętego
Amedeo Cencini
"Nie kto inny jak Duch Święty sprawia, że w ciągu tysiącleci coraz to nowi ludzie odkrywają zachwycające piękno trudnej drogi życia konsekrowanego. To On skłania ich do dawania pełnej odpowiedzi. To ON formuje dusze i serca powołanych, upodabniając ich do Chrystusa" (Vita consecrata, 19)... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej