Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Błażej

(zm. 316)


     Wiadomości o świętym Błażeju przekazane nam przez tradycję żywotopisarską są następujące: jako człowiek świecki był cenionym lekarzem. Żył na przełomie III/IY w. w mieście Sebaste (dziś Sivas w Turcji). Należał do miejscowej gminy chrześcijańskiej. Jako bogaty, zacny człowiek i lekarz miał sposobność częstego spotykania się z ludźmi biednymi i dręczonymi, którym pomagał w różnoraki sposób. Dzięki swojemu przykładnemu i cnotliwemu postępowaniu cieszył się w swoim środowisku dużym uznaniem, poważaniem i wdzięcznością.

     Gdy zmarł biskup w Sebaste, wszystkie oczy chrześcijan skierowały się na Błażeja. Ku radości wszystkich wybrany został biskupem i stanął na czele ich gminy. Ze wszystkich sił starał się o to, aby wzmocnić chrześcijan i prowadzić ich do coraz bardziej świętego życia według wiary.

     Gdy Konstantyn Wielki odniósł zwycięstwo nad Licyniuszem, ten ze złości i nienawiści zaczął prześladować chrześcijan w okrutny sposób. Wrogowie wiary dążyli zwykle do zlikwidowania biskupów i kapłanów, sądząc, że w ten sposób zniszczą chrześcijaństwo. "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada" (Mt 26,31).

     Gdy Licyniusz rozpętał swoje okrutne prześladowania chrześcijan, na prośbę wiernych święty Błażej opuścił miasto i ukrył się w samotnej jaskini skalnej, skąd kierował gminą i słał jej słowa odwagi i pociechy. Namiestnik Agricolaus odnalazł jednak biskupa w jego jaskini i postawił go przed sądem.

     Przed aresztowaniem święty Błażej trzykrotnie ujrzał we śnie Chrystusa, który mu powiedział:

     - Wstań i uczyń dla Mnie ofiarę!

     Wnet przyszli żołnierze, mówiąc: - Pójdź, rządca cię wzywa!

     Święty odrzekł: - Witajcie mi, moje dzieci! Widzę, że Bóg nie zapomniał o mnie!

     Po przyprowadzeniu Błażeja do miasta, wtrącono go najpierw do więzienia. Dopiero nazajutrz kazał go przyprowadzić i zrazu próbował go zwieść słodkimi słowami: - Dzień dobry, Błażeju, przyjacielu bogów!

     Święty Błażej na to: - Dzień dobry także tobie, znakomity rządco! Lecz nie zwij imieniem bogów czartów, którzy pieką się w ogniu wiecznym z tymi, którzy ich czczą!

     Rządca wściekły kazał go obić rózgami i odprowadzić do więzienia. Rzekł mu Błażej:

    - Szaleńcze! Zali spodziewasz się odebrać mi twymi karami miłość Boga, który jest we mnie i który daje mi moc zniesienia wszystkich kar?

     Błażej odpowiadał spokojnie i pewnie. Więzienie, miało dodatkowo doprowadzić Błażeja do złamania go. Tymczasem dało mu to sposobność do nawrócenia wszystkich, którzy tam się znajdowali.

     Gdy Wierni dowiedzieli się o miejscu pobytu ich biskupa, zaczęli przychodzić do niego, przynosząc dzieci i ludzi cierpiących, których pocieszał, błogosławił. Wielu z nich uzdrowił. Najbardziej znanym cudem było uzdrowienie chłopca, który dusił się na skutek nieszczęśliwego połknięcia ości rybiej. Święty pobłogosławił chłopca i ten natychmiast wyzdrowiał.

     Gdy dalsze próby złamania Błażeja nie odniosły skutku, Agricolaus kazał go torturować. Bito go więc rózgami i kijami, przyniesiono nawet żelazne zgrzebła i nimi rozszarpywano mu ciało. W końcu skazał go na ścięcie. Wyrok zaraz został wykonany. Działo się to w 316 roku.

Kult

     Kult świętego Błażeja związany początkowo z miejscem jego życia i męczeństwa, wnet rozwinął się i rozpowszechnił najpierw w Kościele wschodnim. Dopiero w okresie wypraw krzyżowych kult ten przedostał się na Zachód chrześcijański. Przyjmował się w Europie, zwłaszcza na terenie Niemiec. Świadczą o tym liczne miejsca tego kultu (jak: Tarent, Sankt Blasien, Moguncja, Trewir, Lubeka, Dubrownik). Do spopularyzowania kultu św. Błażeja przyczyniła się "Złota legenda" Jakuba de Yoragine.

     Ze względu na różnorodną pomoc jaką święty Błażej wyprasza wiernym, szczególnie gdy chodzi o choroby gardła, zaliczony został do tak zwanych Czternastu Wspomożycieli w każdej potrzebie.

     Czczony jest też jako patron lekarzy, patron chorób gardła, co znalazło odbicie w Rytuale Rzymskim i innych rytuałach, także w polskim. Znajdujemy w nich formuły na poświęcenie świec, zwanych błażej-kami; ponadto w dzień jego wspomnienia w liturgii, błogosławiono także chleb, wino, wodę i owoce, które podawano chorym na gardło. W świętym Błażeju widziano także opiekuna zwierząt.

     Jednym z przejawów kultu św. Błażeja jest ikonografia. Najstarsze jego przedstawienie wyobraża greckiego biskupa z księgą w ręku, udzielającego błogosławieństwa. Na Zachodzie w przedstawieniu tym zmieniono tylko szaty pontyfikalne na rzymskie. Od XIV w. pojawiły się obrazy z żelaznym zgrzebłem jako narzędziem jego męki. W baroku przedstawiano go zazwyczaj z dwoma skrzyżowanymi świecami. Malowano go także siedzącego przed grotą, błogosławiącego i karmiącego zwierzęta leśne. Istnieją także jego miniatury w księgach liturgicznych z XV wieku.


o. Tarsycjusz Sinka


Ojciec Pio i matka Teresa w oczach współpracującego z nimi lekarza Ojciec Pio i matka Teresa w oczach współpracującego z nimi lekarza
Francesco Di Raimondo
Książka jest zapisem wydarzeń, odczuć i rozmów, będących udziałem Autora – osoby, która znała Ojca Pio i matkę Teresę, współpracowała z nimi, której zażyłość z obojgiem diametralnie zmieniła jej życie osobiste, rodzinne, zawodowe i społeczne... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Jacek: 03.02.2018, 20:13
 Święty Błażeju jesteś moim patronem od bierzmowania .Chroń Moje gardło od chorób wszelakich.
 Malgorzata: 03.02.2018, 19:15
 SW.BŁAŻEJU uzdrów krtań Natalii,spraw by mogła oddychać bez rurki tracheostomijnej... dziękuje!
 Ania: 03.02.2018, 17:58
 Święty Błażeju proszę pomóż mi odzyskać głos.Ufam w Twoją opiekę.
 Zdzisława: 29.01.2018, 18:20
 Sw Blazeju prosze Cię ulecz mnie z choroby tarczycy Hashimoto.
 Anna: 06.12.2017, 22:07
 Święty Błażeju wstaw się u Boga o uzdrowienie dla mojego męża z choroby tarczycy. Pomóż mu przejść przez okres badań i leczenia.
 Dorota: 15.11.2017, 17:29
 Św. BŁAŹEJU ulecz błagam moje gardło.
 Anna: 29.08.2017, 08:27
 Sw. Blazeju, upros uzdrowienie mojej siostrze
 Ela: 23.08.2017, 07:46
 Ĺšw Blazeju prosze wstaw sie u boga w sprawie uzdrowienia mojego meza Piotra z choroby drog oddechowych.
 S: 10.08.2017, 23:41
 Św.Błażeju, proszę Cię o wstawiennictwo u Pana Boga w wyproszeniu łaski zdrowia zatok i tarczycy.
 Gosia: 21.07.2017, 09:30
 Święty Błażeju proszę o łaskę uzdrowienia mojej tarczycy i żeby guzek zniknął, a dla męża o łaskę uzdrowienia z alergii i kataru alergicznego. Oddajemy się twojej opiece. Amen.
 Justyna: 16.06.2017, 13:19
 Święty Błażeju ulecz moje dolegliwości związane z chorobą zatok
 Kasia: 02.06.2017, 11:18
 Święty Błażeju ulecz moją tarczycę. Ubłagał laski u Pana Boga.
 Mariusz: 15.05.2017, 10:39
 Święty Błażeju patronie od chorób gardła,zatok i tarczycy proszę Cię ulecz moje zatoki ,na które choruję już ponad osiem lat ,daj mi cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała i weź w opiekę moje dwie córki ,aby nigdy nie zbłądziły w swoim życiu .Panie Boże bądź wola Twoja.
 Krysia: 05.04.2017, 16:57
 Św Błażeju wstaw się za moją rodziną u Jezusa aby zachował nas od chorób gardła.
 Krysia: 05.04.2017, 16:55
 Św Błażeju wstaw się za moją rodziną u Jezusa aby zachował nas od chorób gardła.
 Urszula: 12.03.2017, 11:19
 Sw.Blazeju prosze o wstawiennictwo w wyleczenie mnie z chorob tarczycy,znikniecie guzkow oraz chorych zatok i gardla..Dziekuje.
 K.: 04.02.2017, 22:34
 Święty Błażeju, za Twoim wstawiennictwem proszę Cię u uzdrowienie z guzków śpiewaczych oraz guzków tarczycy. Błagam Cię, wyproś u Pana naszego Jezusa Chrystusa całkowite uzdrowiene, abym mogła swoim śpiewem wielbić Cię i sławić. Proszę z wielką nadzieją. Chwała Panu za wszelkie łaski.
 Krysia: 04.02.2017, 20:43
 Święty Błażeju wsawiaj się za moją rodziną i uzdrów nas z chorób dróg oddechowych.
 Agnieszka: 04.02.2017, 08:04
 Święty Błażeju, proszę o wstawiennictwo i uzdrowienie mnie z chorób gardła, zatok i tarczycy. Proszę też o zdrowie dla moich dzieci i męża. Ufam w Twoją opiekę.
  Ewa: 03.02.2017, 21:41
 Sw Blazeju pomoz mi w chorobie tarczycy
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej