Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
św. Błażej

(zm. 316)


     Wiadomości o świętym Błażeju przekazane nam przez tradycję żywotopisarską są następujące: jako człowiek świecki był cenionym lekarzem. Żył na przełomie III/IY w. w mieście Sebaste (dziś Sivas w Turcji). Należał do miejscowej gminy chrześcijańskiej. Jako bogaty, zacny człowiek i lekarz miał sposobność częstego spotykania się z ludźmi biednymi i dręczonymi, którym pomagał w różnoraki sposób. Dzięki swojemu przykładnemu i cnotliwemu postępowaniu cieszył się w swoim środowisku dużym uznaniem, poważaniem i wdzięcznością.

     Gdy zmarł biskup w Sebaste, wszystkie oczy chrześcijan skierowały się na Błażeja. Ku radości wszystkich wybrany został biskupem i stanął na czele ich gminy. Ze wszystkich sił starał się o to, aby wzmocnić chrześcijan i prowadzić ich do coraz bardziej świętego życia według wiary.

     Gdy Konstantyn Wielki odniósł zwycięstwo nad Licyniuszem, ten ze złości i nienawiści zaczął prześladować chrześcijan w okrutny sposób. Wrogowie wiary dążyli zwykle do zlikwidowania biskupów i kapłanów, sądząc, że w ten sposób zniszczą chrześcijaństwo. "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada" (Mt 26,31).

     Gdy Licyniusz rozpętał swoje okrutne prześladowania chrześcijan, na prośbę wiernych święty Błażej opuścił miasto i ukrył się w samotnej jaskini skalnej, skąd kierował gminą i słał jej słowa odwagi i pociechy. Namiestnik Agricolaus odnalazł jednak biskupa w jego jaskini i postawił go przed sądem.

     Przed aresztowaniem święty Błażej trzykrotnie ujrzał we śnie Chrystusa, który mu powiedział:

     - Wstań i uczyń dla Mnie ofiarę!

     Wnet przyszli żołnierze, mówiąc: - Pójdź, rządca cię wzywa!

     Święty odrzekł: - Witajcie mi, moje dzieci! Widzę, że Bóg nie zapomniał o mnie!

     Po przyprowadzeniu Błażeja do miasta, wtrącono go najpierw do więzienia. Dopiero nazajutrz kazał go przyprowadzić i zrazu próbował go zwieść słodkimi słowami: - Dzień dobry, Błażeju, przyjacielu bogów!

     Święty Błażej na to: - Dzień dobry także tobie, znakomity rządco! Lecz nie zwij imieniem bogów czartów, którzy pieką się w ogniu wiecznym z tymi, którzy ich czczą!

     Rządca wściekły kazał go obić rózgami i odprowadzić do więzienia. Rzekł mu Błażej:

    - Szaleńcze! Zali spodziewasz się odebrać mi twymi karami miłość Boga, który jest we mnie i który daje mi moc zniesienia wszystkich kar?

     Błażej odpowiadał spokojnie i pewnie. Więzienie, miało dodatkowo doprowadzić Błażeja do złamania go. Tymczasem dało mu to sposobność do nawrócenia wszystkich, którzy tam się znajdowali.

     Gdy Wierni dowiedzieli się o miejscu pobytu ich biskupa, zaczęli przychodzić do niego, przynosząc dzieci i ludzi cierpiących, których pocieszał, błogosławił. Wielu z nich uzdrowił. Najbardziej znanym cudem było uzdrowienie chłopca, który dusił się na skutek nieszczęśliwego połknięcia ości rybiej. Święty pobłogosławił chłopca i ten natychmiast wyzdrowiał.

     Gdy dalsze próby złamania Błażeja nie odniosły skutku, Agricolaus kazał go torturować. Bito go więc rózgami i kijami, przyniesiono nawet żelazne zgrzebła i nimi rozszarpywano mu ciało. W końcu skazał go na ścięcie. Wyrok zaraz został wykonany. Działo się to w 316 roku.

Kult

     Kult świętego Błażeja związany początkowo z miejscem jego życia i męczeństwa, wnet rozwinął się i rozpowszechnił najpierw w Kościele wschodnim. Dopiero w okresie wypraw krzyżowych kult ten przedostał się na Zachód chrześcijański. Przyjmował się w Europie, zwłaszcza na terenie Niemiec. Świadczą o tym liczne miejsca tego kultu (jak: Tarent, Sankt Blasien, Moguncja, Trewir, Lubeka, Dubrownik). Do spopularyzowania kultu św. Błażeja przyczyniła się "Złota legenda" Jakuba de Yoragine.

     Ze względu na różnorodną pomoc jaką święty Błażej wyprasza wiernym, szczególnie gdy chodzi o choroby gardła, zaliczony został do tak zwanych Czternastu Wspomożycieli w każdej potrzebie.

     Czczony jest też jako patron lekarzy, patron chorób gardła, co znalazło odbicie w Rytuale Rzymskim i innych rytuałach, także w polskim. Znajdujemy w nich formuły na poświęcenie świec, zwanych błażej-kami; ponadto w dzień jego wspomnienia w liturgii, błogosławiono także chleb, wino, wodę i owoce, które podawano chorym na gardło. W świętym Błażeju widziano także opiekuna zwierząt.

     Jednym z przejawów kultu św. Błażeja jest ikonografia. Najstarsze jego przedstawienie wyobraża greckiego biskupa z księgą w ręku, udzielającego błogosławieństwa. Na Zachodzie w przedstawieniu tym zmieniono tylko szaty pontyfikalne na rzymskie. Od XIV w. pojawiły się obrazy z żelaznym zgrzebłem jako narzędziem jego męki. W baroku przedstawiano go zazwyczaj z dwoma skrzyżowanymi świecami. Malowano go także siedzącego przed grotą, błogosławiącego i karmiącego zwierzęta leśne. Istnieją także jego miniatury w księgach liturgicznych z XV wieku.


o. Tarsycjusz Sinka


Pro memoria Pro memoria
kard. Stefan Wyszyński
Ponura i tragiczna była era stalinowska w dziejach narodu polskiego. Notatki Prymasa Tysiąclecia są świadectwem, że mimo prześladowań i przemocy, mimo gwałtów i niesprawiedliwości, pozostał on sobą. Nie ugiął się, nie załamał. Był człowiekiem, który "postawił wszystko na Maryję"... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Ewa:17.01.2017,02:35: 17.01.2017, 02:43
 Kochany święty Błażeju proszę Cię o kierowanie rękami chirurgów, którzy będą operowali mojego synka Kamilka, usuń tego polipa z jego nosa jeśli to możliwe Twoimi siłami.Ty sam byłeś lekarzem więc oddaję Ci go w Twoje święte ręce ufam i wierzę w cud wyleczenia całkowitego z tej przypadłości. Amen
 Ewa:17.01.2017,02:35: 17.01.2017, 02:41
 Kochany święty Błażeju proszę Cię o kierowanie rękami chirurgów, którzy będą operowali mojego synka Kamilka, usuń tego polipa z jego nosa jeśli to możliwe Twoimi siłami.Ty sam byłeś lekarzem więc oddaję Ci go w Twoje święte ręce ufam i wierzę w cud wyleczenia całkowitego z tej przypadłości. Amen
 jw: 10.01.2017, 20:46
 Sw Blazeju prosze wstaw sie w mojej prosbie u Pana Jezusa o uleczenie mnie z niediczynnosci tarczycy mnie i moje dwie corki i syna. Milosierny Boze blagam Ciebie pomoz nam.Jezu Ufam Tobie.
 jw: 10.01.2017, 20:45
 Sw Blazeju prosze wstaw sie w mojej prosbie u Pana Jezusa o uleczenie mnie z niediczynnosci tarczycy mnie i moje dwie corki i syna. Milosierny Boze blagam Ciebie pomoz nam.Jezu Ufam Tobie.
 Agnieszka: 29.12.2016, 18:06
 Święty Błażeju proszę Cię o zdrowie dla mojego syna Doinika, który od dłuższego czasu cierpi z powodu bólu gardła. Wstawiaj się za nim u Boga! Dziękuje.
 Krystyna: 07.12.2016, 06:44
 Święty Błażeju proszę Cię gorąco o uzdrowienie mnie z choroby tarczycy (wole guzkowe)Błagam wstaw się za mną.Dziękuje.
 Doris: 20.11.2016, 19:01
 SwBlazeju blagam o wyleczenie mnie z niedoczynności tarczycy i przewlekłym zapaleniu zatok wstawiaj sie za mna i moja rodzina niech Bogu beda dzieki za dar zycia twojego tu na ziemii
 Jola: 26.09.2016, 17:54
 Św. Błażeju proszę wstawiaj się za moją córką Klaudią chorą na górne drogi oddechowe i która dodatkowo jest w ciązy. Proszę o pomoc. Amen.
 Ewa 24.09.2016: 24.09.2016, 05:36
 Sw Blazeju wystawiają sie za mna u Boga i proszę o łaskę zdrowia ulecz z choroby gardła tarczycy i innych dolegliwości .Chwała panu za wszystkie łaski ,
 Janusz: 22.08.2016, 14:59
 Św. Błażeju, proszę o wstawiennictwo u naszego Pana Jezusa Chrystusa, by choroby gardła przestały mi dokuczać.
 Klaudia: 24.06.2016, 13:19
 Św. Błażeju proszę Cię o uzdrowienie z bólu gardła, duszenia się, możliwe, że to problem tarczycy... i o dar ładnej, przejrzystej Bogu i ludziom miłej mowy. Chwała Panu!
 Asia: 26.05.2016, 01:06
 Św. Błażeju, proszę Cię o wstawiennictwo w intencji całkowitego uzdrowienia mojej tarczycy. Znowu pojawił się ból. Obawiam się, że dolegliwości związane z guzami powróciły. Proszę pokornie, pomóż mi...
 Magda: 20.05.2016, 22:47
 Sw Blazeju prosze wypros u Boga laske uzdrowienia gardla dla mnie i mojego synka, chron gardla calej naszej rodziny. Amen. Dziekuje za wszelkie laski Bogu Najwyzszemu i Tobie sw. Blazeju za Twoje wstawiennictwo.
 Aleksandra: 04.02.2016, 00:01
 Św. Błażeju, bardzo Cię proszę, ulecz ból gardła, z którym zmagam się tak długo. Chwała Panu za wszystkie łaski!!!
 Marzena: 03.02.2016, 19:52
 Św. Błażeju bardzo Cię proszę ulecz moje gardło z chorób tarczycy, Hashimoto i chorób migdałków. Proszę spraw abym mogła normalnie przełykać i oddychać i proszę uzdrów choroby z górnymi drogami oddechowymi, katarem alergicznym, alergią. Błagam Cię wyproś mi u Pana Jezusa całkowite uleczenie tych chorób abym mogła normalnie żyć. Dziękuję Ci za wstawiennictwo Św. Błażeju.
 Ela: 03.02.2016, 17:57
 Święty Błażeju pokornie proszę za Twoim wstawiennictwem o zdrowie dla moich dzieci,męża,mam,braci i dla mnie;o uzdrowienie z chorób gardła,zatok,serca,tarczycy,stawów,oczu,głowy,nowotworu.Amen
 Ela: 03.02.2016, 17:53
 Święty Błażeju pokornie proszę za Twoim wstawiennictwem o zdrowie dla moich dzieci,męża,mam,braci i dla mnie;o uzdrowienie z chorób gardła,zatok,serca,tarczycy,stawów,oczu,głowy,nowotworu.Amen
 Berta: 03.02.2016, 15:47
 Św.BłAŻEJU ,proszę za Twoim wstawiennictwem do Boga Miłosiernego o Łaskę uzdrowienia z choroby tarczycy, miażdżycy naczyń ,b.silnych bólów głowy ,oraz choroby krtani i przełyku. Amen.
 Piotr: 02.02.2016, 20:10
 Swięty Błażeju mam 40 lat przez większosć życia cierpie naból głowy przez nadczynnosc guzków tarczycy nie tylko ja ale i rodzenstwo rodzice .Wstaw się u Boga Wszechmocnego o uzdrowienie chorób tarczycy i módl się za nami
 wiesia: 09.12.2015, 17:55
 Święty Błażeju błagam ulecz moją tarczycę z guzów i nadczynności spraw aby moja tarczyca zmniejszyła się i prawidłowo pracowała.Proszę z wielką nadzieją
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej