Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pięć rad Ojca Pio

     Nie trzeba wiele, aby wieść życie naprawdę pobożne. Wystarczy wyakcentować w życiu duchowym pewne zasady i wprowadzić je w czyn.

     Pierwsza rada

     - to zdanie św. Pawła Apostoła: Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra (Rz 8,28), To prawda, że Bóg potrafi nawet zło przemienić w dobro, ale pod warunkiem, że człowiek będzie Mu oddany bez żadnych zastrzeżeń. A więc także i grzechy, od których nie zawsze cię Bóg zachowa, On w swej Opatrzności potrafi obrócić w dobro, jeśli Mu będziesz służył. I tak, gdyby król Dawid nie popełnił grzechu, to chyba nigdy by się nie zdobył na tak wielką pokorę. Także i Magdalena nie miłowałaby tak gorąco Jezusa, gdyby nie zostały jej przebaczone liczne grzechy. A Jezus nie przebaczyłby jej, gdyby ich nie popełniła.

     Rozważaj więc wielkie Boże miłosierdzie - ono przemienia nasze nędze w dzieło swojej dobroci i łaskawości. Ono z naszej złości i jadu nieprawości potrafi wysączyć zbawcze soki dla naszych dusz. Czyż więc On nie potrafi tego uczynić z naszych utrapień, trosk i doświadczeń? I dlatego nie trzeba dręczyć się utrapieniami, jakiekolwiek by one nie były, a tylko starać się z całego serca kochać Boga, a wszystko wyjdzie na dobre. Nawet nie trzeba za dużo przemyśliwać nad tym, co z tego będzie, kiedy to będzie i jakie to dobro będzie. Jeśli Bóg kładzie ci na oczy błoto niewiedzy, to nie po to, by pozbawić cię wzroku, ale byś lepiej widział i by cię uczynić wspaniałym, godnym miłości i podziwu wobec aniołów. Może Bóg chce, byś upadł, jak ongiś to uczynił ze św. Pawłem, który spadł z konia?

     Nie trać więc nadziei i odwagi z tego powodu, że upadasz, ale uczyń wielki akt pokory, ożywiając i odnawiając nadzieję. Tracić otuchę i niecierpliwić się po upadku - to sztuczka i zasadzka nieprzyjaciela, to oddanie mu broni i pozwolenie mu na odniesienie zwycięstwa. A więc nie czyń nigdy tego, gdyż łaska Pana zawsze jest gotowa, by cię podźwignąć.

     Druga rada

     Niech ona będzie wyryta w twej duszy: Bóg jest naszym Ojcem. Czy jest więc sens bać się takiego Ojca, który powiedział i zapewnił nas, że bez Jego woli i Opatrzności nawet włos z głowy nam nie spadnie? Jest to naprawdę wspaniałe, że będąc dziećmi takiego Ojca, mamy i powinniśmy spełniać kolejne zadanie: kochać Go i służyć Mu! Wypełniaj więc swoje obowiązki i nie martw się o nic więcej. Zobaczysz, że gdy tak będziesz układał swoje życie, to Jezus sam zatroszczy się o ciebie. "Myśl o Mnie, a ja będę myślał o tobie" - powiedział kiedyś Jezus do św. Katarzyny ze Sieny. A Mędrzec powiada: "Ojcze Odwieczny, Twoja Opatrzność rządzi wszystkim" (por. Mdr 14,3).

     Trzecia rada

     Trzeba zachowywać to, o czym nauczał Boski Mistrz, gdy mówił do swoich uczniów: "Czy brak wam było czego?" (Łk 22, 35). Warto dobrze się nad tym tekstem zastanowić i rozważyć go. Bez pieniędzy, bez obuwia, bez ubrania - tylko w jednej tunice posłał Jezus swych uczniów w świat. I potem mówił do nich: "Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?" (Łk 22, 35). A oni odpowiedzieli, że niczego im nie brakowało. Dlatego i tobie to samo powiadam, że kiedy ogarnia cię zmęczenie i zniechęcenie, i nie odczuwasz żadnej ufności względem Boga, to czy ten trud powalił cię kiedy? Odpowiesz mi z pewnością, że nie. I dlatego pragnę dodać: czemu więc nie starasz się ochoczym sercem pokonać przeciwności? Jeśli cię Bóg nie opuścił w przeszłości, to jakże mógłby cię opuścić w przyszłości? Przecież w przyszłości będziesz do Niego należał bardziej, niż w przeszłości. Nie trzeba więc trwożyć się tym, co w przyszłości ma się stać w świecie. Może ono (zło) w ogóle nie przyjdzie? A choćby przyszło, to Bóg da ci siły do wytrzymania i zniesienia go. Boski Mistrz polecił św. Piotrowi, by szedł po falach morskich. Św. Piotr uląkł się, gdy zawiał wiatr i zaczął tonąć. A Boski Mistrz podał mu rękę i rzekł z wyrzutem: "Małej wiary, czemu zwątpiłeś?" (Mt 14, 31). Jeśli Bóg każe nam chodzić po wzburzonych falach, to nie trzeba wątpić, nie trzeba się lękać. Bóg jest z tobą, a ty miej odwagę, a cieszyć się będziesz wolnością.

     Czwarta rada

     Czwarta rada dotyczy wieczności. Dla dzieci Bożych bardzo małe znaczenie ma to krótkie życie, które przemija, gdyż przez wieczność będziemy żyli w chwale Bożej. Zastanów się więc, czy idziesz właściwą drogą do wieczności, czy już stawiasz swoją stopę na tej drodze. Oby w tym kierunku szły twoje nogi i byś był szczęśliwy, bo nie ma znaczenia życie w tym przemijającym i niespokojnym świecie.

     Piąta rada

     Chciałbym, aby ona na zawsze była w twoim umyśle wyryta. Jej treścią są słowa z listu św. Pawła do Galatów: "Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa" (6,14). Zachowaj w sercu Jezusa Ukrzyżowanego, a wszystkie krzyże świata wydadzą się tobie różami. Kolce korony cierniowej Zbawiciela, które raniły Jego głowę i ranią także naszą, nie spowoduj ą w żaden sposób innych ran.

     Dopóki będzie choćby jedna kropelka krwi w naszym ciele, dopóty będzie trwała walka między dobrem a złem. Próby, jakim cię poddaje i jakimi cię doświadcza Pan, są wyróżniającym znakiem Jego szczególnego umiłowania i jakby drogocenną perłą dla twej duszy. Te wszystkie trudności przeminą bardzo szybko, jak przemija zima, a po niej nastaje wiosna. Także i po naszym życiu doczesnym, które tak szybko przemija, nastanie niekończąca się wiosna, która będzie tym bogatsza i piękniejsza, im więcej było nawałnic i burz.


Ojciec Pio


Publikacja za zgodą redakcji

nr 3/2002Założyciel Opus Dei. Tom II: Bóg i odwaga Założyciel Opus Dei. Tom II: Bóg i odwaga
Anrés Vázquez de Prada
Drugi tom obszernej biografii św. Josemaríi Escrivy opowiada o szczególnie dramatycznym okresie życia założyciela Opus Dei: od wybuchu hiszpańskiej wojny domowej (1936) aż do wyjazdu do Rzymu (1946). Życie Escrivy pokazane na tle ówczesnych wydarzeń pokazuje, że nasza osobista świętość rozstrzyga się hic et nunc, wśród zawirowań historii... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 S: 27.12.2017, 15:28
 PROSZĘ O WSTAWIENNICTWO U BOGA W WIADOMEJ "NIEMOŻLIWEJ INTENCJI".
 Gosia: 01.06.2016, 14:33
 KOCHANY OJCZE PIO DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO! WSTAWIAJ SIĘ ZA MNĄ I MOJĄ RODZINĄ, UPROŚ DLA NAS BOŻY SPOKÓJ. NAUCZ MNIE POKORNIE ZNOSIĆ WSZELKIE CIERPIENIA. TWOJA CÓRKA
 n: 28.02.2016, 14:52
 Ojcze Pio proszę wstaw się za mną. Proszę pomóż w tej szczególnej sprawie. Proszę naucz mnie cierpliwości. Dopomóż żebym znalazła właściwą drogę - możliwie szybko.
 q: 31.12.2015, 14:26
 Ojcze Pio dziękuję Panu Bogu. Proszę również o Twoje wstawiennictwo w tych dwóch sprawach."Proście a będzie wam dane..."
 Halina: 24.09.2015, 00:07
 Św.Ojcze Pio dziękuję za Twe wstawiennictwo.
 Marian: 18.07.2015, 09:57
 Ja potrzebuję pomocy Stwórcy i najlepszego Ojca dlatego Święty Ojcze Pio proszę Cię wstaw się do naszego Pana z modlitwą i prośbą o łaskę uzdrowienia.Ty nikomu nie odmawiasz pomocy a Najwyższy PAN Tobie,dlatego głęboko wierzę ze nie odmowisz mej prośbie.
 i.: 07.07.2015, 18:38
 Ojcze Pio! Pomóż mi ! Bardzo Cię proszę! Módl się za mnie!!!!
 Agnieszka: 29.06.2015, 13:09
 Święty Ojcze Pio, wybacz mi moje winy, pomóż mi żyć w wierze, zmierzać właściwą drogą, być pomocną innym i pomóż mi w wiadomej Ci sprawie. Wysłuchaj też mojego Anioła Stróża. Zaopiekuj się mną, proszę.
 Ela D.: 16.05.2015, 10:06
 Św.Ojcze Pio przepraszam za wszystkie grzechy jakie uczyniłam. Wstaw sie za nami i pomóż proszę.
 Ela D.: 07.01.2015, 11:44
 Pomóż proszę.
 Ela D.: 07.01.2015, 11:44
 Pomóż proszę.
 a.: 22.11.2014, 04:11
 Ojcze Pio, wszystko i nic. Nie śmiem zwracać się do Boga - fałszywa skromność - ale On zawsze widzi, zawsze Jest, bo ponoć Jest. I mówią, że jest Miłością Czystą. To co znane, mówi mi, że nie ma to wszystko sensu. Ja go w każdym razie nie widzę. Ale może ma. Złapać kraju płaszcza. Niech chociaż śmierć zrobi z mego bycia sens. Kochaj wszerz i wzwyż. Na krzyż. Ja nie umiem. Daj mi cichy, pusty klasztor, gdzie będzie i trudniej i łatwiej. Wyrwij mnie z mego życia i pychy, teraz gdy jestem trzeźwy.
 Inka: 20.11.2014, 00:32
 Ojcze Pio abym dala rade zyc . Prosze o pomoc o wsparcie o slub I dzIECKO abym zawsze zyla wedlug przykazan Bozych.o chec do zycia prosze.o pieniazki na zycie I Kawalek raju.wstaw sie za mna u Pana :)
 wiesia: 23.09.2014, 13:06
 Kochany Ojcze Pio, tak proszę Cię z całego serca, abyś wspomniał o mnie u Jezusa Chrystusa, abyś pośredniczył w prośbie. Błagam Najświętsze Serce Jezusa o uleczenie mnie z białaczki i chorego biodra.Proszę Cię tak gorąco. Ufam że wstawisz się u Tronu i wyjednasz łaskę zdrowia. Kocham Cię!
 Danka: 04.05.2014, 19:11
 Kochany Ojcze Pio, prosze Cie o wstawiennictwo u Pana Jezusa w jakze waznej dla mnie sprawie. Spraw abym umiala przebaczyc i tylko milowac. Dopomoz mi w tych trudnych momentach w moim zyciu. Wierze w Twoja pomoc Ojcze Pio! Jezu ufam Tobie!
 Magdalena: 12.04.2014, 13:23
 Kochany Ojcze Pio proszę cie o Twoje wstawiennictwo i łaskę bym nie zaznawała w życiu już samotności i by skończyły się moje problemy finansowe miej w opiece moje dzieci i moje siostry z rodzinami Bóg zaplac
 Aśka: 15.08.2013, 12:10
 ukochany ojcze Pio proszę cię o łaskę zdrowia dla mnie o uwolnienie mnie z mojej nerwicy lękowej. Za wszystkie łaski dziękuje jakie otrzymałam za twoim wstawiennictwem
 GRAZYNA: 17.05.2013, 15:05
 Sw Ojcze Pio Wstaw się za mną do naszego Ojca i uproś dla mnie łaskę uzdrowienia mojej duszy i mojego ciała oraz o zdrowie dla moich najhliższych
 MARCIN: 03.05.2013, 20:31
 DROGI OJCZE PIO POGROMICIELU ZŁYCH DUCHÓW POKORNIE PROSZĘ WYJEDNAJ MI ŁASKĘ U BOGA WYJŚCIA Z NAŁOGU ONANIZMU. PROSZĘ NIE ODRZUCAJ MEJ PROŚBY. Z GÓRY DZIĘKUJĘ. PROSZĘ WSTAWIAJ SIĘ ZA WSZYSTKIMI TYMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAJĄ. DZIĘKUJĘ
 ellen: 09.08.2012, 18:31
 Przyjacielu wstawiaj sie za mna kiedy beda w moim zyciu burze i nawalnice kiedy bede sie lekac kiedy bede zmeczona i zniechecona zyciem kiedy wszystko mnie zawiedzie badz Ojcze Pio wtedy dla mnie latarnia najjasniejsza i zaprowadz mnie do bram niebios nie opuszczaj mnie w mojej drodze nie pozwol nigdy sie poddac zwatpic amen
 
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej