Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Paweł

(ok. 8 - 67)


     Paweł Apostoł urodził się ok. 8. roku po narodzeniu Pana Jezusa w Tarsie, w Cylicji, w Azji Mniejszej. Jego rodzina należała do stronnictwa faryzeuszów - a więc do najżarliwszych patriotów i wyznawców religii mojżeszowej. Otrzymał staranne wykształcenie. Po ukończeniu szkół miejscowych w wieku ok. 20 lat udał się do Palestyny, aby w Jerozolimie "u stóp Gamaliela" pogłębić swą wiedzę. Pana Jezusa zapewne nie znał osobiście. Wiele jednak słyszał o Jego wyznawcach i szczerze ich nienawidził. Uważał ich za odstępców od wiary mojżeszowej, za zdrajców swego narodu. Dlatego z całą satysfakcją asystował przy kamieniowaniu św. Szczepana. Nie mając bowiem pełnych 30 lat, nie mógł bezpośrednio dokonywać egzekucji. Dlatego pilnował tylko szat oprawców i zachęcał ich do mordu. Gdy doszedł do pełnoletności, udał się do najwyższego kapłana, aby uzyskać listy polecające do gmin żydowskich w Damaszku. I wówczas, gdy był już pod bramami Damaszku, zjawił mu się Chrystus, prowadził go swym światłem i mocą, powalił na ziemię i swą łaską go nawrócił. Oświecił jego umysł, że był w błędzie, gdyż właśnie zapowiadanym przez proroków Mesjaszem i Zbawicielem świata jest Jezus Chrystus, którego on prześladuje w swych wyznawcach. Religia mojżeszowa była jedynie etapem przygotowawczym do przyjścia Jezusa Chrystusa. Od tego momentu z wroga pierwotnego Kościoła staje się jego najżarliwszym Apostołem. Ochrzczony przez kapłana Ananiasza rozpoczyna służbę dla Ewangelii - staje się Misjonarzem i Apostołem wielu narodów. Wraz ze swymi współpracownikami odbył trzy wielkie podróże misyjne - głosił Dobrą Nowinę prawie w całym ówczesnym cywilizowanym świecie. Syria, Mała Azja, Grecja, Macedonia, Italia, Hiszpania - oto etapy tego misyjnego maratonu. Wiele wycierpiał dla Chrystusa i Ewangelii.

     Aresztowany w Jerozolimie w roku 60 naszej ery, przebywał w Cezarei Palestyńskiej ponad dwa lata. Posiadając obywatelstwo rzymskie odwołał się do wyroku cesarza. Drogą morską został deportowany do Rzymu. Tu czekał na zakończenie procesu i niechybną śmierć. Św. Paweł poniósł śmierć męczeńską w roku 67. przez ścięcie głowy mieczem w miejscu zwanym Aquae Salvinae za bramą Ostyjską. Ciało męczennika złożono najpierw w posiadłości św. Lucyny. Ok. roku 284 przeniesiono je do katakumb św. Sebastiana. Cesarz Konstantyn Wielki na grobie wystawił kościół: Bazylikę św. Pawła za Murami.

     Od wczesnych wieków chrześcijanie czcili pamiątkę śmierci św. Pawła i św. Piotra tego samego dnia: 29 czerwca.

     Sw. Paweł pozostawił po sobie najbogatszą literaturę, bo aż 14 "Listów". Katalogi świętych pod tym imieniem wymieniają: 56 świętych i 20 błogosławionych.

     146 miejscowości w Polsce nosi nazwę od imienia św. Pawła.

     Nawrócenie Szawła:

     "Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł. Gdy zbliżał się w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś, Panie?" - powiedział. A On: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić". Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. Przez trzy dni nic nie widział ani nie jadł, ani nie pił.

     W Damaszku znajdował się bowiem pewien uczeń, imieniem Ananiasz. "Ananiaszu!" - przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: "Jestem, Panie!" A Pan do niego: "Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się modli". (I ujrzał w widzeniu, jak człowiek imieniem Ananiasz wszedł i położył na nim ręce, aby przejrzał). "Panie - odpowiedział Ananiasz - słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. I ma on także władzę od arcykapłanów więzić tutaj wszystkich, którzy wzywają Twego imienia". "Idź - odpowiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On poniesie imię moje do pogan i królów i do synów Izraela. I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia".

     Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: "Szawle, bracie. Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym".

     Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok i został ochrzczony. A gdy go nakarmiono, odzyskał siły. Jakiś czas spędził z uczniami w Damaszku i zaraz zaczął głosić w synagogach, że Jezus jest Synem Bożym".


ks. Rajmund Krakowski CM


Dobrego dnia. Myśli na każdy dzień roku Dobrego dnia. Myśli na każdy dzień roku
Ojciec Pio
Zbiór myśli Ojca Pio przeznaczonych na każdy dzień. Mały, poręczny format sprawia, że książka łatwo zmieści się w podręcznej torebce i może nam towarzyszyć każdego dnia. Wartość pozycji tkwi w tym, że każde zawarte w niej zdanie może stanowić bogaty materiał do modlitewnej zadumy... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Atena : 30.10.2017, 21:20
 Święty Pawle proszę niech Jezus Chrystus wspiera mnie w źyciu. Niech strzeże moją rodzinę przed problemami finanowymi. Proszę by w końcu nastały radosne dni mojego źycia.
 --: 03.02.2017, 14:24
 Czego jest autorem św.Paweł
 Krzysztof: 30.01.2017, 15:58
 Św.Pawle proszę Cię abyś pomagał mi w nauce.
 Młody chrześcijanin: 13.11.2016, 23:09
 Św. Pawle proszę cię o pomoc w nadchodzących testach i konkursach.
 A: 13.10.2016, 10:46
 Czytając te niektóre wpisy to powinien ktos to moderować i głupot nie zamieszczać, faktycznie moze Św. Paweł nie ma dostępu do internetu ale ma dostęp do waszych pustych głów, ZASTANÓWCIE sie co piszecie i do kogo. Św. Pawle Wielkie DZIĘKI;Ty wiesz za co.
 Dorota: 10.10.2016, 14:28
 Święty Pawle. Spraw, bym nie straciła wzroku, by po operacji oczu zaopiekował się mną mój przyjaciel - tak jak mi obiecał.
 Ktoś: 06.10.2016, 21:07
 Genialne komentarze ale wątpię żeby Św.Paweł miał dostęp do internetu
 Andrzej: 27.09.2016, 08:33
 Święty Pawle proszę Cię o siły i zdrowie podczas pieszej pielgrzymki mężczyzn w najbliższą sobotę bym dał radę te 32 km przejść i szczęśliwie wrócić do domu.
 paweł: 23.05.2016, 19:08
 Proszę pomóż mi w nauce
 Daniel : 18.04.2016, 21:38
 Święty Pawle proszę Cię oto aby moje życie zmieniło się na lepsze, abym miał dla kogo żyć i abym znalazł wreszcie miłość swojego życia. Twój sługa...
 Paweł: 13.04.2016, 14:07
 Św.Pawle mój imienniku proszę Cię o siłę i wiarę jaką posiadałeś będąc wiernym wyznawcą Chrystusa.Abym kochał Go tak jak Ty go kochałeś. I abym nigdy nie zwątpił w siebie.
 TenRaz: 03.03.2016, 11:33
 Proszę cię święty Pawle, spraw by Krzysiu nie sprzedał skąd ma działkę i by interes dobrze się kręcił i bym nie musiał ściągać konkurencji z 9mm. Amen.
 Gosia: 15.02.2016, 17:37
 Proszę Cie św. Pawle o nawrócenie Norberta. Pomóż mi w nauce
 ewa: 16.12.2015, 08:07
 Prosze Cie Sw. Pawle, spraw aby Ala - oddala mi te kartki, ktore ukradla z mojego notesu
 ewa: 16.12.2015, 07:59
 Prosze Cie Swiety Pawle dopomoz wyzdrowiec mojej Mamie i znalesc do niej utrzciwa i oddana opiekunke.
 NOEL: 17.10.2015, 21:32
 Do ben. Gdybyś posiadał miłość w wymiarze universalnym to wezwania lub modlitwy do Pawła czy Marii nie uznawałbyś za bałwochwalstwo. Przypominasz mi myslenie z przed 2000 lat stronnictwa faryzeuszy.
 Maciej Apostoł: 15.10.2015, 21:32
 Spraw Pawle , by wichrzyciele doznali miłosierdzia, a opętani dotknęli szat Pana...
 Maciej Apostoł: 15.10.2015, 21:31
 Spraw Pawle , by wichrzyciele doznali miłosierdzia, a opętani dotknęli szat Pana...
 Maciej Apostoł: 15.10.2015, 21:31
 Spraw Pawle , by wichrzyciele doznali miłosierdzia, a opętani dotknęli szat Pana...
 Andrzej: 10.10.2015, 15:41
 Święty Pawle! Proszę! Daj mi się wyruchać
 
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej