Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
św. Paweł

(ok. 8 - 67)


     Paweł Apostoł urodził się ok. 8. roku po narodzeniu Pana Jezusa w Tarsie, w Cylicji, w Azji Mniejszej. Jego rodzina należała do stronnictwa faryzeuszów - a więc do najżarliwszych patriotów i wyznawców religii mojżeszowej. Otrzymał staranne wykształcenie. Po ukończeniu szkół miejscowych w wieku ok. 20 lat udał się do Palestyny, aby w Jerozolimie "u stóp Gamaliela" pogłębić swą wiedzę. Pana Jezusa zapewne nie znał osobiście. Wiele jednak słyszał o Jego wyznawcach i szczerze ich nienawidził. Uważał ich za odstępców od wiary mojżeszowej, za zdrajców swego narodu. Dlatego z całą satysfakcją asystował przy kamieniowaniu św. Szczepana. Nie mając bowiem pełnych 30 lat, nie mógł bezpośrednio dokonywać egzekucji. Dlatego pilnował tylko szat oprawców i zachęcał ich do mordu. Gdy doszedł do pełnoletności, udał się do najwyższego kapłana, aby uzyskać listy polecające do gmin żydowskich w Damaszku. I wówczas, gdy był już pod bramami Damaszku, zjawił mu się Chrystus, prowadził go swym światłem i mocą, powalił na ziemię i swą łaską go nawrócił. Oświecił jego umysł, że był w błędzie, gdyż właśnie zapowiadanym przez proroków Mesjaszem i Zbawicielem świata jest Jezus Chrystus, którego on prześladuje w swych wyznawcach. Religia mojżeszowa była jedynie etapem przygotowawczym do przyjścia Jezusa Chrystusa. Od tego momentu z wroga pierwotnego Kościoła staje się jego najżarliwszym Apostołem. Ochrzczony przez kapłana Ananiasza rozpoczyna służbę dla Ewangelii - staje się Misjonarzem i Apostołem wielu narodów. Wraz ze swymi współpracownikami odbył trzy wielkie podróże misyjne - głosił Dobrą Nowinę prawie w całym ówczesnym cywilizowanym świecie. Syria, Mała Azja, Grecja, Macedonia, Italia, Hiszpania - oto etapy tego misyjnego maratonu. Wiele wycierpiał dla Chrystusa i Ewangelii.

     Aresztowany w Jerozolimie w roku 60 naszej ery, przebywał w Cezarei Palestyńskiej ponad dwa lata. Posiadając obywatelstwo rzymskie odwołał się do wyroku cesarza. Drogą morską został deportowany do Rzymu. Tu czekał na zakończenie procesu i niechybną śmierć. Św. Paweł poniósł śmierć męczeńską w roku 67. przez ścięcie głowy mieczem w miejscu zwanym Aquae Salvinae za bramą Ostyjską. Ciało męczennika złożono najpierw w posiadłości św. Lucyny. Ok. roku 284 przeniesiono je do katakumb św. Sebastiana. Cesarz Konstantyn Wielki na grobie wystawił kościół: Bazylikę św. Pawła za Murami.

     Od wczesnych wieków chrześcijanie czcili pamiątkę śmierci św. Pawła i św. Piotra tego samego dnia: 29 czerwca.

     Sw. Paweł pozostawił po sobie najbogatszą literaturę, bo aż 14 "Listów". Katalogi świętych pod tym imieniem wymieniają: 56 świętych i 20 błogosławionych.

     146 miejscowości w Polsce nosi nazwę od imienia św. Pawła.

     Nawrócenie Szawła:

     "Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł. Gdy zbliżał się w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś, Panie?" - powiedział. A On: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić". Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. Przez trzy dni nic nie widział ani nie jadł, ani nie pił.

     W Damaszku znajdował się bowiem pewien uczeń, imieniem Ananiasz. "Ananiaszu!" - przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: "Jestem, Panie!" A Pan do niego: "Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się modli". (I ujrzał w widzeniu, jak człowiek imieniem Ananiasz wszedł i położył na nim ręce, aby przejrzał). "Panie - odpowiedział Ananiasz - słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. I ma on także władzę od arcykapłanów więzić tutaj wszystkich, którzy wzywają Twego imienia". "Idź - odpowiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On poniesie imię moje do pogan i królów i do synów Izraela. I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia".

     Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: "Szawle, bracie. Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym".

     Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok i został ochrzczony. A gdy go nakarmiono, odzyskał siły. Jakiś czas spędził z uczniami w Damaszku i zaraz zaczął głosić w synagogach, że Jezus jest Synem Bożym".


ks. Rajmund Krakowski CM


Święty Paweł. Apostoł narodów Święty Paweł. Apostoł narodów
Jacques Guillet
Czy naprawdę znamy Pawła, Apostoła podróżnika, misjonarza, uczonego w Piśmie i apologetę, który wyruszył na spotkanie rodzących się wspólnot chrześcijańskich? Ten duchowy przewodnik, pozwoli nam lepiej zrozumieć zarówno osobowość Pawła, jak również rolę apostoła, jaką odegrał wobec różnych ludów basenu Morza Śródziemnego... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 paweł: 23.05.2016, 19:08
 Proszę pomóż mi w nauce
 Daniel : 18.04.2016, 21:38
 Święty Pawle proszę Cię oto aby moje życie zmieniło się na lepsze, abym miał dla kogo żyć i abym znalazł wreszcie miłość swojego życia. Twój sługa...
 Paweł: 13.04.2016, 14:07
 Św.Pawle mój imienniku proszę Cię o siłę i wiarę jaką posiadałeś będąc wiernym wyznawcą Chrystusa.Abym kochał Go tak jak Ty go kochałeś. I abym nigdy nie zwątpił w siebie.
 TenRaz: 03.03.2016, 11:33
 Proszę cię święty Pawle, spraw by Krzysiu nie sprzedał skąd ma działkę i by interes dobrze się kręcił i bym nie musiał ściągać konkurencji z 9mm. Amen.
 Gosia: 15.02.2016, 17:37
 Proszę Cie św. Pawle o nawrócenie Norberta. Pomóż mi w nauce
 ewa: 16.12.2015, 08:07
 Prosze Cie Sw. Pawle, spraw aby Ala - oddala mi te kartki, ktore ukradla z mojego notesu
 ewa: 16.12.2015, 07:59
 Prosze Cie Swiety Pawle dopomoz wyzdrowiec mojej Mamie i znalesc do niej utrzciwa i oddana opiekunke.
 NOEL: 17.10.2015, 21:32
 Do ben. Gdybyś posiadał miłość w wymiarze universalnym to wezwania lub modlitwy do Pawła czy Marii nie uznawałbyś za bałwochwalstwo. Przypominasz mi myslenie z przed 2000 lat stronnictwa faryzeuszy.
 Maciej Apostoł: 15.10.2015, 21:32
 Spraw Pawle , by wichrzyciele doznali miłosierdzia, a opętani dotknęli szat Pana...
 Maciej Apostoł: 15.10.2015, 21:31
 Spraw Pawle , by wichrzyciele doznali miłosierdzia, a opętani dotknęli szat Pana...
 Maciej Apostoł: 15.10.2015, 21:31
 Spraw Pawle , by wichrzyciele doznali miłosierdzia, a opętani dotknęli szat Pana...
 Andrzej: 10.10.2015, 15:41
 Święty Pawle! Proszę! Daj mi się wyruchać
 marzena: 22.09.2015, 09:05
 Święty Pawle pomóż mi znaleźć prace i pomóż wyjść z trudnej sytuacji materialnej
 Kasia: 02.09.2015, 08:54
 Święty Pawle pomóż mi wyjść z trudnej sytuacji materialnej i dopomagaj moim synom każdego dnia. Bardzo proszę.
 Maria: 19.07.2015, 10:12
  pomóż wyzdrowiec mojej bratowej Anni
 Ania: 24.05.2015, 12:26
 Proszę o pomoc w cierpieniu - bólu kręgosłupa. Zdrowie i nawrócenie dla całej rodziny. Proszę również o kochającego męża.
 B :): 20.05.2015, 18:14
 Prosze cie św. Pawle o wstawiennictwo w niebie za mnie i za moją rodzine oraz o pomoc w nauce:)
 Robert KnO: 10.04.2015, 22:18
 Niedługo zakończy się mój okres przygotowawczy do Bierzmowania i moim patronem będzie św. Paweł :)
 Robert: 02.02.2015, 20:39
 Proszę Cię Św.Pawle pomóż mi w nauce
 Gabriela: 11.01.2015, 14:08
 ŚWIĘTY PAWLE bardzo proszę Cię o wstawiennictwo u Pana Boga w sprawie dobrego rozwiązania sprawy wyjazdu pielgrzymkowego do Grecji. PRZYJDŹ MI Z POMOCĄ ŚWIĘTY PAWLE))
 
(1) [2] [3]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2016 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej