Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
ks. Jan Stępień

(1910 - 1995)


     W pamięci pokoleń zmarły 9 stycznia 1995 r. ks. profesor Jan Stępień pozostał jako wybitny biblista i rektor Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Nie wszyscy wiedzieli, że w latach stalinowskich za swą patriotyczną postawę został skazany na karę śmierci.

     Urodzony w rodzinie inteligenckiej w Osieku niedaleko Sandomierza w 18. roku życia wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu. W 1933 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studia kontynuował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Podczas okupacji hitlerowskiej był wykładowcą biblistyki w seminarium w Sandomierzu. Jednocześnie udzielał się konspiracyjnie jako kapelan wojskowy w szpitalu powiatowym. Zagrożony aresztowaniem, w 1942 r. uciekł do Warszawy, gdzie ukrywał się w klasztorze karmelitanek bosych na Woli. Za zgodą Stolicy Apostolskiej angażował się w prace polityczne Stronnictwa Narodowego. Wydawał czasopisma, rozbudowywał wydział propagandy. W czasie Powstania Warszawskiego był szefem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej na Mokotowie. Pod koniec 1944 r. przeniósł się do Częstochowy, gdzie kontynuował działalność podziemną. Kiedy Niemcy odkryli drukarnię z.nielegalnymi pismami, schronił się - jako brat Józef Maria od Jezusa - w klasztorze karmelitów bosych w Krakowie. We wrześniu 1945 przeniósł się do Poznania, gdzie otrzymał propozycję wykładów. Ostrzeżony o grożącym mu aresztowaniu, udał się na ziemię zachodnie, gdzie w październiku 1945 r. - pod zmienionym nazwiskiem jako ks. Stanisław Jankowski - został proboszczem w Krośnie Odrzańskim. Jednoczenie utrzymywał kontakt z Londynem. Ponieważ UB ciągle było na jego tropie, w 1947 pod nowym nazwiskiem - jako ks. Stanisław Janczar - został proboszczem w Jezioranach k. Olsztyna.

     Środki ostrożności okazały się zawodne i 5 lipca 1947 r. został aresztowany. Proponowano mu wolność za współpracę. W sprawę osobiście angażował się płk Józef Różański, dyrektor departamentu śledczego MBP. Na "rozprawie" w gmachu MBP, bronił się sam, 29 listopada 1947 r. otrzymał czterokrotną karę śmierci. Władze kościelne natychmiast wystąpiły o ułaskawienie. Bierut okazał akt łaski i wyrok zamieniono na 15 lat więzienia. Być może pamiętano, że w okresie okupacji hitlerowskiej ks. Stępień wspólnie z przedstawicielem gminy żydowskiej Goldbergiem wykupił z rąk Niemców uwięzionych w Zochcianku 2 tys. mężczyzn z okolic Sandomierza, wśród których byli Żydzi. K. Stępień również w najtrudniejszych warunkach więziennych, także we Wronkach, kontynuował konspiracyjną działalność duszpasterską, a pilnujących go strażników przygotowywał do ukończenia szkoły podstawowej. Wyszedł z więzienia dopiero w 1955 r.

     Wrócił do Sandomierza, gdzie wykładał biblistykę. W latach 1960-1984 związany był z Akademią Teologii Katolickiej. W 1974 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Od 1972 r. przez trzy kolejne kadencje był rektorem ATK. Napisał ponad 200 prac z biblistyki. Szczególnie ulubionym jego tematem była teologia św. Pawła apostoła. Swoje wspomnienia z czasów uwięzienia zawarł w książce "Droga krzyżowa w słońcu". Zmarł w Laskach i tam też jest pochowany.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 stycznia 2009


Nawróceni. Od czasów Jezusa do współczesności Nawróceni. Od czasów Jezusa do współczesności
Henryk Bejda
Nawróceni to przede wszystkim ciekawe historie ludzi, którzy na pewnym etapie swojego życia zostali dotknięci w szczególny sposób przez Boga. Wiele z tych osób to postacie bardzo znane, o których wiele wiemy, na ogół jednak mniej lub prawie nic nie wiadomo na temat ich duchowej przemiany... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 wysłuchaj : 18.10.2009, 21:32
 Ks.Janie pomóż nam jest nam ciężko z naszymi kredytami w spłacie
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej