Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jan Tyranowski

(1901 - 1947)


     Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium. Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury - wspominał sł. Bożego Jana Leopolda Tyranowskiego w książce "Dar i tajemnica" papież Jan Paweł II.

     Jan Tyranowski całe swoje życie (1901—1947) związał z Krakowem. Z wykształcenia był księgowym, ale w swoim zawodzie pracował bardzo krótko. Po ojcu Janie odziedziczył pracownię krawiecką i utrzymywał się z krawiectwa. Twierdził, że wykonując ten zawód, łatwiej mu będzie rozwijać życie wewnętrzne.

     Na jego rozwój duży wpływ mieli księża salezjanie z parafii na Dębnikach. Dążąc do świętości, żył bardziej jak zakonnik niż świecki. Wstawał wcześnie rano, codziennie uczestniczył we Mszy św., a czas dzielił między pracę a modlitwę i rozmyślania, którym codziennie poświęcał kilka godzin. W 34. roku życia złożył ślub czystości.

     Kiedy 23 maja 1941 r. aresztowanych zostało dwunastu salezjanów z klasztoru na Dębnikach, zajął się prowadzeniem męskich kół Żywego Różańca. Z czcicielami Matki Bożej spotykał się nie tylko w parafii, ale także we własnym mieszkaniu przy ul. Różanej 11. Prowadził dla nich konferencje ascetyczne, proponował lektury, zwłaszcza dzieła mistyków chrześcijańskich, a przede wszystkim zachęcał do pracy nad sobą.

     "Co chciał dawać - a jeszcze przedtem: co mógł dawać - pisał o nim w 1949 r. w "Tygodniku Powszechnym" ks. Karol Wojtyła. - Przygotowania ani filozoficznego, ani teologicznego w ścisłym znaczeniu nie posiadał (dopiero w ostatnich dwu latach życia zajął się tym przedmiotem w sposób bardziej teoretyczny, korzystając z urządzonych w tym celu kursów katechetycznych dla świeckich). To, co posiadał, było prawie wyłącznie owocem życia wewnętrznego, stanowiło zasób tej doświadczalnej wiedzy o Bogu, która narasta w nas czasem wręcz niewypowiedzianie w miarę, jak potęguje się nadprzyrodzone życie wewnętrzne. Otóż Jan zasób tej wiedzy posiadał w obfitości".

     W kręgu jego oddziaływania było m.in. jedenastu przyszłych kapłanów, wśród nich Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. Papież Wojtyła wielokrotnie wspominał skromnego krawca, podkreślając jego wielką rolę w kształtowaniu u niego powołania kapłańskiego.

     W ostatnich miesiącach życia Jan Tyranowski wiele cierpiał. Do zaawansowanej gruźlicy, choroby żołądka, głuchoty, doszła konieczność amputacji ręki. Zmarł 15 marca 1947 r. w krakowskim szpitalu przy ul. Kopernika. Odszedł człowiek, o którym jego spowiednik łcs. Aleksander Drozd SDB pisał: "Na przestrzeni 25 lat mego kapłaństwa nie spotkałem drugiej' duszy, która by osiągnęła takie wyżyny życia wewnętrznego. Podziwiałem bogactwo tej duszy. (...) Miałem niemały szkopuł z prowadzeniem takiego Ťalpinistyť duchowego, bo on wspinał się na takie ścieżki i szczyty, których moja stopa nie tknęła".

     Proces beatyfikacyjny. Jana Tyranowskiego przeprowadził w latach 1997-2000 w archidiecezji krakowskiej kard. Franciszek Macharski. Obecnie jego akta znajdują się w Stolicy Apostolskiej.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

15 marca 2009


Mam sto lat i chciałabym wam powiedzieć... Mam sto lat i chciałabym wam powiedzieć...
Jacques Duquesne, Annabelle Cayrol
Ulubiona przez Francuzów zakonnica (w roku 2002 została odznaczona francuską Legią Honorową), siostra Emanuela ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Syjonu, przeżyła prawie sto lat. Przygotowując się do śmierci, która dla niej była spotkaniem dziecka z umiłowanym Ojcem, zgodziła się udzielić wywiadu, w którym opowiada o swojej wierze...... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej