Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Grzegorz XIII

(1502 - 1585)


     Przeszedł do historii jako papież, który przeprowadził reformę kalendarza juliańskiego i ustanowił święto Matki Bożej Różańcowej. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych papieży XVI w.

     Ugo Boncompagni był synem kupca z Bolonii, gdzie urodził się 1 stycznia 1502 r. Na miejscowym uniwersytecie ukończył prawo, które tam następnie wykładał. W 1539 papież Paweł III powołał go do pracy w Kurii Rzymskiej i powierzył urząd sędziego. Wkrótce został sekretarzem kard. Carla Carafy. Już wtedy uczestnicząc w trudnych misjach do Paryża i Brukseli dał się poznać jako wytrawny dyplomata. W 1558 został biskupem Viesti. W tym charakterze, a także jako znawca prawa, uczestniczył w Soborze Trydenckim, gdzie poznał biskupa warmińskiego kard. Stanisława Hozjusza. Miał duży udział przy redakcji dokumentów końcowych Soboru. W 1565 r. z woli Piusa IV został kardynałem. Był legatem papieskim w Hiszpanii, a po powrocie do Rzymu pracował w Kurii.

     Po śmierci papieża Piusa V, 13 maja 1572 r. został wybrany na papieża i przyjął imię Grzegorza XIII. Rządził Kościołem blisko trzynaście lat. W myśl zaleceń Soboru Trydenckiego kontynuował jego reformę.

     Dużą wagę przywiązywał do poziomu życia moralnego księży i biskupów oraz ich wykształcenia. Zabezpieczył materialnie Kolegium Rzymskie, zwane później od jego imienia Uniwersytetem Gregoriańskim. Odnowił też i założył inne kolegia oraz wspierał finansowo ponad dwadzieścia seminariów w różnych krajach. Szczególnym zaufaniem obdarzał jezuitów.

     Naśladując swego poprzednika Piusa V, wyznaczył specjalną komisję kardynałów, która badała akta personalne kandydatów na biskupów. Chodziło o dobór duchownych najbardziej godnych. Dążył do rozbudowy placówek dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej zastępując legatów stałymi nuncjuszami. W 1582 r. wydał poprawione wydanie Kodeksu Prawa Kanonicznego.

     Chociaż nie akceptował krwawej rozprawy Katarzyny Medycejskiej z hugenotami, a także spisków przeciwko ekskomunikowanej za prześladowania katolików królowej Anglii Elżbiecie I, to nie potępiał takich działań. W dobie reformacji uważał je raczej za tłumienie rebelii przeciwko Kościołowi katolickiemu.

     Najczęściej jego imię wiąże się z reformą kalendarza juliańskiego. Jego bulla z 24 lutego 1582 r. (po 4 października 1582 r. następował 15 października, wprowadzono tzw. lata przestępne) przywróciła równowagę między rokiem słonecznym a kalendarzowym.

     Rozpoczął budowę pałacu na Kwirynale, który stał się wówczas letnią rezydencję papieży, zbudował w Bazylice św. Piotra kaplicę, zwaną później gregoriańską i fontannę na Piazza Navona. Spowodował reformę śpiewu liturgicznego. Z antyfonarza i graduału kazał usunąć - jak wówczas mówiono - "barbaryzmy, sprzeczności i przeładowania", co - jak twierdzą znawcy - okaleczyło chorał gregoriański.

     Za jego pontyfikatu staraniem kard. Hozjusza powstało w Rzymie polskie hospicjum, które stało się ważnym ośrodkiem Polaków w Wiecznym Mieście.

     Zmarł w Rzymie 10 kwietnia 1585 r. i pochowany jest w podziemiach Bazyliki św. Piotra.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 kwietnia 2009


Matka Teresa. Małe życie Matki Teresy Matka Teresa. Małe życie Matki Teresy
Guillemette de La Borie
Biografia Matki Teresy. Autorka prezentuje nie tylko jej życiową wędrówkę, ale przede wszystkim ukazuje jej osobowość niezwykłą, pełną uporu i determinacji, czasem kontestowaną, proponując portret duchowy, w którym zarysowuje się doświadczenie mistyczne, duch całkowitego oddania siebie bliźnim, ubóstwo i modlitwa... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 LiLi: 16.04.2013, 16:47
 Pomogło w zadaniu domowym :)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej