Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Katarzyna ze Sieny

(1347 - 1380)


     Córka Italii, wielka mistyczka Kościoła, urodziła się w rodzinie skromnego farbiarza jako dwudzieste trzecie dziecko. Od młodości marzyła o życiu zakonnym. Miała szesnaście lat, gdy mimo sprzeciwu rodziców została tercjarką dominikańską w Sienie, przyjmując surową regułę zakonu pokutniczego. Znana była z życia pełnego umartwień i z gorliwego posługiwania chorym i ubogim. Wizjonerka, w 1367 r. doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem. O kontakt z nią i radę w sprawach duchowych zabiegali przedstawiciele najbardziej znanych rodów ówczesnej Italii. Ona sama zaś korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami kościelnymi, wśród nich z papieżami i biskupami. Podejmowała zwłaszcza wiele wysiłków na rzecz powrotu papieży z Awinionu do Rzymu oraz dla pojednania między zwaśnionymi miastami i rodami.

     W jej życiu nie brakowało trudnych momentów. Wytoczony jednak przed trybunałem Inkwizycji proces zakończył się uwolnieniem jej od wszelkich oskarżeń. W 1374 r. jej kierownikiem duchowym został bł. Rajmund z Kapui. W 1376 r. w Pizie otrzymała stygmaty, które ukrywała do końca życia. Odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i Męki Chrystusa. Ostatnie trzy lata życia spędziła w Rzymie. Pozostawiła blisko czterysta listów oraz słynne "Dialogi".

     Papież Paweł VI ogłosił ją w 1970 r. doktorem Kościoła, zaś w 1999 r. Jan Paweł II - wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Teresą Benedykta od Krzyża - patronką Europy. Jest - obok św. Franciszka z Asyżu - główną patronką Italii. Największą jednak cześć odbiera w rodzinnej Sienie.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

26 kwietnia 2009


Morus. Człowiek światowy Morus. Człowiek światowy
Marcin Ludwicki
Książka ta, prezentuje życie Tomasza Morusa. Ten utalentowany polityk został ścięty za to, że nie podporządkował się Henrykowi VIII, który ogłosił się głową Kościoła w Anglii. Dodatek zawiera traktat Morusa o trwodze Chrystusa przed męką oraz List apostolski Jana Pawła II o św. Tomaszu - patronie polityków i rządzących... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 ANNA: 23.10.2011, 12:00
 SW;kATARZYNO UPROS MI U BOGA LSKE NAWROCENIA Z DEPRESJI
 Kasia: 04.12.2010, 20:37
 Święta Katarzyno miej Mnie i Moją rodzinę w swojej opiece.
 xxx: 31.08.2009, 07:52
 św. Katarzyna ze Sieny (1347 - 1380): "Miłość sprawia, że człowiek staje się łagodny i miłuje swoich nieprzyjaciół, bo chociaż świat za takowych ich uważa, to w rzeczywistości nimi nie są. Prawdziwymi nieprzyjaciółmi człowieka są: świat, szatan oraz słabe ciało i ludzka natura. Buntują się oni stale przeciwko duchowi." "Wszystko pochodzi z miłości, wszystko jest skierowane ku zbawieniu człowieka, Bóg czyni wszystko tylko w tym celu" ""Święty Paweł powiedział: „wszyscy [zawodnicy] biegną, lecz tylko jeden otrzymuje nagrodę” (1 Kor 9, 24), a tym jednym jest miłość. Gdy człowiek porzuca miłość i żyje w towarzystwie grzechu, wtedy jest sam, bo oddala się od Ciebie, Boże, który jesteś wszelką miłością i dobrem. (...) Trójco Wiekuista, o słodka Miłości moja! Ty, co jesteś światłością, udziel nam światła. Ty, co jesteś mądrością, obdarz nas mądrością. O, mocy największa, umacniaj nas. Boże Przedwieczny, spraw, aby dzisiaj rozproszyły się chmury naszej miłości własnej, żebyśmy doskonale ujrzeli, poznali i naśladowali w prawdzie, sercem szczerym i wolnym, Twoją Wiekuistą Prawdę. Boże, przybądź nam ku pomocy. Panie, pośpiesz nam z pomocą. Amen." "Ufajcie! W boku ukrzyżowanego Chrystusa znajdziecie źródło miłości; chcę, abyście tam przygotowali sobie miejsce i mieszkanie. Powstańcie więc z wielkim i gorącym pragnieniem; idźcie, wejdźcie i pozostańcie w tym słodkim mieszkaniu, a żadne stworzenie ani duch nie pozbawi was łaski i nie przeszkodzi w osiągnięciu celu, jakim jest widzenie i rozkoszowanie się Bogiem." "„Bądź pewien, że Bóg kocha cię bardziej, niż ty sam możesz się kochać, że decyduje On o miejscu i czasie, że daje radość lub smutek, by doprowadzić cię do takiego stopnia doskonałości, na jakim chce cię widzieć”*** Słowa Pana Jezusa do św. Katarzyny: "„Kochałem was, zanim jeszcze obdarzyłem życiem. Istnieliście w mej myśli od zawsze (…). Odnowiłem wam to życie, które utraciliście, odtwarzając was w Krwi mojego Syna” „Przybierając waszą postać, stałem się wam podobny (…) i nie przestaję pracować nad upodobnieniem was do Mnie…” „Gdybyście byli naprawdę przekonani, że kocham was bardziej, niż wy sami możecie się kochać, nie znalibyście tego niespokojnego poruszenia umysłu, tych wiecznych burz, kłopotów, które często zamieniają wasze życie w piekło…”
 Monika: 29.05.2009, 23:52
 Święta Katarzyno, proszę o łaskę życia wiecznego dla Kasi. Proszę również o opatrzność nad miejscowością, której patronujesz - Świętą Katarzyną.
 Marcn: 29.05.2009, 21:13
 Święta Katarzyno ze Sieny wyproś łaskę wiary i zdrowia dla mnie i mojej rodziny.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej