Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Annibal Maria Di Francia

(1851 - 1927)


     Gdziekolwiek zetknął się z potrzebą, czy chodziło o dzieci lub rodziny, zagrożone dziewczęta, klasztory kontemplacyjne będące w kłopotach materialnych, zawsze zjawiał się w odpowiednim momencie, pełen miłości - mówił Jan Paweł II o św. Annibalu Marii di Francia. Ten włoski duchowny, założyciel dwóch rodzin zakonnych, odszedł do Pana 1 czerwca 1927 r. w Messynie, swoim rodzinnym mieście.

     Urodził się 5 lipca 1851 r. w arystokratycznej rodzinie markiza Francesco Santa Caterina delio Lonio, wicekonsula papieskiego i honorowego kapitana floty. Ukończył kolegium św. Mikołaja w Messynie prowadzone przez cystersów. Już wtedy odznaczał się głęboką pobożnością i talentem pisarskim. Po studiach teologicznych, które odbywał w miejscowym seminarium duchownym razem z młodszym bratem Francesco, późniejszym wikariuszem generalnym archidiecezji Messyna, w 1878 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jeszcze jako diakon, w Avignone, najbiedniejszej dzielnicy Messyny, rozpoczął działalność apostolską wśród biednych oraz na rzecz powołań kapłańskich.

     Jako kapłan starał się przekształcać zaniedbaną moralnie i materialnie dzielnicę w ośrodek modlitwy i edukacji. Szczególną troską otoczył sieroty, ludzi biednych i samotnych. Zapoczątkował w mieście praktykę rozdawania ubogim chleba, tzw. chleba św. Antoniego. Rozwiązania problemów świata, nie tylko duchowych, ale także społecznych, upatrywał w ewangelizacji przez obecność w świecie ewangelizatorów, dobrych robotników, którzy idą na żniwo. Znajdą się oni dzięki szczególnej modlitwie poleconej przez Chrystusa. Rozpoczyna się ona od łacińskiego słowa "rogate", czyli "proście". "Misja modlitwy o dobrych robotników - pisał - jest obowiązkiem każdego wiernego, każdego chrześcijanina, któremu leży na sercu dobro wszystkich dusz".

     Ksiądz Annibale Maria di Francia założył dwie rodziny zakonne: Rogacjonistów Najświętszego Serca Jezusowego i Córek Bożej Gorliwości. Zakonnicy i zakonnice składali czwarty, dodatkowy ślub, w którym zobowiązywali się do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Przy powstaniu Córek Bożej Gorliwości ważny udział miała wizjonerka z La Salette, Melania. Była ona pierwszą mistrzynią nowicjuszek.

     Ksiądz Annibale w 1908 r. zaczął wydawać czasopismo "Pan Bóg i bliźni", które miało aż 700 tys. prenumeratorów!

     Oba zgromadzenia zatwierdził najpierw miejscowy biskup (1926), a następnie Stolica Apostolska.

     Obecnie zgromadzenie rogacjonistów liczy około 200 członków. Od 1991 r. są obecni w Polsce, chociaż ich charyzmat i oddziaływanie na nasz kraj są dużo wcześniejsze. Już bowiem w 1893 r. polska szlachcianka Maria Jastrzębska z Dębińskich spotkała się z ks. Annibalem. Pragnął on wtedy spopularyzować modlitwę o powołania w naszym kraju. Dzięki jej staraniom już w rok później modlitwa została wydana w języku polskim i wydrukowana w Krakowie.

     Przy domu zakonnym rogacjonistów w Warszawie przy ul. Stromej 30 działa Instytut Antoniański dla Dzieci i Młodzieży. Jan Paweł II beatyfikował "apostoła modlitwy o powołania" i "ojca sierot i biednych" 7 października 1990 r., a kanonizował 16 maja 2004 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 maja 2009


Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku
św. Paweł Apostoł
"Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem" to nie tylko okazja do poznania samego Apostoła, ale także sposobność do codziennego spotkania z Bogiem, który wybrał Apostoła Narodów na głosiciela swojej prawdy.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Ufajaca: 01.11.2009, 18:22
 Proszę cię bardzo pomóż nam tyle mam długów sw. Annibalu dziękuje ci za twą świętość.Proszę o opieke nad córką i jej dzieciątkiem które nosi pod swym sercem.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej