Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
o. Wenanty Katarzyniec

(1889 - 1921)


     Najważniejszym obowiązkiem, jaki mamy względem naszych bliźnich, jest miłość i szacunek. Obowiązek ten wkłada na nas już sama natura, tego domagają się od nas prawa pozytywne Boskie i ludzkie - pisał sł. Boży Wenanty Katarzyniec, franciszkanin, znany spowiednik i kaznodzieja. Żył zaledwie 32 lata, zmarł przedwcześnie 31 marca 1921 r.

     Józef, bo takie imię otrzymał na chrzcie, był synem ubogiej chłopskiej rodziny. Przyszedł na świat 7 października 1889 r. w Oby dowie k. Lwowa. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego we Lwowie wstąpił do franciszkanów konwentualnych i otrzymał imię Wenanty. "Wyrzeknę się wszystkiego, choćby mi to nie wiem jak drogie było, jeśli mi przeszkadza w zbawieniu duszy" - pisał w tym okresie. Od samego początku przełożeni dostrzegali u niego wielką skromność połączoną z pokorą i szczerą naturalną prostotą. W 1912 r. podczas wakacji w Kalwarii Pacławskiej, po raz pierwszy spotkał się z młodszym od siebie o pięć lat klerykiem Maksymilianem Kolbem, z którym zaprzyjaźnił się. W 1914 r. z rąk bp. Anatola Nowaka w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Po krótkiej pracy duszpasterskiej w Czyszkach został mistrzem nowicjatu oraz kleryków we Lwowie, a także wykładowcą filozofii, łaciny i greki. Przyczynił się znacznie do ożywienia gorliwości zakonnej w całej prowincji.

     W swojej posłudze kapłańskiej zwracał uwagę jako znakomity spowiednik i kaznodzieja. Kiedy o. Maksymilian Maria Kolbe organizował redakcję "Rycerza Niepokalanej", zaproponował mu współpracę. Niestety, gruźlica spowodowała, że młody zakonnik nie tylko nie mógł włączyć się w powstanie "Rycerza Niepokalanej", ale musiał opuścić Lwów i formowaną przez siebie młodzież zakonną. "Widocznie taka jest wola Jezusa (...). I dla mnie krzyżem jest chorowanie i to, żem oderwany jest od ulubionej pracy - ale cóż, jeśli Bogu tak się podoba, niech tak będzie!" - pisał. Posłuszny przełożonym udał się na wypoczynek najpierw do Haczanowa, a następnie do Kalwarii Pacławskiej. Na tej ostatniej placówce mimo choroby bez reszty poświęcał się pracy w konfesjonale. Odszedł do Pana wieczorem 31 marca 1921 roku.

     Ojciec Maksymilian - już po śmierci swego przyjaciela - prosił go o wstawiennictwo w sprawie wydania pierwszego numeru "Rycerza Niepokalanej". Gdy pismo ukazało się w styczniu 1922 r., o. Maksymilian jako redaktor naczelny pisał o o. Wenantym: "Drogi mój współbracie w zakonie i dzielny Szermierzu Niepokalanej. Teraz, gdy już stoisz przed tronem Najwyższego i wstawiasz się za zabłąkanymi duszami, gdy słabość ciała nie stawia Ci zapory w intensywnej pracy - spojrzyj! Oto bracia Twoi urzeczywistniają Twe gorące zamiary: pisemko, któregoś tak bardzo wyczekiwał, powstaje, aby dusze dla Niepokalanej zdobywać i przez Jej najczystsze ręce składać z miłością w gorejące Serce Jezusa. Spojrzyj i zajmuj się nim szczerze. Wymódl rozwój pomyślny i bądź mu patronem". I rzeczywiście, "Rycerz Niepokalanej" nie tylko utrzymał się na rynku wydawniczym, ale bardzo szybko nastąpił wzrost jego nakładu, który osiągnął kilkaset tysięcy!

     Proces beatyfikacyjny o. Wenantego Katarzyńca trwa od 1950 r. Stolica Apostolska stwierdziła już heroiczność jego cnót.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 marca 2009


Cuda Maryi w życiu Jana Pawła II Cuda Maryi w życiu Jana Pawła II
Wincenty Łaszewski
Mało kto wie, że osoba Jana Pawła II wciąż skrywa w sobie tajemnicę, nieznaną nawet tym, którzy – zdawałoby się – wiedzą już o nim wszystko. Bo kto wie, że osią życia Papieża była kobieta? Kobieta jedyna w swoim rodzaju – Maryja, Matka Boga, największa Cudotwórczyni… Kto wie, że wpisała o­na w życie Wojtyły cuda tak niezwykłe, że zapierają dech w piersiach?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Małgorzata: 16.05.2018, 21:35
 O. Wenanty błagam wstaw się u Boga i wyproś potrzebne łaski dla mojego syna, a dla mnie poradzenie sobie we wszystkich sprawach finansowymi i osobistych.
 Grażyna z Radomia: 16.05.2018, 09:18
 Ojcze Wanięty przez Twoje wstawiennictwo proszę. wstawiaj się do. Boga przez Maryję, byłeś profesorem i prowdziłeś innych, pomóż mi dobrze przygotować się do hospitacji w szkole, by Duch oświecił mnie i dał adekwatne pomysły, rozumienie i dobrą kondycję zdrowotną. Błogosław i upraszaj łaski.
 Lucyna: 13.05.2018, 20:12
 Ojcze Wenanty. Proszę Cię za Krysię, która samotnie wychowuje syna. Proszę wyproś dla niej pomoc w zakupie tak bardzo potrzebnego samochodu i wykończeniu domu, jeśli jest to zgodne z wolą Bożą. Dziękuję Ci za dotychczasowe wstawiennictwo i wyproszone łaski.
 Jolanta: 07.05.2018, 17:07
 Ojcze Wenanty prosze cie upros mi uzdrowienie z osteoporozy i takich jej skutkow-zlaman i zniszczenia stawow chrzesci miesni z choroby tarczycy jelit i przygnebienia lekow -prosze upros Niepokalana Krolowa bo przez Nia wszystkie Laski splywaja. Jezus Chrystus jest Lekarzem duszy i ciala. Duchu Swiety Duchu Pana przyjdz.
 Jolanta: 06.05.2018, 00:19
 Ojcze Wenanty kochajac i czczac Maryje Niepokalana dziekowales Panu za Potege Madrosc Milosc Milosierdzie ktore Jej udzielil. Tyle razy kleczales wpatrzony w Jej Cudowny Obraz na Kalwarii Paclawskiej - patrzyles na Syna ktorego tak ochraniala Miloscia a On Malenki wskazywal na Nia i twoj wzrok i serce bieglo do Krzyza ,ktory stal sie dla wszystkich Blogoslawienstwem. Urodzona w ziemi przemyskiej prosze cie Ojcze Wenanty upros dla mnie uzdrowienie z osteoporozy i zlaman w kregoslupie i wszystkich dolegliwosci fizycznych. Blagam bym mogla przybyc do Maryji Matki Wysluchujacej. Wierze ze ciebie wyslucha .
 Jolanta: 06.05.2018, 00:17
 Ojcze Wenanty kochajac i czczac Maryje Niepokalana dziekowales Panu za Potege Madrosc Milosc Milosierdzie ktore Jej udzielil. Tyle razy kleczales wpatrzony w Jej Cudowny Obraz na Kalwarii Paclawskiej - patrzyles na Syna ktorego tak ochraniala Miloscia a On Malenki wskazywal na Nia i twoj wzrok i serce bieglo do Krzyza ,ktory stal sie dla wszystkich Blogoslawienstwem. Urodzona w ziemi przemyskiej prosze cie Ojcze Wenanty upros dla mnie uzdrowienie z osteoporozy i zlaman w kregoslupie i wszystkich dolegliwosci fizycznych. Blagam bym mogla przybyc do Maryji Matki Wysluchujacej. Wierze ze ciebie wyslucha .
 Beata: 04.05.2018, 22:27
 Ojcze Wenanty, proszę o dobrego męża na wzór św. Józefa i uzdrowienie relacji z szefową.
 Maria: 04.05.2018, 22:23
 O.Wenanty. Bardzo dziękuję za cud sprawiony dla moich ubogich rodziców. Maryjo, mamo moja na Twoje ręce składam podziękowania za cud za wstawiennictwem Ojca Wenantego, złóż je pod tron Boga w Trójcy Jedynego. Amen
 Jolanta : 02.05.2018, 23:20
 Sl. Bozy o.Wenante przyczyn sie do wzrostu mojej wiary nadzieji I milosci obiecuje pojechac do Kalwari Paclawskiej z podziekowaniem I jalmuzna za otrzymane laski
 J k: 02.05.2018, 23:14
 Sl. Bozy o.Wenante pomoz wraz ze Sw Jozefe splacic wszystkie zobowiazania moje i rodziny
 Zofia : 02.05.2018, 06:43
 Oj Wenanty klęcząc i modląc sie za twoim wstawiennictwem błagam cie o pomoc w moich spawach małżeńskich rodzinnych i o moje dzieci które zeszły z drogi wiary o madrosc dla nich i o światło Ducha w ich życiu i o wszystkie sprawy codziennego życia / o miłość , zgodę, szacunek wzajemny o pomoc w pracach domowych o pokorę , zrozumienie Czas dla siebie na rozmowy i o wszystkie sprawy któ które P Bog dobrze je zna , niechaj za pomocą twoja P Jezus udzieli nam wszystkim tych łask które on jedyny zna co komu potrzeba niech sie wypełni jego Boża Wola !! A Matka Boża nichaj mnie wspiera i pomaga w ciężkich chwilach Bog zapłać
 DP: 28.04.2018, 14:25
 Ojcze Wenanty błagam o pomoc przy wyjściu z tej tak trudnej sytuacj finansowej . Brałam o pieniądze !
 DP: 28.04.2018, 14:00
 Ojcze Wenanty błagam o pomoc dla naszej rodziny . Pomoc przy wyjściu z długów i pozbycie sie tego problemu .
 DP: 28.04.2018, 13:57
 Ojcze Wenanty błagam o wstawiennictwo w sprawie zaciągniętych długów
 maria: 26.04.2018, 21:16
 Ojcze Wenanty proszę Cie o wstawiennictwo u Matki Bożej i Jezusa Chrystusa proszę o uzdrowienie relacji z rówieśnikami dla naszych dzieci i błogosławieństwo Boże dla calej naszej rodziny i o nawrócenie dla mojego męża Dziekuje za otrzymane laski Ojcze Wenanty módl sie za mami
 Sławek: 26.04.2018, 18:12
 Ojcze Wenanty uproś u Boga uwolnienie i uzdrowienie mnie i mojej rodziny, żony i dzieci. Amen
 Bożena: 26.04.2018, 12:11
 O Wenanty proszę pomóż mi w sprawach finansowych
 Ewa: 26.04.2018, 11:40
 O.Wenanty wstaw sie za mna u Trojcy Swietej i Matki Bozej o potrzebne łaski i pelnienie woli Bożej, oraz polepszenie sytuacji materialnej.
 Ewa: 26.04.2018, 11:36
 O.Wenanty wstaw sie za mna u Trojcy Swietej i Matki Bozej o potrzebne łaski i pelnienie woli Bożej. Dziekuje.
 lola: 25.04.2018, 20:35
 św Wenanty proszę wstaw sie u Boga i wypros łaskę finansową dla nas aby nas było stać na rodzine i godne dobre życie,byśmy nie cierpieli niedostatków
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej