Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Jan Klimak

(ok. 575 - 650)


     Był Grekiem i w 16. roku życia wstąpił do klasztoru położonego u stóp Synaju. Stał się tam uczniem opata Martyriusza. Kilka lat później wybra! życie pustelnicze w jaskini u stóp góry, w miejscowości Tola, osiem kilometrów od klasztoru św. Katarzyny. Samotność nie przeszkodziła mu jednak w prowadzeniu kierownictwa duchowego wielu osób, odwiedzał też niektóre klasztory koło Aleksandrii. Po czterdziestu latach życia pustelniczego został ihumenem monasteru na górze Synaj, a tym samym wrócił do życia w klasztorze. Na kilka lat przed śmiercią, tęskniąc za życiem pustelniczym, przekazał bratu, mnichowi w tym samym monasterze, kierowanie wspólnotą. Napisał m.in. traktat "Pouczenia dla pasterza" oraz dzieło - chyba najbardziej znane - "Drabina raju". Opisuje w nim stopnie, na jakie mnich powinien się wspiąć, aby dojść do spotkania z Bogiem w niebie. "Drabina raju" cieszyła się na Wschodzie wielką popularnością, podobnie jak na Zachodzie, gdzie wydano ją dopiero w XIII w.

     Dzieła Jana wywarły duży wpływ na rozwój duchowości mniszej. Ze względu na swą wiedzę i mądrość nazywany był Scholastykiem, a z racji wspomnianego dzieła Klimakiem (gr. klimakos - drabina).

     Wspominany jest 30 marca w kalendarzu liturgicznym zarówno w Kościele na Wschodzie, jak i w Martyrologium Rzymskim. Postać św. Jana Klimaka przypomniał Ojciec Święty Benedykt XVI w katechezie wygłoszonej 11 lutego 2009 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 marca 2009


Charyzmat jedności Charyzmat jedności
Chiara Lubich
Duchowość Chiary Lubich jest przeznaczona dla wszystkich, niezależnie od szerokości geograficznej, wykształcenia czy pozycji społecznej. Medytując nad jej tekstami zanurzamy się w ożywczy nurt autentycznej duchowości chrześcijańskiej... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej