Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Zdenka Cecylia Schelingova

(1916 - 1955)


     Martyrologium Rzymskie wspomina 31 lipca zakonnicę Zdenkę Cecylię Schelingovą, ofiarę komunistycznych prześladowań Kościoła na Słowacji. Pochodziła z pobożnej, wielodzietnej rodziny rolniczej wywodzącej się z Orawy. Wcześnie wstąpiła do Zgromadzenia Miłosiernych Sióstr ! Świętego Krzyża. Ukończyła szkołę pielęgniarską i przez wiele lat pracowała jako pielęgniarka, a następnie laborantka na oddziale radiologicznym szpitala miejskiego w Bratysławie. Zawsze uśmiechnięta i ofiarna, znana była z wielkiej życzliwości i oddania chorym.

     W 1952 r. pomogła w ucieczce ze szpitala prześladowanemu przez władze komunistyczne księdzu. Później usiłowała pomóc kolejno sześciu następnym duchownym. Okazało się jednak, że druga akcja była prowokacją władz i Zdenka została aresztowana 29 lutego 1952 r. Podczas śledztwa i w więzieniu była torturowana. W tym samym roku otrzymała wyrok 12 lat więzienia i 10 lat utraty praw obywatelskich. Bez nienawiści do prześladowców znosiła wszystkie udręki, ofiarowując je Bogu za prześladowany Kościół. Już w pierwszych miesiącach po aresztowaniu zachorowała, a kiedy okazało się, że jest bliska śmierci, po trzech latach od uwięzienia została tymczasowo uwolniona. Wkrótce zmarła. Miała 39 lat.

     Beatyfikował ją Jan Paweł II podczas swego pobytu w Bratysławie 14 września 2003 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

19 lipca 2009


Miłość nie zna granic. Życie i cierpienie Erzsebet Galgóczy Miłość nie zna granic. Życie i cierpienie Erzsebet Galgóczy
Erzsebet Galgóczy
Treść niniejszej książki stanowią zapiski węgierskiej katoliczki, która przez 42 lata trwała w doświadczeniu choroby, ponadto przyjęła i nosiła na swoim ciele widoczne znaki męki Chrystusa - stygmaty. Połączenie powolnego fizycznego wyniszczania z głęboką, intymną więzią z Chrystusem i Maryją - mogą stanowić rodzaj chrześcijańskiego świadectwa na wskroś szokujący... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 OLa: 24.08.2010, 03:51
 Św.Zdenko módl się za Polskę i polaków
 marasek 67: 03.08.2009, 20:32
 wstawiaj sie za nami U BOGA. TAK WIELU JEST przesladowanych i mordowanych.SW Zdenka proś za rodzinami by panował w nich pokój i zdrowie.
 KAsia: 31.07.2009, 15:02
 Cudowna święta. Silny charakter
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej