Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Metody Dominik Trcka

(1886 - 1959)


     Martyrologium Rzymskie wspomina 25 sierpnia zmarłego pięćdziesiąt lat temu - w czechosłowackim więzieniu w Leopoldowie - redemptorystę o. Metodego Dominika Trckę. Pochodził z miejscowości Frydlante na Morawach. W 16. roku życia wstąpił do redemptorystów, a po studiach osiem lat później został księdzem. Był duszpasterzem przy znanym sanktuarium Svata Hora (Święta Góra), rekolekcjonistą i angażował się w działalność charytatywną. Ponieważ chciał poświęcić się pracy wśród chrześcijan obrządku wschodniego, w 1919 r. przełożeni wysłali go do Lwowa, gdzie przybrał imię Metody. Był długoletnim przełożonym wspólnot w Stropkowie i Michałowicach.

     W 1946 r. został przełożonym grecko-katolickiej wiceprowincji Michałowce. W trzy lata później komuniści zawiesili działalność prowincji, a po roku wszystkich zakonników, w tym prowincjała, aresztowali. Potem wytoczyli mu proces o szpiegostwo na rzecz... Watykanu! W rzeczywistości chodziło o rozpowszechnianie listów pasterskich jego ordynariusza bł. Pawła Piotra Gojdića. Został skazany na dwanaście lat więzienia. Poddawany był strasznym torturom. Zmarł na zapalenie płuc, którego nabawił się w izolatce więziennej, gdzie był przetrzymywany w zimnie, bez pożywienia.

     4 listopada 2001 r., Jan Paweł II ogłosił o. Metodego Dominika Trćkę i Pawła Piotra Gojdića błogosławionymi.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

23sierpnia 2009


Śmiać się i płakać z Janem Pawłem II Śmiać się i płakać z Janem Pawłem II
Daniel-Ange
Zbiór migawek z życia Papieża Polaka. Układa się z nich fotografia człowieka, który nie był pomnikiem, lecz żywym spontanicznym świadkiem Boga, który umiał się śmiać, żartować, czynić wielkie dzieła, a kiedy przyszedł czas, cierpieć... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej