Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
kard. John Król

(1910 - 1996)

     Przez 27 lat byl arcybiskupem Filadelfii. Stal też na czele amerykańskiej Konferencji Episkopatu. Byl jednym z najwybitniejszych hierarchów Kościoła katolickiego w USA, a jego śmierć pogrążyła w żałobie zwłaszcza liczne rzesze Amerykanów polskiego pochodzenia.

     Był synem polskich emigrantów, którzy z Siekierczyny (diecezja tarnowska) przybyli do USA. Urodził się w Cleve-land 26 października 1910 r. jako czwarte z ośmiorga dzieci. Po studiach w seminariach w Orchard Lakę i w rodzinnym Cle-veland, w 1937 r. został księdzem. Studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i na Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie. Był później wykładowcą w seminarium w Cleveland, pracował tam w sądzie biskupim i pełni! funkcję kanclerza kurii biskupiej, a w 1953 r. został tam biskupem pomocniczym. W 8 lat później Paweł VI powierzył mu arcybiskupstwo filadelfijskie. W 1967 r. papież Montini wyniósł go do godności kardynalskiej razem z ówczesnym arcybiskupem Krakowa Karolem Wojtyłą. Od tego czasu datuje się bliższa znajomość obu kardynałów. Władze PRL odmówiły mu wizy do Polski, gdzie w rodzinnej miejscowości swoich rodziców, w Siekierczynie k. Limanowej chciał odbyć swój kardynalski ingres. Do Polski mógł przyjechać dopiero w 1972 r., na uroczystości w Oświęcimiu, związane z 1. rocznicą beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego. Potem przyjeżdżał do Polski kilkakrotnie, w 1977 r. otrzyma! doktorat h.c. KUL.

     Jako arcybiskup Filadelfii uczestniczył w Soborze Watykańskim II. W swojej diecezji szczególną troską otaczał ubogich, emigrantów (nie tylko Polaków, ale także Węgrów i Włochów), dzieci nienarodzone. Znana była jego otwarta postawa wobec chrześcijan prawosławnych i protestantów, a także Żydów. Bronił katolickich szkól wszystkich szczebli, domagając się dla nich od państwa pomocy finansowej. W 1976 r. zorganizował w Filadelfii 41. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, na którym Episkopat Polski reprezentowała delegacja pod przewodnictwem kard. Karola Woj tyły. Doprowadził do wyniesienia na ołtarze bp. Jana Nepomucena Neumana. W 1963 r. zainicjował pielgrzymki do amerykańskiej Częstochowy - w Doylestown. W 1988 r. przeszedł na emeryturę.

     Postrzegany był przez komunistów w Moskwie jako jeden z uczestników "spisku", który doprowadził do wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

     Po śmierci kard. Króla Jan Paweł II podkreślał w telegramie kondolencyjnym do Kościoła w Filadelfii "jego owocną i niestrudzoną współpracę ze Stolicą Apostolską od czasu Soboru Watykańskiego II oraz ze mną osobiście przez wszystkie lata mego pontyfikatu". Na pogrzebie kard. Króla papieskim legatem byl kard. Franciszek Macharski. - Kardynał był źródłem inspiracji i siły, zwłaszcza w mrocznych czasach komunizmu. Jego wielkoduszna miłość do ziemi przodków dodawała odwagi i otuchy licznym z nas, a w szczególności Ojcu Świętemu - mówił w homilii ówczesny metropolita krakowski.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

2 marca 2008


Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku
św. Paweł Apostoł
"Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem" to nie tylko okazja do poznania samego Apostoła, ale także sposobność do codziennego spotkania z Bogiem, który wybrał Apostoła Narodów na głosiciela swojej prawdy.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej