Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Maria Eugenia od Jezusa Milleret

(1817 - 1898)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 10 marca francuską zakonnicę św. Marię Eugenię od Jezusa, założycielkę asumpcjonistek. W 19. roku życia ta pochodząca z zamożnej, ale niewierzącej rodziny dziewczyna, pod wpływem rekolekcji wysłuchanych w paryskiej katedrze Notre-Dame, zdecydowała pogłębić swoje życie religijne. "Rzeczywiście się nawróciłam - pisała o tych naukach duchowych - i pojęłam, że pragnę poświęcić wszystkie siły czy raczej całą moją słabość temu Kościołowi, który jako jedyny zna sekret i moc dobra".

     W 1837 r. poznała ks. Teodora Cambalota, za którego zachętą zapoznawała się z życiem zakonnym najpierw u benedyktynek-sakramentek, a następnie u wizytek. W 1839 r. - wraz ze wspomnianym duchownym - założyła zgromadzenie sióstr od Wniebowzięcia NMP (asumpcjonistek - od fr. LAssomptio - wniebowzięcie). Jego celem była troska o wychowywanie dziewcząt z rodzin mieszczańskich zaniedbanych duchowo. Zgromadzenie, które za jej życia przeżywało także bardzo trudne problemy - rozwijało się jednak dobrze, a pod koniec życia założycielki liczba sióstr doszła do tysiąca. Zakon zatwierdziła Stolica Apostolska w 1888 r. Siłę do pełnienia swej misji s. Eugenia od Jezusa czerpała z modlitwy, łącząc kontemplację z działaniem.

     Zmarłą w Paryżu zakonnicę ogłosił błogosławioną Paweł VI w 1975 r., a świętą Benedykt XVI w 2007 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 marca 2010


Przewodniczka po Europie Przewodniczka po Europie
Ks. Henryk Romanik
Formą dla tej medytacji w drodze nad tajemnicami życia Edyty Stein jest nowenna, zainspirowana kalendarium ostatnich dni jej życia. Rozważania, zawierające także psalmy i fragmenty tekstów Edyty Stein, mogą być traktowane zarówno jako okazja do bliższego poznania Patronki Europy oraz próba duchowej wędrówki po trudnych zagadnieniach współczesności, jak i modlitwa rozpisana na dziewięć dni... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej