Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
ks. Rudolf Komórek

(1890 - 1949)

     Sześćdziesiąt lat temu w domu dla chorych salezjanów w San Jose Dos Campos w Brazylii, po dziewięciu latach zmagania się z gruźlicą, zmarł ks. Rudolf Komórek. Duchowny 25 lat spędził na misjach w Brazylii. Trwa jego proces beatyfikacyjny, a jego akta od 1964 r. znajdują się w Rzymie.

     Pochodził z Bielska, z wielodzietnej rodziny robotniczej, gdzie przyszedł na świat w 1890 r. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia - jako kapłan archidiecezji wrocławskiej - przyjął w 1913 r. z rąk kard. Augustyna Koppa. Pracował na kilku wikariatach. Znany był z dobrego kaznodziejstwa i pobożności eucharystycznej. Gdy wybuchła I wojna światowa, posługiwał wśród rannych w szpitalach krakowskich. W 1918 r., na własną prośbę, został wysłany jako kapelan na front do Tyrolu. Tam został wzięty do niewoli włoskiej. Za gorliwą, pełną poświęcenia posługę w czasie wojny otrzymał od Czerwonego Krzyża najwyższe odznaczenie dla wojskowych - Złoty Krzyż Zasługi II Klasy.

     Po powrocie zostały wikariuszem w Pogwizdowie, a następnie we Frysztaku. Żył bardzo skromnie, spał na podłodze, często z biednymi dzielił się nawet rzeczami osobistymi. Najlepiej czuł się wśród chorych i biednych.

     W 1922 r. uzyskał zgodę kard. Adolfa Bertrama i wstąpił do salezjanów w Krakowie. Krótko pracował w ich placówce w Przemyślu. Dwa lata później, po dwutygodniowej podróży z Genui transatlantykiem "Europa", przybył do Brazylii, gdzie rozpoczął pracę wśród Polonii. Najpierw przebywał w San Feliciano, gdzie przygotowywał dzieci do I Komunii św. i zajmował się chorymi. Tu złożył śluby wieczyste. W opinii, jaka w związku z tym została o nim napisana, stwierdzano: "Jego gorliwość w pracy nad zbawieniem dusz, a specjalnie zapał do spowiadania, jego duch umartwienia są podziwu godne. W dziedzinie wypełniania ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest najprzykładniejszym w świecie człowiekiem".

     W 1929 r. został przeniesiony do Niteroi, gdzie objął funkcję rektora sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki.

     Następnie pracował wśród Polaków, Niemców i Włochów w Luis Alvez. W 1936 r. został spowiednikiem w salezjańskim seminarium duchownym w Lavrinhas, ale był oblegany także przez wielu świeckich. Miał dar czytania w sumieniach, który pozwalał mu poznawać grzechy i odkrywać potrzeby dusz.

     Kiedy lekarze stwierdzili u niego gruźlicę płuc, został przeniesiony do domu dla chorych księży w San Jose dos Campos. Choć dawano mu kilka miesięcy życia, żył jeszcze dziewięć lat, udzielając się w pracy duszpasterskiej. Pomagał też biednym i był spowiednikiem domu starców. Ostatnie dwa tygodnie życia spędził w szpitalu, gdzie zmarł 11 grudnia 1949 r.

     "Świątobliwie żył i święcie umarł. (...) Niemal całe miasto wzięło udział w pogrzebie. Nigdy tu nie widziano czegoś podobnego. Sklepy i domy kupieckie były pozamykane, by uczcić zmarłego i świątobliwego księdza. Odprawiały się Msze święte za jego - można mówić - świętą duszę" - pisał do brata zmarłego przełożony salezjanów ks. Stanisław Tycner.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 grudnia 2009


Księga wielkich Świętych i Założycieli Księga wielkich Świętych i Założycieli
Antonio M. Sicari
Niezwykły album ukazujący ponad 100 duchowych portretów świadków Chrystusa od początków Kościoła do czasów współczesnych.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 maria ewa: 19.01.2018, 03:25
 Prosze Cie, Czcigodny Slugo Bozy Ksieze Rudolfie Komorku , bys nieustannie wstawial sie za wszystkimi, ktorzy ta droga zanosza do Ciebie swoje prosby - osobiscie odczuwam poprawe w moich sprawach, co przypisuje m. in. Twemu posrednictwu.
 maria ewa: 12.01.2018, 00:12
 Drogi Kseze Rudolfie, prosze Cie o mudlitwe za cala moja rodzine, a nade wszystko za szczescie wiekuiste moich najdrozszych Rodzicow, ktorych nie umialam docenic za Ich zycia, i za szczescie mojej najdrozszek Siostryy i calej jej rodziny oraz abym umiala przeprosic Boga za moje grzechy i znalezc spokoj serca
 maria ewa: 09.01.2018, 20:09
 Sl. Bozy Ksieze Rudolfie - pros Boga Wszechmogacego o zwyciestwo nauki JP II i Benedykta XVI
 maria ewa: 08.01.2018, 20:02
 Ksieze Rudolfie, prosze za szczesliwe zycie rodzinne mego siostrzenca i siostrzenicy, aby Bog Wszechmogacy ocieplil zimne serca ich wspolmalzonkow i prosze tez za zdrowiew szystkich czlonkow mojej rodziny
 elzbieta: 03.03.2017, 00:37
 Dzk Ci Czcigodny Slugo Bozy za wysluchanie mojej prosby i nieustannej kilkuletniej codziennej modlitwy trzymajac Twoj Wizerunek przed oczami, za Twoim wstawiennictwem,otoz syn bierze mniej lekow bo stan zdrowia sie poprawia. Ja nie ustaje w modlitwie do Ciebie Bog Zaplac
 wojciech: 14.11.2016, 16:32
 Prosze CIE ks.RUDOLFIE o wstawiennictwo u JEZUSA Milosiernego za moimi zmarlymi Rodzicami i mlodszm Bratem Krzysztofem,ktory bardzo cierpial za zycia,przez swoja chorobe
 Barbara: 30.09.2016, 22:56
 Ks.Rudolfie proszę o modlitwę w intencji nawrócenia mojej córki Joanny, zdrowie duszy ciała i umysłu szczęsliwy przebieg operacji.Proszę o swiatło Ducha Sw. dar modlitwy o miłosć i zgodę dla wnuków Jonatana, Julianny , Jany . Dla syna Michała proszę o zerwanie z nałogiem dobrą spowiedż. miłosć i zgodę w rodzinie . Bóg zapłać.
 Barbara: 30.09.2016, 22:53
 Ks.Rudolfie proszę o modlitwę w intencji nawrócenia mojej córki Joanny, zdrowie duszy ciała i umysłu szczęsliwy przebieg operacji.Proszę o swiatło Ducha Sw. dar modlitwy o miłosć i zgodę dla wnuków Jonatana, Julianny , Jany . Dla syna Michała proszę o zerwanie z nałogiem dobrą spowiedż. miłosć i zgodę w rodzinie . Bóg zapłać.
 wiesia: 24.08.2016, 12:33
 Proszę Cię ks. Rudolfie o wstawiennictwo się za mną i moją rodziną do Pana Boga naszego o zdrowie i więcej wiary dla nas i naszych dzieci. Przed dwoma dniami poznałam Twoje istnienie, oglądając część filmu o Twoim życiu i od razu pomyślałam że możesz mi pomóc w moich kłopotach ze zdrowiem, Ty znasz je, ponieważ znasz myśli ludzi.
 Zofia: 23.08.2016, 16:22
 ks.Rudolfie wypros mi te laske, ktora przedstawiam Ci w swoim sercu.
 matka: 06.05.2016, 07:34
 Sługo Boży ks. Rudolfie proszę o łaski zdrowia dla mojej córki, żeby już włosy nie wypadały i zaczęły odrastać, Błagam o Twoje wstawiennictwo
 marta: 05.05.2016, 09:49
 Sługo Boży proszę o wstawiennictwo o zdrowie dla mojej córki, żeby już włosy nie wypadały i zaczęły odrastać, proszę wyproś dla niej tą Bożą Łaskę, Jezu Ufam Tobie
 Bogdan: 01.03.2016, 23:13
 Proszę Cię ks.Rudolfie o wtawiennictwo i modlitwe do Pana naszegp o wyzdrowienie i zdobyciu pracy w Belgii,bycie szczęśliwym.
 elzbieta: 17.01.2016, 20:05
 zawsze otrzymuje pomoc gdy prosze a prosze o to codziennie modlac sie o wstawiennictwo Sl. Bozego Ks. Rudolfa Komorek na rozancu, koronki - bog zaplac, syn ma wyniki idealne i dalej dzk i prosze .
 elzbieta: 11.10.2015, 22:57
 tak bardzo modle sie do Misjonarza z Brazylii Sl. Bozego Ks. Rudolfa Komorek o cudowne uzdrowienie ukladu pokarmowego mojego syna Mariusza i zarazem bardzo dziekuje i szczegolnie pamietam w kazdym miesiacu o 11-tym dniu Bog Zaplac
 elzbieta : 13.07.2015, 23:39
 dzk Ks. Rudolf Komorek, modle się o wstawiennictwo w trudnych sprawach w mojej rodzinie i otrzymuje pomoc. Ale tez i dziękuję za otrzymane łaski. Szczególnie pamiętam w każdym miesiącu o dniu 11-go. Bog zapłać
 Elzbieta: 07.05.2015, 14:34
 Ks.Rudolfie modle sie do ciebie o cudowne uzdrowienie z zapalenia pluc mlodzienca 31 lat jest w bardzo ciezkim stanie w szpitalu Dzieciatka Jezus w warszawie jest po przeszczepie watroby.Wszystko w reku Boga. Ja tez odmowie z wielka wiara o cudowne uzdrowienie w godzine Milosierdzia Bozego Koronke do Milosierdzia Bozego.
 Edyta: 07.03.2015, 20:55
 Księże Rudolfie dzis otrzymałam twoje zdjęcie, do tej pory Cię nie znałam. Przeczytałam twój życiorys byłeś i jesteś cudownym człowiekiem.Mam tyle próśb w ciągu dwóch lat moi synowie , mój mąż odwrócili się od P. Boga.I wiele wiele innych złych rzeczy wydarzyło się w moim życiu nałogi,itp itd. Proszę wstaw się do P. Boga za nimi o nawrócenie,a także o uzdrowienie dla mojego synka który ma guza wątroby,Proszę także o siłę . cierpliwośc , wiarę dla mnie.Chroń moją rodzinę od szatana,pokus itp.Zmieniaj nas na lepsze.
 sylwia: 01.12.2014, 12:17
 Ks Rudolfie zabierz ode mnie nalodi
 Basia: 08.11.2014, 12:06
 Błogosławiony Rudolfie proszę Ciebie o wstawiennictwo aby moja córka Dorota znalazła swoje miejsce w życiu
 
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej