Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Leon IX

(1002 - 1054)


     Martyrologium Rzymskie wspomina 19 kwietnia św. Leona IX, papieża zasiadającego na Stolicy Piotrowej w latach 1049-1054. Pochodził z alzackiej rodziny hrabiów Egisheim. Ukończył szkołę katedralną w Toulu w Lotaryngii, a opiekę nad nim sprawował miejscowy biskup Bertold. Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami, już w 18. roku życia został kanonikiem w Saint-Etienne, a kilka lat później - po studiach teologicznych - został księdzem. Po śmierci cesarza niemieckiego Henryka II, kiedy jego następcą został Konrad II, młody duchowny został zaproszony na dwór cesarski. Był kapelanem monarchy. Po śmierci biskupa Toulu został jego następcą. Sakrę przyjął w 1027 r. Dbał szczególnie, aby urzędy kościelne były obejmowane przez ludzi najbardziej godnych.

     W 47. roku życia, 12 lutego 1049 r. został papieżem. Zapoczątkował reformy, które miały unieuzależnić Kościół od władzy cesarzy niemieckich. Usilnie zwalczał symonię, a zwołany przez niego Synod zaostrzył kary nakładane na duchownych niezachowujących celibatu. Zreformował Kurię Rzymską. Utorował drogę reformie gregoriańskiej. Jako papież uczestniczył w 12 synodach w Italii, Francji i Niemczech. Obawiając się Normanów, z częścią wojsk niemieckich i italskich wyruszył przeciwko nim, dowodząc osobiście wojskami. Przegrał bitwę pod Civitate i dostał się do niewoli w Benewencie. Po kilku miesiącach ciężko schorowany powrócił do Wiecznego Miasta, gdzie wkrótce zmarł. Jest patronem kilku miast niemieckich i francuskich, a także wspomnianego Benewentu.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 kwietnia 2010


Kobieca pieśń uwielbienia. Od matek pustyni do Edyty Stein Kobieca pieśń uwielbienia. Od matek pustyni do Edyty Stein
Hélene i Jean Bastaire
Od Matki pustyni do matki rodziny, od benedyktyńskiej wizjonerki do franciszkańskiej tercjarki, od dominikańskiej mistyczki do „szalonej w Chrystusie”, od księżnej angielskiej do księżnej palatyńskiej, od karmelitanki z Lisieux do karmelitanki z Oświęcimia – siedem rozdziałów opowiada o licznych, różniących się od siebie chrześcijankach, które przez wieki wychwalały Stwórcę... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej