Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
ks. Jerzy Popiełuszko

(1947 - 1984)

Ta śmierć jest świadectwem

     Jan Paweł II o księdzu Jerzym

     Przejęty do głębi tym wydarzeniem (porwaniem ks. Jerzego - przyp. red.), wyrażam swoją solidarność z pasterzami i ludem Bożym Kościoła warszawskiego. Podzielam słuszny niepokój całego społeczeństwa wobec tego nieludzkiego czynu, który jest wyrazem przemocy dokonanej na kapłanie oraz pogwałceniem godności i niezbywalnych praw osoby ludzkiej. Apeluję do sumień tych, którzy dopuścili się tego haniebnego czynu i ponoszą za to odpowiedzialność. Was, drodzy Bracia i Siostry, proszę, abyście złączyli się ze mną w modlitwie o rychłe uwolnienie ks. Popiełuszki i jego powrót do pracy duszpasterskiej. (Watykan, 24 X 1984)

     WIELKA WYMOWA ŚMIERCI

     Włączamy w naszą modlitwę w szczególności osobę tego Kapłana, którego śmierć wstrząsnęła opinią i sumieniem ludzi w Polsce i na całym świecie. Choć w ludzkim rozumieniu doznał on kaźni, nadzieja nasza pełna jest nieśmiertelności (por. Mdr 3, 4). Oddajmy mu ostatnią przysługę z chrześcijańską godnością i spokojem. (...) Niech wielka moralna wymowa tej śmierci nie zostanie w niczym zakłócona ani przesłoniona. (Watykan, 31 X 1984)

     AŻEBY WYROSŁO DOBRO

     Niech Pan Bóg, za pośrednictwem Pani Jasnogórskiej i naszych świętych, opiekuje się umiłowaną Ojczyzną naszą, również niech przyjmie ofiarę życia tego kapłana, którego śmierć - mało powiedzieć tragiczna, biorąc pod uwagę jej okoliczności - poruszyła ludzi na pewno w Polsce, ale poruszyła ludzi we Włoszech, w różnych krajach Europy, na całym świecie. Ta śmierć jest także świadectwem. Modlę się za księdza Jerzego Popiełuszkę, jeszcze bardziej modlę się o to, ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża Zmartwychwstanie. Niech ta śmierć będzie źródłem nowego życia. (Watykan, 7 XI 1984)

     0 CHRYSTUSA W POLSCE

     Przy wielu wigiliach w Polsce wspomni się z pewnością tego Kapłana, którego śmierć zyskała tak potężną wymowę. Jest to wymowa dla żywych, dla Narodu i Kościoła, dla świata pracy i świata kultury, dla młodzieży, dla sprawujących władzę. To świadectwo jest także wołaniem o obecność Chrystusa w naszym polskim życiu. (Watykan, 24 XII 1984)

     PATRON OBECNOŚCI W EUROPIE

     Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach - i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za ocenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż. (...)

     Nie wolno go (ks. Jerzego Popiełuszkę - przyp. red.) traktować - niech Bóg broni, nie myślę, że ktokolwiek to tak widzi albo próbuje - tylko o tyle, o ile służył pewnej sprawie w porządku politycznym, chociaż była to sprawa do głębi etyczna. Trzeba go widzieć i czytać w całej prawdzie jego życia. Trzeba go czytać od strony tego wewnętrznego człowieka, o którego prosi Apostoł w Liście do Efezjan. Tylko ten właśnie człowiek wewnętrzny mógł być świadkiem naszych trudnych czasów, naszego ostatniego dziesięciolecia, jakim był. (Włocławek, 7 czerwca 1991)

     OBROŃCA PRAWDY

     Ten kapłan męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego Narodu jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka. W jednym ze swoich kazań powiedział: „aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. (...) Jesteśmy powołani do prawdy, jesteśmy powołani do świadczenia o prawdzie swoim życiem".

     Przy grobie księdza Jerzego uczmy się odpowiedzialności za Polskę i za całe to dziedzictwo chrześcijańskie, które zostało nam przekazane w ciągu stuleci. Módlmy się do Boga Ojca, aby ofiara tego kapłana przynosiła nieustannie owoce w naszej Ojczyźnie. Aby nie zabrakło ludzi, którzy w tym męczeństwie będą odnajdywać natchnienie do własnego uświęcenia oraz zachętę i siłę do autentycznej służby człowiekowi". (List do kard. Józefa Glempa, 19 X 1994)


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 czerwca 2010


Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa
Amy Welborn
Zainteresowanie postacią świętej Marii Magdaleny przeżywa dziś renesans. Przez całe wieki jej osobę interpretowano na wiele różnych sposobów. Kim naprawdę była? Apostołką Apostołów? Świętą grzesznicą? Niosącą mirrę? Boginią?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej