Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Benon z Miśni

(1010 - 1106)


     Martyrologium Rzymskie wspomina 16 czerwca urodzonego tysiąc lat temu św. Benona z Miśni. Urodził się w arystokratycznej rodzinie saskiej. Pobierał nauki u benedyktynów w Hildesheim, do których później wstąpił, a następnie w szkole katedralnej. Wyświęcony na kapłana w 1040 r. cieszył się dużym zaufaniem mnichów, którzy wybrali go na swojego opata. Znany byl z wielkiej rozwagi, roztropności i z życia ascetycznego. Te przymioty zwróciły uwagę cesarza Henryka IV, który przyczynił się do nominacji Benona na biskupa Miśni. Kiedy między cesarzem a papieżem Grzegorzem VII wybuchł konflikt o inwestyturę, Benon stanął po stronie papieża.

     Zapłacił za to utratą dóbr biskupich i wygnaniem. Kiedy ekskomunikowany Henryk IV udał się z pokutą do Canossy, Benon mógł powrócić do swojej diecezji. Po kolejnym konflikcie cesarza i papieża Benon został pozbawiony urzędu. Po 1088 r. mógł ponownie objąć diecezję miśnieńską, w której mimo podeszłego wieku, posługiwał do końca życia. Nazwano go apostołem Wendetów, ponieważ rozwinął działalność misyjną pośród plemion zachodnio-słowiańskich.

    Benon z Miśni został kanonizowany w 1523 r. przez papieża Hadriana VI. W ikonografii przedstawia się go najczęściej w szatach biskupich oraz z rybą i kluczem. Według pobożnego podania, kiedy cesarz Henryk IV wygnał biskupa, klucz do jego katedry wrzucił do Łaby. Kiedy Benon powrócił, podano mu rybę, a w niej znalazł zaginiony klucz do świątyni.

     Jest patronem Bawarii i Miśni. Także jeden z warszawskich kościołów (na Nowym Mieście) nosi jego wezwanie.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 czerwca 2010


Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku
św. Paweł Apostoł
"Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem" to nie tylko okazja do poznania samego Apostoła, ale także sposobność do codziennego spotkania z Bogiem, który wybrał Apostoła Narodów na głosiciela swojej prawdy.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej