Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
bł. Jakub de Voragine

(ok. 1230 - 1289)

     Pochodził z Varazze we włoskiej Ligurii. W 16. roku życia wstąpił do dominikanów. Piastował wiele urzędów w zakonie, m.in. był prowincjałem w Lombardii i wikariuszem generalnym. Był wybitnym kaznodzieją Lombardii. W 1292 r. został arcybiskupem Genui. Zwołał synod diecezjalny i przyczynił się do pojednania zwaśnionych gibelinów i gwelfów, dwóch wzajemnie zwalczających się obozów politycznych. Był autorem powstałej w latach 1260-1270 słynnej "Złotej legendy", przez wieki najbardziej poczytnego dzieła.

     Dzieło to, wzbogacane później o biografie świętych lokalnych, wywarło ogromny wpływ na późnośredniowieczną hagiografię, kult i sztukę religijną. Tłumaczono je również w Polsce (Leopold Staff).

     Kult Jakuba de Voragine'a zatwierdził w 1816 r. papież Pius VII. Błogosławiony czczony jest przez zakon dominikanów oraz w Genui i rodzinnym Varazze.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 lipca 2010


Piotr Skarga Piotr Skarga
Ks. Kazimierz Panuś
Ks. Piotr Skarga SJ, pierwszy rektor Akademii Wileńskiej, znakomity kaznodzieja króla Zygmunta III, autor staropolskiego bestselleru Żywotów świętych i słynnych Kazań sejmowych jako doświadczony polemista dotykał w swych wystąpieniach najboleśniejszych ran polskiego życia społecznego i religijnego... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 pawel: 30.03.2014, 14:40
 A bl. zostala za ?
 xxx: 16.02.2011, 20:36
 bł. Jakub de Voragine (†1298): "Przerażające jest dla złego ducha wzywanie Jej (Maryi) imienia, pozdrawianie Jej oraz oddawanie Jej chwały." Mariale
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej