Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Alojzy Grozde

(1923 - 1943)

     Na stadionie w Celje kard. Tarcisio Bertone na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Słowenii, 13 czerwca, ogłosił błogosławionym 19-letniego Alojzego Grozdego. Ten słoweński katolik oddał swoje życie za wierność Chrystusowi w latach II wojny światowej. W homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał, że mimo młodego wieku nowy męczennik stał się przykładem głębokiego przeżywania tajemnicy Eucharystii i całkowitego oddania Chrystusowi.

     - Alojzy Grozde miał zwyczaj mówić, że Eucharystia "jest słońcem jego życia" - zauważył kard. Bertone. - Analizując historię Kościoła w Słowenii w ubiegłym wieku, a zwłaszcza czas jego prześladowań, jak okresy obcej okupacji, wojny domowej czy reżimu ateistycznego, widzimy, jak Eucharystia stała się dla ludu Bożego punktem odniesienia. To w niej odnajdywał on wsparcie, siłę i pocieszenie - dodał legat papieski.

     Młodego słoweńskiego katolika, urodzonego w 1923 r., zamordowali w 1943 r. jugosłowiańscy partyzanci komunistyczni. Zatrzymali go, gdy wracał do domu po przyjęciu pierwszopiątkowej Komunii. Przed śmiercią był okrutnie torturowany, ponieważ znaleziono przy nim mszalik łaciński i dwie książki religijne.


red.


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 czerwca 2010


Wincenty Kadłubek Wincenty Kadłubek
Krzysztof Rafał Prokop
Autor opracowania koncentruje się głównie nie na spuściźnie literackiej biskupa-kronikarza, lecz na jego życiu, przymiotach i historii kultu, o których z racji długiego odstępu czasu i ubóstwa świadectw nie wszystko wiemy, a które jednak sprawiły, że został on włączony do grona błogosławionych Kościoła katolickiego... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzy



Autor

Treść




[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej