Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Maria Elżbieta Hesselblad

(1870 - 1957)

     Wspominana w Martyrologium Rzymskim 4 czerwca bł. Maria Elżbieta Hesselblad była Szwedką. Urodzona w wielodzietnej rodzinie luterańskiej (miała 12 rodzeństwa), w wieku 18 lat wyjechała do USA. Pracując tam jako pielęgniarka, pomagała finansowo rodzicom i rodzeństwu, poznała pracę jezuitów i w uroczystość Wniebowzięcia NMP 1902 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim. W dwa lata później powróciła do Europy i w Rzymie, za zgodą Piusa X, przywdziała habit brygidki. Nawiązała kontakt z siostrami w Anglii, a jej pragnieniem była odnowa podupadającego wówczas zakonu i mobilizacja sióstr do szczególnej modlitwy w intencji zjednoczenia chrześcijan. W 1911 r. założyła nowe odgałęzienie brygidek - Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy. Doprowadziła do odrodzenia zakonu w Szwecji. Pierwsze siostry mogły powrócić do tego luterańskiego kraju w 1923 r. W klasztorze rzymskim podczas II wojny światowej - odpowiadając na apel papieża Piusa XI - dała schronienie wielu Żydom. Ubodzy Rzymianie też mogli tu liczyć na posiłek i ubranie.

     Mocno zaangażowała się na rzecz ekumenizmu. We współpracy z o. Karolem Boyerem TJ założyła działające na rzecz jedności chrześcijan stowarzyszenie Unitas. Zmarła w Rzymie, gdzie 9 kwietnia 2000 r. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II.

     "Była przeświadczona, że wsłuchując się w głos ukrzyżowanego Chrystusa, chrześcijanie zgromadzą się w jednej owczarni pod przewodnictwem jednego Pasterza; dlatego też założony przez nią zakon, wyróżniający się duchowością eucharystyczną i maryjną, od samego początku służył sprawie jedności chrześcijan przez modlitwę i ewangeliczne świadectwo" - mówił o niej papież Jan Paweł II.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 maja 2010


Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa
Amy Welborn
Zainteresowanie postacią świętej Marii Magdaleny przeżywa dziś renesans. Przez całe wieki jej osobę interpretowano na wiele różnych sposobów. Kim naprawdę była? Apostołką Apostołów? Świętą grzesznicą? Niosącą mirrę? Boginią?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej