Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Maria Elżbieta Hesselblad

(1870 - 1957)

     Wspominana w Martyrologium Rzymskim 4 czerwca bł. Maria Elżbieta Hesselblad była Szwedką. Urodzona w wielodzietnej rodzinie luterańskiej (miała 12 rodzeństwa), w wieku 18 lat wyjechała do USA. Pracując tam jako pielęgniarka, pomagała finansowo rodzicom i rodzeństwu, poznała pracę jezuitów i w uroczystość Wniebowzięcia NMP 1902 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim. W dwa lata później powróciła do Europy i w Rzymie, za zgodą Piusa X, przywdziała habit brygidki. Nawiązała kontakt z siostrami w Anglii, a jej pragnieniem była odnowa podupadającego wówczas zakonu i mobilizacja sióstr do szczególnej modlitwy w intencji zjednoczenia chrześcijan. W 1911 r. założyła nowe odgałęzienie brygidek - Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy. Doprowadziła do odrodzenia zakonu w Szwecji. Pierwsze siostry mogły powrócić do tego luterańskiego kraju w 1923 r. W klasztorze rzymskim podczas II wojny światowej - odpowiadając na apel papieża Piusa XI - dała schronienie wielu Żydom. Ubodzy Rzymianie też mogli tu liczyć na posiłek i ubranie.

     Mocno zaangażowała się na rzecz ekumenizmu. We współpracy z o. Karolem Boyerem TJ założyła działające na rzecz jedności chrześcijan stowarzyszenie Unitas. Zmarła w Rzymie, gdzie 9 kwietnia 2000 r. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II.

     "Była przeświadczona, że wsłuchując się w głos ukrzyżowanego Chrystusa, chrześcijanie zgromadzą się w jednej owczarni pod przewodnictwem jednego Pasterza; dlatego też założony przez nią zakon, wyróżniający się duchowością eucharystyczną i maryjną, od samego początku służył sprawie jedności chrześcijan przez modlitwę i ewangeliczne świadectwo" - mówił o niej papież Jan Paweł II.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 maja 2010


Niepokorne święte Niepokorne święte
Joanna Petry-Mroczkowska
"Niepokorne święte" to nietypowa książka o świętości. Autorka zajmuje się świętymi kobietami, od średniowiecza do współczesności, m.in. Hildegardą z Bingen, Joanną d’Arc, Edytą Stein czy Matką Teresą, opisując wiele ciekawych i mało znanych szczegółów z ich życia. Pokazuje, że wszystkie wyprzedzały swoją epokę... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej