Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sykstus II

(zm. 258)

     Martyrologami Rzymskie wspomina 7 sierpnia św. Sykstusa II. Z pochodzęnia był Grekiem, urodził się w Atenach. Jeszcze jako kapłan był więziony razem ze swoim poprzednikiem, papieżem św. Stefanem I. Na czele Kościoła Sykstus stał niespełna rok: od 30 sierpnia 257 r. do 6 sierpnia 258 r. Załagodził spór wśród biskupów azjatyckich i afrykańskich w sprawie ważności chrztu udzielanego przez heretyków.

     Za pontyfikatu Sykstusa II cesarz Walerian, który początkowo był tolerancyjny wobec chrześcijan, rozpoczął kolejne w historii Rzymu ich krwawe prześladowanie. Nakazał aresztować i zgładzić wszystkich hierarchów Kościoła, a także znaczących świeckich. Papież został pojmany przez żołnierzy rzymskich 6 sierpnia 258 r. podczas celebrowania Mszy Świętej w katakumbach św. Kaliksta. Natychmiast go ścięto. Wraz z nim śmierć męczeńską ponieśli także diakoni: January, Wincenty, Magnus i Stefan. Dwaj inni diakoni, Felicissimus i Agapit, ponieśli śmierć tego samego dnia, a kilka dni potem - diakon Wawrzyniec, zarządca majątku kościelnego, który mówił, że największym skarbem Kościoła są ubodzy.

     Imię Sykstusa II wymieniane jest w Kanonie rzymskim (w I Modlitwie Eucharystycznej), syryjskim i kartagińskim. Pochowany jest w Rzymie w katakumbach św. Kaliksta. Jego grób, a także ośmiu innych papieży z III w., odkrył w 1854 r. Giovanni Battista de Rossi, włoski archeolog, zwany ojcem archeologii chrześcijańskiej.

      Po śmierci Sykstusa stolica biskupów rzymskich była nieobsadzona przez rok. Dopiero 22 lipca 259 r. papieżem został wybrany Dionizy, również Grek.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010


Założyciel Opus Dei. Tom III: Boże drogi na ziemi Założyciel Opus Dei. Tom III: Boże drogi na ziemi
Anrés Vázquez de Prada
Trzeci tom biografii pokazuje św. Josemaríę na tle najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła 2. połowy XX wieku. Założyciel Opus Dei spotyka się z Papieżami: Piusem XII, Janem XXIII i Pawłem VI, śledzi przebieg Soboru Watykańskiego II i cierpi z powodu gwałtownego posoborowego kryzysu Kościoła. Czytelnik może także towarzyszyć św. Josemaríi w wielkich podróżach apostolskich, w Europie oraz Ameryce... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej