Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Sykstus II

(zm. 258)

     Martyrologami Rzymskie wspomina 7 sierpnia św. Sykstusa II. Z pochodzęnia był Grekiem, urodził się w Atenach. Jeszcze jako kapłan był więziony razem ze swoim poprzednikiem, papieżem św. Stefanem I. Na czele Kościoła Sykstus stał niespełna rok: od 30 sierpnia 257 r. do 6 sierpnia 258 r. Załagodził spór wśród biskupów azjatyckich i afrykańskich w sprawie ważności chrztu udzielanego przez heretyków.

     Za pontyfikatu Sykstusa II cesarz Walerian, który początkowo był tolerancyjny wobec chrześcijan, rozpoczął kolejne w historii Rzymu ich krwawe prześladowanie. Nakazał aresztować i zgładzić wszystkich hierarchów Kościoła, a także znaczących świeckich. Papież został pojmany przez żołnierzy rzymskich 6 sierpnia 258 r. podczas celebrowania Mszy Świętej w katakumbach św. Kaliksta. Natychmiast go ścięto. Wraz z nim śmierć męczeńską ponieśli także diakoni: January, Wincenty, Magnus i Stefan. Dwaj inni diakoni, Felicissimus i Agapit, ponieśli śmierć tego samego dnia, a kilka dni potem - diakon Wawrzyniec, zarządca majątku kościelnego, który mówił, że największym skarbem Kościoła są ubodzy.

     Imię Sykstusa II wymieniane jest w Kanonie rzymskim (w I Modlitwie Eucharystycznej), syryjskim i kartagińskim. Pochowany jest w Rzymie w katakumbach św. Kaliksta. Jego grób, a także ośmiu innych papieży z III w., odkrył w 1854 r. Giovanni Battista de Rossi, włoski archeolog, zwany ojcem archeologii chrześcijańskiej.

      Po śmierci Sykstusa stolica biskupów rzymskich była nieobsadzona przez rok. Dopiero 22 lipca 259 r. papieżem został wybrany Dionizy, również Grek.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010


Edyta Stein. Żydówka i chrześcijanka Edyta Stein. Żydówka i chrześcijanka
Waltraud Herbstrith
Edyta Stein należy do najwybitniejszych kobiet XX wieku. W tej biografii nakreślone są koleje jej burzliwego życia: dzieciństwo w domu żydowskim, pełne zapału poszukiwanie prawdy poprzez studia filozoficzne, walka o równouprawnienie kobiet, spotkanie z chrześcijaństwem, wstąpienie do Karmelu w Kolonii, w końcu aresztowanie, deportacja i śmierć męczeńska... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej