Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Ezechiel Moreno y Diaz

(1848 - 1906)

     Urodził się w Alfaro, w hiszpańskiej prowincji Navarra. W 16. roku życia wstąpił do augustianów rekolektów w Monteagudo. Rok później został wysłany przez przełożonych na Filipiny. Tam, po studiach w seminarium w Manili, w 1871 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez trzynaście lat pracował na Filipinach jako duszpasterz w różnych parafiach, szczególnie troszcząc się o chorych i dzieci. W 1885 r. powrócił do Hiszpanii i został mistrzem nowicjatu w klasztorze w Monteagudo. Po trzech latach udał się na misję do Kolumbii, gdzie przyczynił się do odnowienia życia zakonnego augustianów. W 1893 r. r. został biskupem, obejmując wikariat apostolski Casanare, a następnie diecezję Pasto. Przyczynił się do zażegnania wojny domowej. Był wielkim apostołem kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Upowszechniał misje ludowe, kładł nacisk na katechezę. Nie oszczędzono mu cierpień, upokorzeń i prześladowań. W 1905 r. zachorował na chorobę nowotworową i leczył się w Hiszpanii, gdzie 19 sierpnia 1906 r. zmarł.

     Beatyfikował go Paweł VI w 1975 r., a kanonizował 11 października 1992 r. Jan Paweł II. "Nowy święty jawi się przede wszystkim jako wzór głosiciela Ewangelii, który w całym życiu kierował się gorącym pragnieniem ukazywania ludziom Chrystusa. (...) Jego życie i dzieło ewangelizacji to szczególny przykład dla pasterzy - przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej - którzy prowadzeni przez Ducha Świętego, z nowym zapałem, nowymi metodami i środkami chcą odpowiedzieć na ogromne wyzwania, przed jakimi staje Kościół w Ameryce Łacińskiej" - mówił o nim Jan Paweł II podczas kanonizacji, która odbyła się w Santo Domingo (Republika Dominikany).


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

15 sierpnia 2010


Mam sto lat i chciałabym wam powiedzieć... Mam sto lat i chciałabym wam powiedzieć...
Jacques Duquesne, Annabelle Cayrol
Ulubiona przez Francuzów zakonnica (w roku 2002 została odznaczona francuską Legią Honorową), siostra Emanuela ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Syjonu, przeżyła prawie sto lat. Przygotowując się do śmierci, która dla niej była spotkaniem dziecka z umiłowanym Ojcem, zgodziła się udzielić wywiadu, w którym opowiada o swojej wierze...... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej