Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Franciszek Garate

(1857 - 1929)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 9 września pochodzącego z Kraju Basków hiszpańskiego zakonnika Franciszka Garate Arangurena. Urodził się w rodzinie chłopskiej w Azpeitia. Jako siedemnastoletni młodzieniec wstąpił do jezuitów. Z powodu wojny nowicjat odbył we Francji. Śluby wieczyste złożył w 1876 r. Po powrocie do Hiszpanii posługiwał jako pielęgniarz w jezuickim kolegium w La Guardia. Znany był z cierpliwości, pracowitości i łagodności wobec chorych. Przeniesiony w roku 1887 do Bilbao, został furtianem na prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie. Studentów budował duchem modlitwy i gotowością służenia innym. "Staram się wszystko wykonywać jak najlepiej. Resztę czyni Pan. Z Jego pomocą wszystko staje się łatwe i piękne, ponieważ mamy dobrego Pana" - mówił.

     Jan Paweł II beatyfikował go 6 października 1985 r. "Brat Garate przeżywał swą zakonną konsekrację jako radykalne otwarcie na Boga, którego służbie się poświęcił, i stąd czerpał inspirację i siłę, by dawać świadectwo wielkiej dobroci wobec wszystkich. Daje on nam konkretne i aktualne świadectwo wartości życia wewnętrznego jako duszy każdego apostolatu, a także konsekracji zakonnej. Jeśli bowiem ktoś oddaje się Bogu i czyni Go ośrodkiem swego życia, na owoce apostolskie nie trzeba długo czekać. W portierni domu uniwersyteckiego ten brat, koadiutor jezuita, uczynił obecną dobroć Boga poprzez ewangelizacyjną siłę swej cichej i pokornej posługi" - mówił o nim Ojciec Święty.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 września 2010


Grzegorz z Nazjanzu Grzegorz z Nazjanzu
Ks. Norbert Widok
Grzegorz z Nazjanzu (330-390), biskup Konstantynopola, wraz z Bazylim Wielkim i Grzegorzem z Nyssy tworzył słynną trójcę Ojców Kapadockich. Jako jedyny wśród pisarzy wczesnochrześcijańskich został nazwany "Teologiem" za precyzyjnie podaną naukę o Trójcy Świętej... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej