Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Franciszek Garate

(1857 - 1929)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 9 września pochodzącego z Kraju Basków hiszpańskiego zakonnika Franciszka Garate Arangurena. Urodził się w rodzinie chłopskiej w Azpeitia. Jako siedemnastoletni młodzieniec wstąpił do jezuitów. Z powodu wojny nowicjat odbył we Francji. Śluby wieczyste złożył w 1876 r. Po powrocie do Hiszpanii posługiwał jako pielęgniarz w jezuickim kolegium w La Guardia. Znany był z cierpliwości, pracowitości i łagodności wobec chorych. Przeniesiony w roku 1887 do Bilbao, został furtianem na prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie. Studentów budował duchem modlitwy i gotowością służenia innym. "Staram się wszystko wykonywać jak najlepiej. Resztę czyni Pan. Z Jego pomocą wszystko staje się łatwe i piękne, ponieważ mamy dobrego Pana" - mówił.

     Jan Paweł II beatyfikował go 6 października 1985 r. "Brat Garate przeżywał swą zakonną konsekrację jako radykalne otwarcie na Boga, którego służbie się poświęcił, i stąd czerpał inspirację i siłę, by dawać świadectwo wielkiej dobroci wobec wszystkich. Daje on nam konkretne i aktualne świadectwo wartości życia wewnętrznego jako duszy każdego apostolatu, a także konsekracji zakonnej. Jeśli bowiem ktoś oddaje się Bogu i czyni Go ośrodkiem swego życia, na owoce apostolskie nie trzeba długo czekać. W portierni domu uniwersyteckiego ten brat, koadiutor jezuita, uczynił obecną dobroć Boga poprzez ewangelizacyjną siłę swej cichej i pokornej posługi" - mówił o nim Ojciec Święty.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 września 2010


Święty Pompiliusz. Boża moc Święty Pompiliusz. Boża moc
Salvador López SP, Manuel R. Espejo SP
Biografia św. Pompiliusza Marii Pirrottiego, pijara, jest zaskakująca. Ale nie powinno nas to dziwić, ponieważ wśród świętych znajdują się różne postacie — spotkać można, biorąc pod uwagę ludzką kondycję, świętych silnych i słabych. Pompiliusz Maria należał do tych drugich... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej