Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Frumencjusz

(zm. ok. 380)


     Wspominamy w Martylogium Rzymskim 27 października św. Frumencjusz, zwany też Selamą Oświecicielem, był apostołem Etiopii i pierwszym biskupem w tym kraju. Według informacji Rufina z Akwilei, był Grekiem pochodzącym z Tyru, uczniem tamtejszego filozofa Meropiusza. W drodze do Indii statek, którym podróżował wraz ze swoim nauczycielem i bratem Edezjuszem, burza zagnała do granic Etiopii. Meropiusz został zamordowany przez tubylców, Frumencjusz z Edezjuszem ocaleli. Zostali jednak uprowadzeni i postawieni przed miejscowym królem. Zyskali jego zaufanie, a Frumencjusz został nawet sekretarzem królewskim i wychowawcą królewskiego syna Ezana. Wtedy też - dzięki kontaktom z kupcami - zapoznali się z chrześcijaństwem. Po przyjęciu chrztu stali się żarliwymi misjonarzami. Edezjusz powrócił do Tyru, a Frumencjusz udał się do Aleksandrii, gdzie z rąk św. Atanazego około 340 r. przyjął sakrę biskupią z przeznaczeniem na biskupstwo w Aksum. Etiopska tradycja przypisuje Frumencjuszowi przekład Nowego Testamentu na język etiopski. Kiedy umierał około 380 r., pozostawił Etiopię niemal całą schrystianizowaną.

     Frumencjusz czczony jest przez prawosławnych i katolików, i to nie tylko w Etiopii, ale także w całej północno-wschodniej Afryce. Do Martyrologium Rzymskiego został wpisany w 1607 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

24 października 2010


Uwielbiaj miłosierdzie Pana! Myśli świętej Faustyny Kowalskiej na każdy dzień roku Uwielbiaj miłosierdzie Pana! Myśli świętej Faustyny Kowalskiej na każdy dzień roku
Ks. Jan Oleszko SAC
Książka ta zawiera myśli św. siostry Faustyny wyjęte z jej „Dzienniczka”. Zostały one ułożone na każdy dzień roku według kalendarza liturgicznego. Cenna pomoc w osobistym, systematycznym odkrywaniu Boga, który jest bogaty w miłosierdzie... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Andre: 30.10.2010, 01:14
  Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej