Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Edmund Campion

(1540 - 1581)


     Martyrologium Rzymskie wspomina 1 grudnia angielskiego jezuitę św. Edmunda Campiona. Ten syn londyńskiego księgarza po ukończeniu uniwersytetu w (Mordzie zasłynął jako sławny mówca. W 1564 r. po uzyskaniu dyplomu mistrza sztuk wyzwolonych złożył tzw. przysięgę supremacyjną, która uznawała króla za głowę Kościoła w Anglii. Przyjął też anglikańskie święcenia diakonatu. Pod wpływem lektury pism Ojców Kościoła i widząc krwawe prześladowania katolików w swym kraju, mimo że mógł zostać profesorem w Dublinie, postanowił związać się z Kościołem katolickim. Najpierw udało mu się uciec z Anglii do Francji, gdzie w Douai ukończył kolegium jezuickie, założone dla kształcenia księży dla Anglii. Wkrótce wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Nowicjat odbył w Czechach, tam też w 1579 r. przyjął święcenia kapłańskie. Krótko kierował miejscowymi sodalicjami mariańskimi.

     W 1580 r. został wezwany do Rzymu, gdzie papież Grzegorz XIII organizował poufną wyprawę jezuitów do Anglii celem otoczenia opieką duszpasterską przebywających tam katolików. Edmund Campion dotarł do Anglii, gdzie jednak wyśledziła go policja. Kilkakrotnie udawało mu się zmylić trop, ale ostatecznie jednak zosta! ujęty. Torturami usiłowano zmusić go do wyrzeczenia się katolicyzmu. Oskarżony o zdradę stanu zosta! stracony. Śmierć jego odbiła się echem w całej Europie, a jego broszura "Dziesięć mocnych dowodów, iż adwersarze Kościoła w porządnej o wierze dysputacji upaść muszą" doczekała się wielu wydań, także w Polsce.

     Edmund Campion był beatyfikowany w 1886 r., a kanonizowany w 1970 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 listopada 2010


Lejeune. Pasja życia Lejeune. Pasja życia
Paweł Zuchniewicz
Prof. Jérôme Lejeune - słynny odkrywca przyczyny choroby nazwanej przez niego trisomią 21 (potocznie znanej jako zespół Downa), był przykładem naukowca, męża i ojca rodziny, który nie wahał się zaryzykować kariery w obronie życia swoich bezbronnych pacjentów... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej