Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ulubieni święci

     Jaki święty cieszy się największą popularnością w Polsce? W sondzie wyłaniającej naszych ulubionych świętych na pierwszym miejscu znalazła się Urszula Ledóchowska.

     Ranking przeprowadzony przez program TVP "Między ziemią a niebem" i portal deon.pl cieszy! się dużym zainteresowaniem, co pokazuje, że święci nie są dla nas postaciami odległymi i zapomnianymi, ale przyjaciółmi towarzyszącymi codzienności. Święty Dominik powiedział: "Po śmierci będę wam bardziej potrzebny i pożyteczny dla was, aniżeli byłem za życia". Zapewne dlatego wielu z nas modli się przez wstawiennictwo tych, którzy są bardzo blisko Boga.

     - Plebiscyt na najpopularniejszego świętego roku 2010 przeprowadziliśmy po raz pierwszy. W podobnej akcji we Włoszech zawsze na pierwszym miejscu jest św. Ojciec Pio - zaznacza ks. Rafał Sztejka, jezuita, kierownik Redakcji Programów Katolickich TVP. Głosowało ponad 2 tys. osób, wytypowano 180 kandydatów, z których redakcja wyłoniła finałową piętnastkę.

     Zwyciężyła św. Urszula Ledóchowska. Zawsze uśmiechnięta, pracowita, życzliwa, zdobywała zaufanie i miłość innych ludzi. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce tu, na ziemi, iść jej śladami. - Popularność św. Urszuli rośnie z roku na rok. Jest świętą na tyle wszechstronną, że wiele różnych osób może w jej życiu i pismach znaleźć coś dla siebie - podkreśla s. Małgorzata Krupecka, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

     Drugą pozycję uzyskała założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny bł. Bolesława Lament. Jej posługę - drugiemu człowiekowi można streścić w słowach: miłość i ekumenizm. Jan Paweł II podkreślił, że "nie szczędziła niczego, byleby umacniać wiarę i rozpalać miłość do Boga, byle tylko przyczynić się do wzajemnego zbliżenia katolików i prawosławnych". Tam, gdzie się pojawiała, od razu zakładała przedszkola, szkoły czy stołówki dla bezdomnych.

     W pierwszej trójce jest też św. Faustyna Kowalska, głosicielka kultu Jezusa Miłosiernego, mistyczka i wizjonerka. Gdyby nie ona, nie modlilibyśmy się przed słynącym łaskami obrazem "Jezu, ufam Tobie". - Sani głosowałem na św. Faustynę, bo dzisiejszemu światu bardzo potrzebne jest Boże Miłosierdzie - zdradza ks. Sztejka.

     Niewiele mniej głosów otrzymał św. Ojciec Pio - pierwszy w rankingu "zagraniczny" święty - znany z prostoty i cierpliwości wobec upokorzeń i cierpienia. - Popularność świętego zależy od liczby cudów, których ludzie doświadczają przez jego wstawiennictwo. Do św. Ojca Pio do San Giovanni Rotondo przyjeżdżają miliony pielgrzymów i bardzo wielu z nich otrzymuje łaski, co jest związane z tajemniczym działaniem Pana Boga - zaznacza br. Paweł Taperski, dyrektor biura prasowego kapucynów.

     W finale nie mogło zabraknąć patrona ubogich i ekologów - św. Franciszka z Asyżu. Bardzo znany i ceniony jest też założyciel jezuitów św. Ignacy Loyola, jeden z największych teologów Kościoła. Rodziny zagłosowały na pewno na swojego patrona - św. Józefa z Nazaretu. Niejeden student czy członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży może być dumny, że w plebiscycie wybrano ich opiekuna, św. Stanisława Kostkę, który wraz ze św. Janem Bosko szczególnie troszczy się o młodzież i dzieci. Za okazaną pomoc w znalezieniu zagubionych rzeczy czy osób swoje podziękowanie wyrazili również czciciele św. Antoniego z Padwy, opiekuna wielu bractw i podróżnych. Wybrano również św. Teresę z Lisieux, z którą zawsze kojarzy się Dzieciątko Jezus, pęk róż i krzyż, oraz bł. Teresę z Kalkuty, wielką misjonarkę miłości. Wdzięczni czciciele zagłosowali również na św. Judę Tadeusza i św. Ritę, którzy zapewne mają pełne ręce roboty, gdyż są patronami od spraw trudnych i beznadziejnych. Są skuteczni - świadczą o tym liczne wota. Finałową piętnastkę zamknął św. Pius X, znany ze swych ostatnich słów: "Ubogim urodziłem się, ubogim żyłem, ubogim chcę umrzeć". Oprócz wymienionych, najczęściej typowano: św. Maksymiliana Kolbego, św. Krzysztofa, św. Andrzeja Bobolę, św. Jana Marię Vianneya, św. Joannę Berettę Mollę, św. Michała Archanioła, św. Jana od Krzyża, św. Teresę z Avili, św. Dominika, św. Mikołaja z Miry i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.


Ewlina Steczkowska

Tekst pochodzi z Tygodnika

28 listopada 2010


Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem. Myśli na każdy dzień roku
św. Paweł Apostoł
"Dobrego dnia ze św. Pawłem Apostołem" to nie tylko okazja do poznania samego Apostoła, ale także sposobność do codziennego spotkania z Bogiem, który wybrał Apostoła Narodów na głosiciela swojej prawdy.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej