Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Scholastyka

(ok. 480 - 542)

     Według przekazu pozostawionego przez św. Grzegorza I Wielkiego, Scholastyka pochodziła z Nursji i była bliźniaczką św. Benedykta, słynnego opata. Już w dzieciństwie została poświęcona na służbę Bożą. Towarzyszyła bratu w podróżach i starała się naśladować jego tryb życia poświęconego Bogu. Kiedy św. Benedykt zakładał pierwsze męskie klasztory w Subiaco i na Monte Cassino, ona w pobliżu zakładała żeńskie. Jest uważana za matkę duchową wszystkich benedyktynek, których na świecie jest kilka tysięcy. W Polsce pierwszy ich klasztor powstał w Staniątkach w 1216 r. i istnieje do dzisiaj.

     Według tradycji przekazanej przez św. Grzegorza Wielkiego, Scholastyka co roku spotykała się z bratem na rozmowie duchowej. Ostatnia z nich była wyjątkowo długa, gdyż Benedykt z powodu ulewnego deszczu nie mógł opuścić klasztoru. Rozmowa dotyczyła radości czekającej ich w niebie. W opisie tego spotkania Benedykt okazał się Mistrzem Posłuszeństwa, Scholastyka zaś Mistrzynią Miłości. Święty Grzegorz określa ją jako "tę, która bardziej umiłowała". W trzy dni późnej Benedykt miał widzenie, podczas którego zobaczył na modlitwie duszę Scholastyki unoszącą się ku niebu. Wkrótce dotarła do niego wiadomość o śmierci siostry. Niedługo potem zmarł sam Benedykt.

     W tradycji ludowej Scholastyka wzywana jest jako orędowniczka wstawiająca się do Boga o deszcz w czasie długiej suszy, a także jako pomoc dla ludzi zagrożonych porażeniem pioruna podczas burzy.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 luty 2011


Nasi Święci Patroni Nasi Święci Patroni
Praca zbiorowa
Książka ukazuje 150 najbardziej znanych świętych - nie tylko apostołów (Paweł, Piotr, Andrzej), założycieli zakonów (Ignacy Loyola), wybitnych myślicieli i reformatorów (Augustyn, Tomasz z Akwinu), mistyków (Hildegarda z Bingen), ale także ludzi prostych (Bernadetta, Izydor Oracz).... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 witek: 15.05.2011, 22:11
 Módl się za mnie św. Scholastyko, bym zachował czystość i umiał dobrze rozmawiać z bliźnimi
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej