Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Scholastyka

(ok. 480 - 542)

     Według przekazu pozostawionego przez św. Grzegorza I Wielkiego, Scholastyka pochodziła z Nursji i była bliźniaczką św. Benedykta, słynnego opata. Już w dzieciństwie została poświęcona na służbę Bożą. Towarzyszyła bratu w podróżach i starała się naśladować jego tryb życia poświęconego Bogu. Kiedy św. Benedykt zakładał pierwsze męskie klasztory w Subiaco i na Monte Cassino, ona w pobliżu zakładała żeńskie. Jest uważana za matkę duchową wszystkich benedyktynek, których na świecie jest kilka tysięcy. W Polsce pierwszy ich klasztor powstał w Staniątkach w 1216 r. i istnieje do dzisiaj.

     Według tradycji przekazanej przez św. Grzegorza Wielkiego, Scholastyka co roku spotykała się z bratem na rozmowie duchowej. Ostatnia z nich była wyjątkowo długa, gdyż Benedykt z powodu ulewnego deszczu nie mógł opuścić klasztoru. Rozmowa dotyczyła radości czekającej ich w niebie. W opisie tego spotkania Benedykt okazał się Mistrzem Posłuszeństwa, Scholastyka zaś Mistrzynią Miłości. Święty Grzegorz określa ją jako "tę, która bardziej umiłowała". W trzy dni późnej Benedykt miał widzenie, podczas którego zobaczył na modlitwie duszę Scholastyki unoszącą się ku niebu. Wkrótce dotarła do niego wiadomość o śmierci siostry. Niedługo potem zmarł sam Benedykt.

     W tradycji ludowej Scholastyka wzywana jest jako orędowniczka wstawiająca się do Boga o deszcz w czasie długiej suszy, a także jako pomoc dla ludzi zagrożonych porażeniem pioruna podczas burzy.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 luty 2011


Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa
Amy Welborn
Zainteresowanie postacią świętej Marii Magdaleny przeżywa dziś renesans. Przez całe wieki jej osobę interpretowano na wiele różnych sposobów. Kim naprawdę była? Apostołką Apostołów? Świętą grzesznicą? Niosącą mirrę? Boginią?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 witek: 15.05.2011, 22:11
 Módl się za mnie św. Scholastyko, bym zachował czystość i umiał dobrze rozmawiać z bliźnimi
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej