Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Andzej Karol Ferrari

(1850 - 1921)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 2 lutego zmarłego 90 lat temu bł. Andrzeja Karola Ferrariego, gorliwego biskupa Mediolanu. Urodzony na terenie diecezji w Parmie we Włoszech, tam ukończył studia teologiczne i w 1873 r. , przyjął święcenia kapłańskie. Po czterech latach kapłaństwa i studiach z dogmatyki i teologii moralnej został rektorem seminarium duchownego w Parmie. W 1876 r. złożył profesję zakonną jako franciszkanin świecki w III Zakonie św. Franciszka z Asyżu.

     Duchowość franciszkańska przenikała jego postawę i osobistą pobożność. W 1890 r. zosta! biskupem niewielkiej diecezji Guastella, po dwóch latach objął stolicę biskupią w Como, a w 1894 r. został arcybiskupem metropolitą Mediolanu i z nominacji Leona XIII kardynałem. W ciągu 27 lat rządów w archidiecezji kilkakrotnie wizytował wszystkie jej parafie, także te najbardziej odległe położone w górach, gdzie docierał pieszo lub na mule. Zwołał trzy synody diecezjalne, a w duchu encykliki Leona XIII Remm novarum erygował przy seminarium duchownym w Mediolanie katedrę katolickiej nauki społecznej. Organizował kasy zapomogowe, popierał prasę katolicką, a podczas I wojny światowej na dużą skalę zorganizował pomoc dla rodzin poległych żołnierzy. Zmarł po krótkiej chorobie 2 lutego 1921 r. Krótko przed śmiercią pisał: "Wola Boża niech się dzieje we wszystkim".

     Kardynał Ferrari został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w Rzymie 10 maja 1987 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 stycznia 2011


Nawróceni. Od czasów Jezusa do współczesności Nawróceni. Od czasów Jezusa do współczesności
Henryk Bejda
Nawróceni to przede wszystkim ciekawe historie ludzi, którzy na pewnym etapie swojego życia zostali dotknięci w szczególny sposób przez Boga. Wiele z tych osób to postacie bardzo znane, o których wiele wiemy, na ogół jednak mniej lub prawie nic nie wiadomo na temat ich duchowej przemiany... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej