Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Andzej Karol Ferrari

(1850 - 1921)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 2 lutego zmarłego 90 lat temu bł. Andrzeja Karola Ferrariego, gorliwego biskupa Mediolanu. Urodzony na terenie diecezji w Parmie we Włoszech, tam ukończył studia teologiczne i w 1873 r. , przyjął święcenia kapłańskie. Po czterech latach kapłaństwa i studiach z dogmatyki i teologii moralnej został rektorem seminarium duchownego w Parmie. W 1876 r. złożył profesję zakonną jako franciszkanin świecki w III Zakonie św. Franciszka z Asyżu.

     Duchowość franciszkańska przenikała jego postawę i osobistą pobożność. W 1890 r. zosta! biskupem niewielkiej diecezji Guastella, po dwóch latach objął stolicę biskupią w Como, a w 1894 r. został arcybiskupem metropolitą Mediolanu i z nominacji Leona XIII kardynałem. W ciągu 27 lat rządów w archidiecezji kilkakrotnie wizytował wszystkie jej parafie, także te najbardziej odległe położone w górach, gdzie docierał pieszo lub na mule. Zwołał trzy synody diecezjalne, a w duchu encykliki Leona XIII Remm novarum erygował przy seminarium duchownym w Mediolanie katedrę katolickiej nauki społecznej. Organizował kasy zapomogowe, popierał prasę katolicką, a podczas I wojny światowej na dużą skalę zorganizował pomoc dla rodzin poległych żołnierzy. Zmarł po krótkiej chorobie 2 lutego 1921 r. Krótko przed śmiercią pisał: "Wola Boża niech się dzieje we wszystkim".

     Kardynał Ferrari został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w Rzymie 10 maja 1987 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 stycznia 2011


Nasi Święci Patroni Nasi Święci Patroni
Praca zbiorowa
Książka ukazuje 150 najbardziej znanych świętych - nie tylko apostołów (Paweł, Piotr, Andrzej), założycieli zakonów (Ignacy Loyola), wybitnych myślicieli i reformatorów (Augustyn, Tomasz z Akwinu), mistyków (Hildegarda z Bingen), ale także ludzi prostych (Bernadetta, Izydor Oracz).... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej