Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
bł. Andzej Karol Ferrari

(1850 - 1921)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 2 lutego zmarłego 90 lat temu bł. Andrzeja Karola Ferrariego, gorliwego biskupa Mediolanu. Urodzony na terenie diecezji w Parmie we Włoszech, tam ukończył studia teologiczne i w 1873 r. , przyjął święcenia kapłańskie. Po czterech latach kapłaństwa i studiach z dogmatyki i teologii moralnej został rektorem seminarium duchownego w Parmie. W 1876 r. złożył profesję zakonną jako franciszkanin świecki w III Zakonie św. Franciszka z Asyżu.

     Duchowość franciszkańska przenikała jego postawę i osobistą pobożność. W 1890 r. zosta! biskupem niewielkiej diecezji Guastella, po dwóch latach objął stolicę biskupią w Como, a w 1894 r. został arcybiskupem metropolitą Mediolanu i z nominacji Leona XIII kardynałem. W ciągu 27 lat rządów w archidiecezji kilkakrotnie wizytował wszystkie jej parafie, także te najbardziej odległe położone w górach, gdzie docierał pieszo lub na mule. Zwołał trzy synody diecezjalne, a w duchu encykliki Leona XIII Remm novarum erygował przy seminarium duchownym w Mediolanie katedrę katolickiej nauki społecznej. Organizował kasy zapomogowe, popierał prasę katolicką, a podczas I wojny światowej na dużą skalę zorganizował pomoc dla rodzin poległych żołnierzy. Zmarł po krótkiej chorobie 2 lutego 1921 r. Krótko przed śmiercią pisał: "Wola Boża niech się dzieje we wszystkim".

     Kardynał Ferrari został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w Rzymie 10 maja 1987 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 stycznia 2011


Matka Teresa. Małe życie Matki Teresy Matka Teresa. Małe życie Matki Teresy
Guillemette de La Borie
Biografia Matki Teresy. Autorka prezentuje nie tylko jej życiową wędrówkę, ale przede wszystkim ukazuje jej osobowość niezwykłą, pełną uporu i determinacji, czasem kontestowaną, proponując portret duchowy, w którym zarysowuje się doświadczenie mistyczne, duch całkowitego oddania siebie bliźnim, ubóstwo i modlitwa... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej