Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jan XXIII

(1881 - 1963)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 11 października bł. Jana XXIII, który zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1958-63.

     Urodzony w Sotto ii Monte koło Bergamo, Angelo Giuseppe Ron-calli w 1904 roku przyjąi święcenia kapłańskie. W okresie I wojny światowej był kapelanem wojskowym. Przez kilka lat byl ojcem duchownym w seminarium w Bergamo. W 1925 roku został arcybiskupem. Pełnił funkcję delegata apostolskiego w Bułgarii, następnie w Turcji i Grecji. W czasie II wojny światowej rozwinął na wielką skalę akcję pomocy charytatywnej. W 1944 roku papież Pius XII mianował go nuncjuszem apostolskim we Francji.

     W 1953 roku został patriarchą Wenecji i kardynałem. Został wybrany na papieża 28 października 1958 roku i wkrótce zwołał Sobór Watykański II. Nadał Kolegium Kardynalskiemu charakter bardziej międzynarodowy i zapoczątkował zmianę stosunku Kościoła katolickiego do innych wyznań. Ogłosił osiem encyklik, z których najważniejsze to Mater et Magistra oraz Pacem in tenis. Ta druga adresowana była do wszystkich ludzi dobrej woli i nawoływała do pokoju między narodami całego świata.

     Ustanowił komisję ds. rewizji prawa kanonicznego, której ostatecznym celem było opracowanie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Wyrażał wiele troski o "Kościół milczenia", prześladowany w krajach rządzonych przez komunistów. Był pierwszym papieżem, który złożył wizytę prezydentowi Republiki Włoskiej na Kwirynale. Nazywany był "dobrym papieżem" i "papieżem uśmiechu". Beatyfikowany razem z Piusem IX 3 września 2000 roku przez Jana Pawła II.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 październik 2011


Cuda Maryi w życiu Jana Pawła II Cuda Maryi w życiu Jana Pawła II
Wincenty Łaszewski
Mało kto wie, że osoba Jana Pawła II wciąż skrywa w sobie tajemnicę, nieznaną nawet tym, którzy – zdawałoby się – wiedzą już o nim wszystko. Bo kto wie, że osią życia Papieża była kobieta? Kobieta jedyna w swoim rodzaju – Maryja, Matka Boga, największa Cudotwórczyni… Kto wie, że wpisała o­na w życie Wojtyły cuda tak niezwykłe, że zapierają dech w piersiach?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej