Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jan XXIII

(1881 - 1963)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 11 października bł. Jana XXIII, który zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1958-63.

     Urodzony w Sotto ii Monte koło Bergamo, Angelo Giuseppe Ron-calli w 1904 roku przyjąi święcenia kapłańskie. W okresie I wojny światowej był kapelanem wojskowym. Przez kilka lat byl ojcem duchownym w seminarium w Bergamo. W 1925 roku został arcybiskupem. Pełnił funkcję delegata apostolskiego w Bułgarii, następnie w Turcji i Grecji. W czasie II wojny światowej rozwinął na wielką skalę akcję pomocy charytatywnej. W 1944 roku papież Pius XII mianował go nuncjuszem apostolskim we Francji.

     W 1953 roku został patriarchą Wenecji i kardynałem. Został wybrany na papieża 28 października 1958 roku i wkrótce zwołał Sobór Watykański II. Nadał Kolegium Kardynalskiemu charakter bardziej międzynarodowy i zapoczątkował zmianę stosunku Kościoła katolickiego do innych wyznań. Ogłosił osiem encyklik, z których najważniejsze to Mater et Magistra oraz Pacem in tenis. Ta druga adresowana była do wszystkich ludzi dobrej woli i nawoływała do pokoju między narodami całego świata.

     Ustanowił komisję ds. rewizji prawa kanonicznego, której ostatecznym celem było opracowanie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Wyrażał wiele troski o "Kościół milczenia", prześladowany w krajach rządzonych przez komunistów. Był pierwszym papieżem, który złożył wizytę prezydentowi Republiki Włoskiej na Kwirynale. Nazywany był "dobrym papieżem" i "papieżem uśmiechu". Beatyfikowany razem z Piusem IX 3 września 2000 roku przez Jana Pawła II.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 październik 2011


Nawróceni. Od czasów Jezusa do współczesności Nawróceni. Od czasów Jezusa do współczesności
Henryk Bejda
Nawróceni to przede wszystkim ciekawe historie ludzi, którzy na pewnym etapie swojego życia zostali dotknięci w szczególny sposób przez Boga. Wiele z tych osób to postacie bardzo znane, o których wiele wiemy, na ogół jednak mniej lub prawie nic nie wiadomo na temat ich duchowej przemiany... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej