Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Laura Montoya

(1874 - 1949)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 21 października pochodzącą z Kolumbii bł. Laurę Montoyę, apostołkę Indian i mistyczkę. Wcześnie osierocona przez ojca, wraz z matką i pozostałym rodzeństwem zmagała się z wieloma problemami.

     Ukończyła szkołę dla nauczycieli w Me-dellin i zasłynęła jako ceniony pedagog i wychowawca. Pracę nauczycielską łączyła z głębokim życiem duchowym. Wiele czasu poświęcała modlitwie, a różne przeciwności traktowała jako umartwienia. Obdarzona została przez Boga wieloma łaskami i głębokimi przeżyciami mistycznymi. Podczas pracy w szkole poznała trudny los kolumbijskich Indian. Chciała z Ewangelią dotrzeć do każdego z nich. W tym celu w 1914 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Maryi Niepokalanej i św. Katarzyny Sieneńskiej. Wraz z pięcioma siostrami wyruszyła na pierwszą wyprawę misyjną do Indian. Siostry postanowiły wtedy żyć jak oni: w ubóstwie i prostocie, aby w ten sposób dotrzeć do ich dusz.

     Posłuszeństwem i wytrwałością Laura oraz jej siostry zjednały sobie pełne zaufanie Kościoła. Założycielka uczyła swoje siostry odnajdywać Boga w środowisku, w którym się znalazły. Pomimo że ostatnich dziewięć lat swego życia spędziła na wózku inwalidzkim, niestrudzenie kierowała zgromadzeniem, rozsyłając swe misjonarki po całym kraju i poza jego granice. W chwili jej śmierci zgromadzenie liczyło 467 sióstr pracujących na 90 placówkach w trzech krajach. Dziś misjonarki prowadzą działalność w 19 krajach Ameryki, Afryki i Europy.

     Laurę Montoyę beatyfikował Jan Paweł II 25 kwietnia 2004 roku.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 października 2011


Myśl Benedykta XVI. Wprowadzenie do myśli teologicznej Josepha Ratzingera Myśl Benedykta XVI. Wprowadzenie do myśli teologicznej Josepha Ratzingera
Aidan Nicols OP
Publikacja prezentuje poglądy kardynała Josepha Ratzingera w najważniejszych dla Kościoła i świata sprawach. To usystematyzowany i niezwykle klarowny przegląd jego teologicznych poszukiwań. Jest to lektura, która nie tylko przybliża nam postać papieża Benedykta XVI, ale również wszystko to, co miało i wciąż ma wpływ na rozwój myśli wielkiego teologa... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej