Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
św. Agata

(ok. 235 - 251)


     O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować jako jedną z pierwszych i poddać wymaganej próbie. Podczas przesłuchali sędzia zadał jej między innymi pytanie:

     Czy nie wstydzisz się być chrześcijanką i prowadzić takie niewolnicze życie?

     Odpowiedziała mu na to:

     O wiele wyższa jest pokora i służba w chrześcijaństwie nit bogactwa i pycha panujących!

     Wówczas aby ją upokorzyć i zniesławić, oddałją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Świata bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją rożnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecos'cią: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary świętej. Wkoiicu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Kult

     Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Od początku Święta cieszyła się bowiem czcią ze strony współziomków. Jednak "wybuch" jej kultu nastąpił razem z wybuchem wulkanu na Etnie. Miało to miejsce w rok po jej męczeńskiej śmierci. Ognista lawa popłynęła wtedy wprost na miasto. Nagle zmieniła kierunek i ominęła Katanię. Jej mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że swoje ocalenie zawdzięczają, wielkiej rodaczce. Odtąd czcili ją jako główną patronkę miasta i okolic. Jej kult objął szybko całą Sycylię. Następnie przekroczył jej granice i rozpowszechniał się w całym chrześcijaństwie.

     Wkrótce św. Agata stała się jedną z najbardziej czczonych Świętych Pańskich. Znalazła się nawet w gronie nielicznych świętych, których imiona umieszczono w Kanonie Rzymskim, czyli w głównej modlitwie mszalnej. Jej imię włączono tam w V wieku. Stolica chrześcijaństwa uczciła ją także przez to, że poświęciła jej kilka okazałych bazylik: papież Symmachus (+ 514 r.) przy via Aurelia, papież św. Grzegorz Wielki (+ 604 r.) oraz papież Grzegorz II (+ 731 r.) na Zatybrzu.

     Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, dlatego wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Stąd zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. Stąd w czasie pożaru wzywano jej pomocy. Stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Przy produkcji dzwonów stosuje się bowiem bardzo wysokie temperatury. Stąd czczono ją też jako patronkę sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego wieca.

     W związku z tym powstał w Polsce zwyczaj poświęcania w dzieii św. Agaty: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzytstnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

     Praktykę tę ujęto nawet w przysłowia:

     Chleb i sól świętej Agaty
     Od ognia strzeże chaty.

     albo:
     Gdzie świata Agata,
     Bezpieczna tam chata.

     Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej szczególną patronkę kobiet. Kobiety szukały u niej pomocy w swoich chorobach, a zwłaszcza w chorobach piersi.

     Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę. Do szczegółów jej męczeństwa nawiązują również formularze mszalne i brewiarzowe, w których nie brak utworów poetyckich (hymny, pieśni).

    Kult św. Agaty wciąż jest żywy. Najżywszy jest w jej rodzinnej Katanii, gdzie w kościele katedralnym znajdują się jej relikwie. W każdą rocznicą jej śmierci mieszkańcy Katanii i okolic w uroczystej procesji prowadzą jej relikwie w specjalnym powozie. Oddają w ten sposób cześć swojej głównej Patronce.


ks. Tarsycjusz Sinka CM


Stanisław ze Szczepanowa Stanisław ze Szczepanowa
Ks. Antoni Żurek
Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, zamordowany w kościele na Skałce w 1079 roku przez króla Bolesława Śmiałego. Zginął, gdyż odważył się napomnieć króla, mszczącego się na swych podwładnych. Okazał się "zwycięzcą pod mieczem", bo to on miał rację w sporze o konieczność przestrzegania chrześcijańskich zasad moralnych... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Edyta: 27.12.2016, 22:19
 Św. Aga to proszę o wstawiennictwo w znalezieniu stałej pracy, poprawy sytuacji materialnej. Proszę o opiekę i błogosławieństwo rodziny.
 Sylwia: 26.12.2016, 13:18
 Sw Agato proszę o wstawiennictwo o zdrowe piersi, żeby zmiana okazała się łagodna.
 Zbigniew Wojtanski: 10.11.2016, 20:14
 O sw.Agatce
 Inka: 14.08.2016, 00:29
 Święta Agato proszę Cię by zmiana w mojej piersi zniknęła, by była niegroźna.
 Welika: 25.04.2016, 20:54
 Sw.Agato ,prosze Cie o wstawiennictwo za mojego ziecia Lukasza, o szczesliwy zabieg ma nowtwora jadra I powrot do zdrowia ,o przebaczenie grzechow o oby on przebaczyl tym którzy go zranili Prosze o dar Wiary dla niego I mojej corki Malgorzaty
 Agata:13.02.2016: 13.02.2016, 08:26
 Św.Agato proszę Cię o miłość w mojej rodzinie ulecz moje małżeństwo błogosław całej rodzinie .
 Barbara: 05.02.2016, 21:12
 Święta Agato, proszę o modlitwę za kobiety z naszej rodziny, o zdrowie dla nas.
 grazyna : 05.02.2016, 19:56
 swieta Agato prosze o modlitwe za moje zdrowie z ktorym jest coraz gorzej , abym pomyslnie pozbyla sie raka piersi , prosze o opieke nademna i cala moja rodzine . Amen
 Maria: 05.02.2016, 11:08
 Święta Agato proszę Cię bardzo wstawiaj się do Pana Boga za moją rodzinę, aby synowie wyszli z nałogów,dostali prace,dobre żony, wypraszaj nam łaski.
 Agata L: 05.02.2016, 00:24
 Św. Agato, w dniu Twojego wspomnienia proszę Cię wypraszaj u Boga potrzebne łaski w mojej rodzinie. Obdarzaj nas swoją dobrocią i ucz nas dzielić się okruchami dobra z innymi. Wspieraj mnie w trudnościach.
 Iwona: 04.02.2016, 18:47
 Sw. Agato proszę Cię modl się za moja całą rodzinę polecam moją mamę, siostrę oraz te osoby które najbardziej potrzebują pomocy
 Karolina: 31.01.2016, 09:22
 Proszę o modlitwę za moją całą rodzinę i Polskę !! <3
 sylwia: 31.01.2016, 09:09
 koi
 Agata: 30.01.2016, 17:07
 Błagam święta Agato o uzdrowienie z choroby piersi i o pomoc w karmieniu piersią dziecka.
 Agata: 24.01.2016, 20:48
 Proszę o modlitwę za moją rodzine
 Ania: 10.01.2016, 17:30
 Sw Agata proszę o wstawiennictwo do Boga dla całego świata. Wspieraj moją rodzinę. Bardzo proszę o wstawiennictwo do Matki w wiadomych Wam sprawach
 Grażyna: 26.12.2015, 15:46
 Święta Agato, udziel łaski mojej córce Agacie w wiadomej Tobie sprawie.Kochajaca Cię matka.
 Agata: 08.11.2015, 16:15
 Św. Agato, błagam cię, wstaw się za mną u naszego Boga Ojca, donieś Mu moje prośby i błagania, żeby mi udzielił łaski pracy. Św. Agato ty jesteś przykładem i wzorem dobra i ofiarowania Bogu. Proszę uczyń mnie lepszym człowiekiem i pomóż mi rozwijać we mnie dobro dla innych.
 Renia: 01.10.2015, 13:28
 Sw.Agato wspomóz moich synów w znalezieniu właściwej drogi.Daj mi siłę do walki z przeciwnościami.
 wiola: 02.06.2015, 20:07
 prosze o zdrowie
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej