Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
św. Józef


          Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

     Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

     Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

     Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

     Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

     W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.


Red.


Myśl Benedykta XVI. Wprowadzenie do myśli teologicznej Josepha Ratzingera Myśl Benedykta XVI. Wprowadzenie do myśli teologicznej Josepha Ratzingera
Aidan Nicols OP
Publikacja prezentuje poglądy kardynała Josepha Ratzingera w najważniejszych dla Kościoła i świata sprawach. To usystematyzowany i niezwykle klarowny przegląd jego teologicznych poszukiwań. Jest to lektura, która nie tylko przybliża nam postać papieża Benedykta XVI, ale również wszystko to, co miało i wciąż ma wpływ na rozwój myśli wielkiego teologa... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Debil: 19.03.2017, 21:02
 Lubię placki o TAK
 matka: 02.03.2017, 18:58
 św.Józefie wstaw się za moim synem Przemysławem,który ma 24lata i nowotwór podstawy czaszki.Błagam Cię wstaw się za nim,żeby Jezus go uzdrowił
 Marzena: 04.02.2017, 09:15
 ŚWIĘTY JÓZEFIE, WSPOMÓŻ MNIE W BARDZO TRUDNYCH CHWILACH,DODAJ SIŁY I OTUCHY.POSTAW NA MEJ DRODZE MĄDREGO, CZUŁEGO I OPIEKUŃCZEGO MĘŻCZYZNĘ .ABY ŻYCIE NIE SKLADAŁO SIE TYLKO Z TROSK..... WSKAŻ DOBRĄ DROGĘ. ....
 aga: 08.01.2017, 18:02
 SW JOZEFIE PROSZE O OPIEKE NAD CALA MOJA RODZINA.DZIEKUJEMY ZA DOTYCHCZASOWE ŁASKI
 aga: 08.01.2017, 18:02
 SW JOZEFIE PROSZE O OPIEKE NAD CALA MOJA RODZINA.DZIEKUJEMY ZA DOTYCHCZASOWE ŁASKI
 aga: 08.01.2017, 18:01
 SW JOZEFIE PROSZE O OPIEKE NAD CALA MOJA RODZINA.DZIEKUJEMY ZA DOTYCHCZASOWE ŁASKI
 Katarzyna : 08.12.2016, 20:14
 Sw.Jozefie blagam Ciebie pomoz aby dzisiejsza sytuacja w pracy nie miala dla mnie żadnych przykrych konsekwencji. Blagam o cierpliwosx i madrosc w pracy.pomoz mi sw Jozefie
 Łukasz: 29.11.2016, 03:34
 Sw. Józefie proszę pomóż mi w relacji z Patrycją :) bardzo mi na niej zależy :) chciałbym aby jej serduszko biło również dla mnie :) a ja ten dar bym umiłował z całego serca :) WESPRZYJ !!! <>< <>< <><
 Katarzyna : 25.11.2016, 08:50
 Św. Józefie w dniu swoich urodzin błagam Ciebie o pomoc w znalezieniu dobrego i kochającego mnie męża i założeniu rodziny.
 Katarzyna: 10.11.2016, 17:47
 Święty Józefie proszę o błogosławieństwo związku Katarzyny i Tomasza. Proszę o dar sakramentu małżeństwa i stworzenie rodziny Bogiem silnej.
 Tomasz: 12.08.2016, 18:01
 Sw. Jozefie- prosze Cie o wstawiennictwo u Pana Boga o uratowanie i scalenie mojej rodziny, o laske uzdrowienia mojej zony.
 Krystyna: 12.08.2016, 13:40
 Święty Jozefie wzorze przcujących błagam Cię dopomóż mojemu bratankowi Arkowi znaleźć pracę. Proszę wysłuchaj mnie
 Katarzyna : 08.08.2016, 07:38
 Sw.Józefie błagam ciebie postaw na mojej drodze dobrego I mądrego człowieka,z którym zaloze rodzinę. Błagam sw.Józefie pomóż mi.
 Krystyna: 13.07.2016, 13:57
 Święty Józefie błagam spraw aby wynik z badania usg był pozytywny mojej bratowej błagam wysłuchaj mnie Błagam o zdrowie dla niej
 Beata: 28.06.2016, 18:17
 Św. Józefie proszę o dobrą pracę dla mnie, o powodzenie firmy mojego męża oraz o jedność, miłość i szacunek w mojej rodzinie. Pomóż nam wyjść z kryzysu małżeńskiego i finansowego, a mężowi z nałogów.
 Katarzyna : 25.06.2016, 16:51
 Sw Józefie błagam pomóż mi podczas jutrzejszego ustnego egzaminu.
 Kasia: 09.06.2016, 23:22
 Święty Józefie bardzo Cię proszę abym zdała egzamin na prawo jazdy i zdała wszystkie egzaminy w sesji, w pierwszych terminach bez żadnych poprawek ani warunków. Proszę Cię również o zdrowie i opatrzność dla mojej rodziny oraz bliskich przyjaciół i znajomych, oraz o wietrzny odpoczynek. Amen.
 Gabriela : 28.04.2016, 10:56
 Święty JÓZEFIE wstaw się za moją bratanicą Anią żeby zawołano ją do pracy i byli z niej zadowoleni. Proszę o pomyslną wiadomość - wysłuchaj mnie;)))
 Ela: 14.04.2016, 23:55
 Św Józefie proszę Cię oto by Łukasz znalazł pracę proszę Cię też za moją rodzinę o miłość i zdrowie dla nas
 Elżbieta: 30.03.2016, 22:36
 Swiety Jozefie czowaj nad moimi synami Krystianem i Danielem
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej