Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Bazylika w Kobyłce

     Mamy nową bazylikę! Kościół Świętej Trójcy w Kobyłce został decyzją Stolicy Apostolskiej wyniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej. Doceniono sprawowany tu kult, architekturę i teologiczną wymowę wnętrza z pięknymi barokowymi freskami.

     - Decyzję otrzymaliśmy bardzo szybko - mówi ks. prałat Jan Andrzejewski, kustosz świątyni. Episkopat Polski skierował dokumenty do Watykanu 19 maja. Nuncjusz apostolski w Polsce otrzymał dekret ustanawiający kościół Bazyliką Mniejszą datowany na 6 października.

     W Polsce są kościoły oczekujące na takie decyzje od kilku lat. Warunkiem starań jest wartość historyczna świątyni i kult wyrastający poza teren parafii. Po katedrze św. Floriana i bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie jest to trzeci kościół z takim tytułem w diecezji warszawsko-praskiej. - Pierwsze starania parafia rozpoczęła już w 1998 r. Otrzymaliśmy wtedy odpowiedź o wstrzymaniu nadania tytułu z powodu zbyt małego prezbiterium, braku kaplicy adoracji i stałych godzin spowiedzi poza Mszami Świętymi - mówi ks. Andrzejewski.

     Prezbiterium powiększono, a w grudniu 2008 r. otwarto w dolnym kościele klimatyzowaną i ogrzewaną kaplicę adoracji. W ciągu tygodnia zawiązała się 200-osobowa grupa, z której codziennie w godz. 8-18 w kaplicy ktoś "pełni dyżur" adoracyjny. Spowiedź w zamkniętym konfesjonale odbywa się od wtorku do piątku w godz. 17-18. Teraz parafia rozpocznie przygotowania do uroczystości związanych z podniesieniem kościoła do rangi bazyliki. Odbędą się - z udziałem Episkopatu Polski - dopiero wiosną. - Do tego czasu planujemy jeszcze wymienić drewniany stół ołtarza na marmurowy i postawić w prezbiterium drewniane stalle - zapowiada ks. Andrzejewski. I przypomina, że już od momentu wydania dekretu kościół funkcjonuje na prawach bazyliki - pielgrzymi codziennie mogą zyskiwać odpusty. Szczegółowe wytyczne związane z odpustami nadanymi przez Ojca Świętego dla kościołów, które otrzymały tytuł Bazyliki Mniejszej, znajdą się na tablicy wywieszonej na frontonie kościoła.

     Kościół Świętej Trójcy to prawdziwa perła baroku. Ufundował go w latach 1736-40 biskup płocki Marcin Załuski, zaprftszając do pracy włoskiego architekta Guida Longhiego. Wydawać się tutaj może, że odbywamy spacer po jednej z rzymskich barokowych świątyń. Ściany i sklepienia są dziełem nieznanego włoskiego artysty. Freski wykonał trudną i rzadką metodą kazeinową, nakładając farby na suchy tynk przez kropkowanie i kreskowanie.

     - Tylko trzy świątynie w Europie mają taki typ zdobień - podkreśla ks. Andrzejewski. Największe wrażenie wywołuje piękna, zajmująca całe sklepienie nawy głównej scena przedstawiająca adorację Najświętszego Sakramentu: w centrum ołtarz opatrzony symbolami męczeństwa Chrystusa - zabitym barankiem, purpurowym płaszczem i cierniową koroną; na leżącym krzyżu kielich z emanującą promieniami Hostią; nad ołtarzem unosząca się postać Zmartwychwstałego Jezusa.

     Z lewej strony ołtarza widnieje przedstawienie klęczącej Matki Bożej, licznych postaci świętych otaczających ołtarz, a wśród nich św. Józefa, apostołów i ewangelistów. Drugi krąg wypełniają postacie starotestamentowe. Jest tu m.in. Ezechiel z ognistym mieczem, Dawid z harfą, Mojżesz z tablicą Dekalogu, wsparty na drabinie Jakub. Są tu także: św. Franciszek ze stygmatami, św. Tomasz z Akwinu, św. Hieronim i polscy święci: Wojciech, Stanisław Kostka, Kazimierz Królewicz.

     Wśród malowniczych scen biblijnych w prezbiterium nad ołtarzem głównym znajduje się przedstawienie narodzenia Jezusa, a nad drzwiami wejściowymi - scena wypędzenia przez Chrystusa kupców ze świątyni.

     Kościół w Kobyłce odwiedzają studenci historii sztuki z Warszawy i Poznania. Dziewięć lat temu dokonano niezwykłego odkrycia na zewnętrznych jego ścianach: pod skutymi tynkami znajdowały się freski ze stacjami Męki Pańskiej. To zapewne pozostałość po okresie pobytu bernardynów, opiekujących się kościołem w latach 1775-1873. Świadczy o tym, że miejscowa świątynia była jednym z kilku kościołów stacyjnych w Polsce, do którego zdążali pielgrzymi. Od teraz będzie szczególnym miejscem pielgrzymowania jako Bazylika Mniejsza.

Irena Świerdzewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 listopada 2010   


Wybrzeże Bułgarii Wybrzeże Bułgarii
Robert Sendek
Wybrzeże Bułgarii to plaże, ciepłe wody Morza Czarnego, wspaniałe zabytki, słoneczna pogoda… Znajdziemy tu zarówno duże kurorty, takie jak Słoneczny Brzeg, jak i małe, prowincjonalne miasteczka oraz zabytkowe perły – Nesebyr i Sozopol... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej