Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Ośrodek św. Maksymiliana w Oświęcimiu - Harmężach

      Myśl założenia domu zakonnego przez franciszkanów w Oświęcimiu stała się bardziej konkretna dopiero po kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego w 1982 r. Władze zakonne wraz z kościelnymi diecezji krakowskiej doszły do wniosku, że istnieje możliwość założenia takiego klasztoru we wsi Harmęże, która była częścią parani Brzezinka. Ważny przy tym był fakt, że Harmęże w czasie drugiej wojny światowej stanowiły podobóz w stosunku do obozów w Oświęcimiu i Brzezince.

      Tutaj pracowali ciężko więźniowie i tu ginęli. Tu przywożono także prochy ich spalonych ciał i rozsypywano je po polach. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że na tych polach pracował, cierpiał i modlił się Św. Maksymilian. Miejsce to zatem jest uświęcone przez cierpienie i śmierć wielu ludzi oraz związane z całą tragiczną historią Oświęcimia. W związku z tym postanowili franciszkanie założyć w Harmężach ośrodek dla uczczenia męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana w Oświęcimiu i dla szerzenia jego duchowości, a w tym idei zdobycia całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną. Zakupili działkę pod przyszłe zabudowania ośrodka i dom dla tymczasowego zamieszkania zakonników. Równocześnie gromadzili materiał na budowę, która miała obejmować kościół, klasztor i dom pielgrzyma.

     W 1990 r. nastąpiła erekcja klasztoru i ustanowienie parafii pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej. W miesiącach letnich rozpoczęto budowę kościoła, a w grudniu odprawiono już Msze św. w jego dolnej części.

     Obecnie po prawie trzech latach prac stoi kościół średniej wielkości w stanie surowym. W swojej konstrukcji posiada on elementy tradycyjne i nowoczesne. W stylizowanej wieży zostaną umieszczone trzy dzwony z następującymi imionami: Matka Boża Oświęcimska, Św. Maksymilian Kolbe, Franciszkanie-Męczennicy i Ofiary wojen. Nabożeństwa odprawiają się w kościele dolnym, a w górnym prowadzone są dalsze prace. Planujemy w tym roku poświęcić kościół z okazji 52 rocznicy osadzenia o. Kolbego w obozie w Oświęcimiu.

     Przy kościele jest kilka sal. W jednej z nich znajduje się wystawa poświęcona św. Maksymilianowi pt. Idea i czyn. Natomiast w dolnym kościele umieszczono dwie dalsze ekspozycje: jedna - to linoryty M. Kościelniaka pt. Historia 78 dni jednego życia, druga - to zestaw dziewięciu rzeźb A. Kruczały z Andrychowa, ukazujący los więźniów w obozie, a w tym o. Kolbego.

     Ośrodek św. Maksymiliana w Harmężach posiada cenną pamiątkę z obozu w Oświęcimiu. Jest to figurka Niepokalanej, zwana "Matką Bożą Oświęcimską" lub "Matką Bożą zza drutów" o wysokości 17,5 cm, wyrzeźbiona przez Bolesława Kupca z Poronina, więźnia obozowego nr 792. Figurka ta wydostała się z obozu i dotarła do ks. Władysława Grohsa, wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. W 1977 r. ofiarował on ją klasztorowi w Niepokalanowie. Z kolei została ona przekazana ośrodkowi franciszkańskiemu w Harmężach. Dla celów kultu sporządzono jej kopię z drzewa lipowego w dużym powiększeniu, a mianowicie o wysokości 1,15 m i ustawiono w bocznym ołtarzu dolnego kościoła. O historii tej figurki pisał "Rycerz Niepokalanej" polski (2/1984) i rzymski (12/1991) oraz inne czasopisma i prasa. Matka Boża Oświęcimska cieszy się czcią wiernych miejscowych oraz coraz większym zainteresowaniem ludzi, którzy tutaj przybywają indywidualnie czy też w grupach.

     Wspólnota klasztorna w Oświęcimiu-Harmężach, która liczy na razie trzech zakonników, zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności za powierzone jej zadanie. Chce ona żyć duchem franciszkańsko-maryjnym, jak wskazywał św. Maksymilian, a w przyszłości coraz bardziej otwierać się na podjęcie zadań Kościoła. Zamierza to czynić przez wstawiennictwo Niepokalanej Matki Chrystusa, która współcierpiała u stóp Krzyża za ludzi, również za tych na Kalwarii naszych czasów - w Oświęcimiu i Brzezince, i z nimi szła wówczas oraz idzie też dziś przez świat, ukazując drogi Boga i pośrednicząc zarazem w rozdawnictwie Jego darów.

O. Florian Szczęch OFMConv

Rycerz Niepokalanej
Maj 1993Wybrzeże Bułgarii Wybrzeże Bułgarii
Robert Sendek
Wybrzeże Bułgarii to plaże, ciepłe wody Morza Czarnego, wspaniałe zabytki, słoneczna pogoda… Znajdziemy tu zarówno duże kurorty, takie jak Słoneczny Brzeg, jak i małe, prowincjonalne miasteczka oraz zabytkowe perły – Nesebyr i Sozopol... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej